26 sierpnia rozpoczęły się młodzieżowe mistrzostwa Europy siatkarzy. W turnieju bierze udział szesnaście zespołów.

Polscy siatkarze awans na mistrzostwa Europy wywalczyli grając (bez straty punktu) w Mistrzostwach Europy Wschodniej (EEVZA), które rozgrywane były w styczniu tego roku, w Gorzowie Wielkopolskim.

KADRA POLSKI SIATKARZY U20:

Rozgrywający: Błażej Bień, Artur Becker

Atakujący: Wiktor Nowak, Igor Rybak

Środkowi: Jakub Nowak, Kamil Urbańczyk, Wiktor Przybyłek, Oskar Kukie, Kamil Mamot

Przyjmujący: Jakub Kiedos, Stanisław Chaciński, Artur Brzostowicz, Michał Grzyb, Aleksander Nowik

Libero: Maksymilian Granieczny, Jakub Kubacki

Szesnaście zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. Grupa I, w której są Polacy swoje mecze rozegra w Serbii. W tej samej grupie znaleźli się gospodarze turnieju oraz Finowie, Łotysze, Turcy, Ukraińcy i Francuzi. W Grupie II będącej w Grecji zagrają Czesi, Bułgarzy, Grecy, Włosi, Szkoci, Izraelczycy, Słoweńcy i Hiszpanie.
Mecze fazy grupowej rozgrywane będą w dniach 26 sierpnia – 4 września systemem każdy z każdym. Kolejnym etapem będą półfinały, do których awansują po dwa najlepsze zespoły każdej z grup.

Przebieg meczu:

Zespół z Turcji szybko wypracował sobie dwupunktową przewagę, którą z czasem powiększył o kolejne dwa oczka. Naszym siatkarzom udało się jednak doprowadzić do remisu, ale nie byli w stanie wyjść na prowadzenie. Biało-Czerwoni mieli spore problemy z przyjęciem piłki oraz z atakiem. W końcu kiedy Błażej Bień wystawił piłkę na prawą stronę do Igora Rybaka, ten skutecznym atakiem wyprowadził nasz zespół na pierwsze prowadzenie w tym meczu (15:14). Jednak Turcy grali świetny serwis i znowu odskoczyli na kilka punktów i wygrali pierwszą odsłonę 26:24.

W drugim secie to znowu rywale wypracowali sobie przewagę i Polacy znowu musieli gonić wynik. Udało im się w końcu wyrównać, a następnie dzięki zagrywkom Wiktora Przybyłka odskoczyli na 19:16. Zwycięskiego seta dla Polski atakiem z prawego skrzydła zakończył Igor Rybak.

W trzeciej odsłonie kolejny raz od początku górą była drużyna z Turcji. Punktowali mocnymi atakami ze skrzydła. Rewelacyjnie grali również środkiem, blokiem i kiwkami. Tę partię Polacy przegrali sześcioma punktami.

W ostatnim secie to Polska wyszła na trzypunktowe prowadzenie jednak rywalom udało się zremisować. Przez kolejnych kilka minut gra była bardzo wyrównana. Żaden z zespołów nie był w stanie odskoczyć na kilka oczek. Niestety nasi siatkarze nie zdołali utrzymać tej gry i ostatecznie przegrali również i tę część spotkania.

WYNIK:  Polska – Turcja 1:3 (24:26, 25:21, 19:25, 21:25)

Składy zespołów:

Turcja: Yildiz (10), Aslan (20), Benzer (5), Karakoc (11), Cuci (11), Massa (3), Akbaba (libero), Duzce (libero) oraz Uner (1), Kurtulus i Oztire (1)

Polska: Bień (2), Przybyłek (6), Kiedos (16), Brzostowicz (5), Nowak (8), Rybak (19), Granieczny (libero) oraz Urbańczyk i Grzyb