Polska kadra U22 ponownie zdobyła brązowy medal ME wygrywając po tie breaku z gospodarzami tegorocznego czempionatu – Holendrami 3:2.

Dzisiejsze starcie obu zespołów jest drugim w tegorocznych mistrzostwach. W pierwszym meczu nasi siatkarze pokonali zespół z Holandii 3:0. Ponadto w fazie grupowej wygrali jeszcze z Węgrami oraz Hiszpanami. Jedyną porażkę zanotowali w półfinale przegrywając z Włochami 1:3.

To są drugie mistrzostwa Europy rozgrywane w tej kategorii wiekowej. W poprzedniej edycji Biało-Czerwoni również wywalczyli brązowy medal.

– W niedzielę będziemy walczyć, aby zdobyć chociaż ten brązowy medal. Choć nie da się ukryć, że marzyliśmy o czymś więcej… Niezależnie od tego, kto będzie stał po przeciwnej siatce, musimy wyjść na boisko odpowiednio skoncentrowani. Nieważne, że raz z Holandią już wygraliśmy. Ten niedzielny mecz będzie zupełnie inny – mówił dla Polskiego Związku Piłki Siatkowej środkowy Jakub Majchrzak.

Początek pierwszego seta był bardzo wyrównany. Jednak nasi siatkarze zaczęli popełniać proste błędy co pozwoliło gospodarzom uciec na kilka oczek do przodu. Holendrzy świetnie spisywali się zarówno w obronie jak i w ataku, czego skutkiem było zwycięstwo 25:21.

W drugiej odsłonie Holandia szybko wyszła na prowadzenie 8:4. Polski zespół powoli zaczął odrabiać straty, a dzięki skuteczności Piotra Śliwki, zdołali zbliżyć się na kontakt. Do końca tego seta walka toczyła się punkt za punkt, ale ostatecznie górą byli gospodarze.

Trzecią partię Polacy zaczęli świetnym atakiem oraz nie bali się ryzykować zagrywką. Tym razem to miejscowi zaczęli popełniać błędy, a po naszej stronie wreszcie zaczął funkcjonować blok. To dało nam pierwszą wygraną 25:16.

Kolejnego seta nasi siatkarze zaczęli od dobrych przyjęć i skutecznych ataków, co pozwoliło im wyjść na trzypunktowe prowadzenie. W połowie tej partii Holendrzy zbliżyli się na kontakt, ale nasi reprezentanci nie pozwolili im na więcej i doprowadzili do tie breaka.

Ostatnia odsłona zaczęła się od równej gry. Biało-Czerwoni stopniowo zaczęli wychodzić na prowadzenie. Duży wpływ na wynik miały świetne serwisy Piotrka Śliwki, rewelacyjnie stawianie bloki przez Kubę Nowaka oraz pewne ataki Tytusa Nowika. Od wyniku 8:5 Polacy mieli już pełną kontrolę nad resztą seta. Ostatni atak ze środka Jakuba Nowaka przypieczętował zwycięstwo Biało-Czerwonych.

Polska: Jakub Majchrzak, Kamil Szymendera, Kajetan Kubicki, Tytus Nowik. Piotr Śliwka, Jakub Nowak, Maksymilian Granieczny (L) oraz Damian Biliński, Igor Zawadzki, Mateusz Kufka, Kuba Hawryluk (L), Radosław Puczkowski.

Holandia: Beau Wortelboer, Ilja Van Der Pijl, Jelle Bosma, Guus Boer, Thomas Sleurinik, Youri Ebbelaar, Samuel Talbott (L) oraz Thomas Van Bladel.