Siatkówka: „Nie było moją intencją przeprowadzenie rewolucji” tak o szerokim składzie na LM mówi Nikola Grbić

Nikola Grbić
Trener Reprezentacji Polski Nikola Grbić przedstawił dzisiaj listę 30 zawodników na VNL 2025.

Z oficjalnym zgłoszeniem składu do światowej federacji (FIVB) sztab zaczeka aż do ostatniego dnia, a trener nie wyklucza zmian np. wynikających z sytuacji zdrowotnych.

 – Cóż nie było to moją intencją, aby coś zrobić czy przeprowadzić rewolucję. Ja po prostu zadzwoniłem do wszystkich moich zawodników, bo chciałem zrozumieć mniej więcej jak się mają, jak się czują fizycznie, emocjonalnie i mentalnie. Postanowiłem, że jak zawsze będę miał do każdego z nich podejście indywidualne. To nie tak, że taki był mój zamysł. Oczywiście moim celem jest przygotowanie drużyny do Los Angeles, więc chciałem dać też szansę młodszym zawodnikom. Bo czas na to jest teraz. Nie będę dawał takich szans na rok przed igrzyskami, aby wtedy kogoś odkryć, wiadomo, co mam na myśli – oczywiście jeśli pojawi się jakiś świetny młody utalentowany zawodnik, który będzie lepszy od zawodników, których mamy teraz, wezmę go naturalnie pod uwagę, ale czas na próbowanie i sprawdzanie nowych i młodych graczy jest właśnie teraz – czytamy na stronie PZPS słowa selekcjonera naszej kadry.

Na pytanie o nieobecność kilku podstawowych graczy (Mateusza Bieńka, Łukasza Kaczmarka, Grzegorza Łomacza oraz Marcina Janusza) odpowiedział:

 – Są pewne prywatne sytuacje, są kwestie zdrowotne. Tak jest w przypadku Bienia, jest jedynym zawodnikiem, który w ostatnich trzech latach dwa razy nie dokończył sezonu z kadrą właśnie ze względów zdrowotnych. Oczywiście gra cały czas, gra teraz też w Lidze Mistrzów, będzie grał do samego końca sezonu, dlatego zdecydowałem się dać mu wolne lato, szczególnie, że musi uważać na swoje zdrowie. Podobnie sprawa się ma z Januszem.  Te ostatnie trzy sezony były dla niego bardzo ciężkie i to odbiło się na jego zdrowiu. To jest okay, wziąć od czasu do czasu przerwę i się zregenerować. Te trzy ostatnie sezony, a szczególnie ten poprzedni rok ze względu na wszystko co działo się w klubie, a następnie natychmiast najtrudniejszy sezon reprezentacyjny, dlatego uważam, że za nim naprawdę długi i trudny rok i czasami lepiej, jeśli nie jesteś w swojej głowie w 100% gotowy, aby kontynuować taką ilość pracy, jaką mamy w kadrze – ponieważ ciągle podróżujemy, jesteśmy z dala od rodziny – zrobić sobie przerwę. To samo tyczy się Zwierza i Grega. Greg dopiero co został ojcem po raz drugi. To są sytuacje, które chciałem wziąć pod uwagę i dlatego zorganizować sezon w ten sposób.

Brak Pawła Zatorskiego jest spowodowany rehabilitacją po grudniowej operacji stawu biodrowego.

Cały wywiad można przeczytać TUTAJ

Szeroki skład reprezentacji Polski na Ligę Narodów 2025:

– rozgrywający: Jan Firlej, Marcin Komenda, Łukasz Kozub, Kajetan Kubicki

– środkowi: Sebastian Adamczyk, Norbert Huber, Szymon Jakubiszak, Jakub Kochanowski, Jakub Nowak, Mateusz Nowak, Mateusz Poręba, Jordan Zaleszczyk

– atakujący: Bartłomiej Bołądź, Bartosz Gomułka, Bartosz Kurek, Aleksiej Nasewicz, Kewin Sasak

– przyjmujący: Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal, Michał Gierżot, Wilfredo Leon, Mikołaj Sawicki, Kamil Semeniuk, Artur Szalpuk, Rafał Szymura, Aleksander Śliwka

– libero: Mateusz Czunkiewicz, Maksymilian Granieczny, Kuba Hawryluk, Jakub Popiwczak

Zgrupowanie w Spale rozpocznie się 29 kwietnia, a pierwszy trening odbędzie się dzień później.

Docelowym turniejem w tym roku są zaplanowane w dniach 12-28 września mistrzostwa świata, których gospodarzem będą Filipiny.
Szkoleniowiec nie ukrywa, że ma chrapkę na złoto, którego jeszcze nie ma swojej kolekcji ani jako zawodnik, ani jako trener.

Sklad_VNL (3).jpg

O autorze: Marta Przybysz

Gdybym miała opisać siebie jednym zdaniem brzmiałoby ono: Kocham ostrą muzykę, dobre wino, whisk(e)y, piłkę ręczną, żużel oraz skoki.

Dołącz do nas:

PRZEKAŻ DALEJ: