Młode reprezentantki Polski nie zdołały pokonać Belgijek w ostatnim meczu Mistrzostw Europy U20. Po zaciętym, pięciosetowym spotkaniu uległy rywalkom 2:3 i zostały czwartą drużyną Starego Kontynentu.

Przegrany set na otwarcie

Spotkanie o brązowy medal Mistrzostw Europy rozpoczęło się od równej gry po obu stronach siatki. Aż do stanu 11:11 żadna z drużyn nie zdołała wypracować wyraźnej przewagi. Wtedy wyższy bieg wrzuciły Belgijki i po serii czterech punktów z rzędu odskoczyły na 15:11. Polki próbowały gonić i zdołały wyrównać na 20:20, co zapowiadało interesującą końcówkę. Ostatnie akcje to falujący wynik. Najpierw kolejną punktową serię zanotowały rywalki (24:20), które miały kilka szans na zakończenie partii otwarcia. Znów w pogoń rzuciły się Biało-Czerwone. Tym razem jednak zabrakło jednej skutecznej akcji i podopieczne Miłosza Majki uległy w pierwszym secie 23:25.

Prowadzenie 2:1 w setach

Druga odsłona rozpoczęła się świetnie dla naszych reprezentantek. Już po kilku akcjach prowadziły 5:2. Belgijki nie zamierzały odpuścić. Doprowadziły do remisu (9:9, 12:12). Od połowy seta więcej skutecznych zagrań notowały jednak Biało-Czerwone, które nie tylko zbudowały kilku punktową przewagę (17:13), ale też pilnowały rezultatu do samego końca i nie pozwoliły rywalkom zbliżyć się na mniej niż dwa oczka (22:20). Polki wykorzystały drugą piłkę setową, wygrywając w tej partii 25:21 i doprowadziły do remisu w meczu.

W trzecim secie wyrównany był tylko początek. Już od stanu 4:4 inicjatywę przejęły zawodniczki pod wodzą Majki. Błyskawicznie odskoczyły na trzy oczka (7:4), a następnie dominowały w każdym elemencie. Ta partia zakończyła się okazałym zwycięstwem Polek – 25:13, które wyszły na prowadzenie 2:1 w setach. Do tego by stanąć na najniższym stopniu podium naszym reprezentantkom brakowało już tylko jednej wygranej partii.

Przegrane spotkanie i miejsce poza podium

Niestety, w czwartej odsłonie gra Biało-Czerwonych kompletnie się posypała. W pierwszych dziesięciu akcjach zdołały zdobyć zaledwie dwa oczka i przegrywały niezwykle wysoko (2:8). Taka strata wydawała się nie do odrobienia. Istotnie, mimo podjętej próby odwrócenia losów czwartej partii, to siatkarki Robina Blondeela pewnie zwyciężyły 25:15, doprowadzając do tie-breaka.

Decydującą partię również lepiej otworzyły Belgijki. Jedyny remis w tie-breaku to stan 1:1. W kolejnych akcjach rządziły rywalki, które konsekwentnie powiększały przewagę (3:2, 7:3). Reprezentantki Polski nie były w stanie znaleźć recepty na dobrą grę rywalek i kończyły tylko pojedyncze akcje. Przy stanie 9:11 można było jeszcze wierzyć w zmianę losów spotkania. Jednak od tego momentu punktowały już prawie wyłącznie belgijskie siatkarki. Polki uległy w tym secie wyraźnie 10:15, a w całym spotkaniu 2:3. Tym samym znalazły się poza podium Mistrzostw Europy U20.

Polska – Belgia 2:3 (23:25, 25:21, 25:13, 15:25, 10:15).

Skład reprezentacji Polski: Walczak, Malinowska, Milewska, Hewelt, Fiedorowicz, Moszyńska, Suska, Pinderska, Adamczyk

Mistrzyniami Europy zostały Turczynki, które również w pięciu setach pokonały Włoszki.