Niespełna 17-letni Szulik okazał się niepokonany w kategorii -66kg podczas Mistrzostw Świata kadetów, rozgrywanych w Zagrzebiu. Jest to pierwszy złoty medal dla Polski w całej historii mistrzostw.

Polski judoka rozpoczął zmagania od drugiej rundy, ponieważ w pierwszej miał wolny los z racji wysokiego miejsca w rankingu (3 lokata). Szymon w pierwszej walce pokonał reprezentanta Arabii Saudyjskiej – Alkhaldiego przez ippon. Kolejne starcie było dla Polaka trudniejsze, ponieważ o zwycięstwie zadecydowała dopiero trzecia żółta kartka rywala z Hiszpanii w dogrywce. W ćwierćfinale Biało-Czerwony zmierzył się z Brazylijczykiem Antonio Rochą i pokonał go przez ippon. O wejście do finału Szulik zmierzył się z kolei z Gruzinem Giorgim Dularidze. W dogrywce Polak wykonał akcję na waza-ari i mógł się już szykować do finału. Walka o złoto rozegrała się pomiędzy numerem 1 rankingu Azerem Abilem Yusubovem, a numerem 3 – Szymonem Szulikiem. Polak bardzo szybko znalazł sposób na swojego rywala, po 42 sekundach wygrywając walkę przez ippon.

Niestety już na pierwszej walce udział w mistrzostwach zakończyła Maria Jesionek. Przed nami jeszcze starty Emilii Bielawskiej, Magdy Glubiak oraz Zuzanny Banaszewskiej.

Medal Szulika jest trzecim krążkiem polskich judoków na Mistrzostwach Świata kadetów, ale pierwszym złotym. Wcześniej srebro zdobyła Natalia Kropska w 2017 roku, a brąz Anna Dąbrowska w 2015.