Dzisiejsze spotkanie było ostatnim w fazie zasadniczej Ligi Narodów.

Dziesięć wygranych i dwie porażki – z takim bilansem reprezentacja Polski siatkarek kończy rundę kwalifikacyjną Ligi Narodów. Obie drużyny mają zagwarantowany udział w ćwierćfinale LN. Przez dzisiejszą przegraną, nasze siatkarki spadły z drugiego na trzecie miejsce w tabeli Ligi Narodów i straciły możliwość rozstawienia w losowaniu grup igrzysk olimpijskich.

Pierwszy punkt zdobyła skutecznym blokiem Natalia Mędrzyk. Dobrą zagrywką zagrała Magda Stysiak, ale wysokie Chinki poradziły sobie z jej odbiorem. W dalszej grze nasze siatkarki zaczęły uciekać z wynikiem i po rewelacyjnej grze w obronie obu stron, Polki zaatakowały przez środek i przełamały defensywę rywalek. Po skutecznym bloku Magdy Jurczyk, nasza ekipa wyszła na ośmiopunktowe prowadzenie. Po atakach i asie serwisowym Martyny Łukasik oraz bloku Magdy Stysiak, wydawało się, że set będzie nasz. Chinki zaczęły jednak odrabiać straty i po trafieniu ze skrzydła Yuan Xinyue, wyrównały na 20:20. Wu Mengjie pobiegła do linii bocznej i skutecznym atakiem zakończyła tego seta 25:23.

Drugą część lepiej zaczęły Azjatki zdobywając trzy pierwsze punkty. W naszej drużynie pojawił się problem w defensywie, co przełożyło się na brak punktów. Rywalki skutecznie to wykorzystywały i uciekały z wynikiem, a po asie serwisowym Yuan Xinyue prowadziły już 15:5. Ostatecznie wygrały również i drugiego seta, tym razem nokautując nasze siatkarki 25: 15.

W trzeciej odsłonie pierwsze trzy oczka znowu zgarnęły Azjatki. Joanna Wołosz zapunktowała serwisem, a Magda Stysiak skutecznym atakiem. Niestety z czasem Chinki znowu zaczęły uciekać i przy stanie 9:6 dla przeciwniczek, trener Stefano Lavarini poprosił o czas. Po powrocie na boisko nasze siatkarki zaczęły powoli odrabiać straty, jednak świetna dyspozycja przeciwniczek nie pozwoliła na wyrównanie, a co gorsza na wygraną w meczu.

Chiny – Polska 3:0 (25:23, 25:15, 25:19)

Chiny: Linyu Diao, Xinyue Yuan, Mengjie Wu, Yingying Li, Yuanyuan Wang, Xiangyu Gong oraz Mengjie Wang (libero).

Polska: Jurczyk, Mędrzyk, Stysiak, Wołosz, Łukasik, Korneluk oraz Szczygłowska (libero), Różański, Smarzek, Wenerska, Różański, Alagierska, Czyrniańska.