Monika Stankiewicz zachwyciła tenisową Polskę w tym tygodniu i zagrała w swoim pierwszym seniorskim finale. Młoda reprezentantka Polski pokonała w nim 2:0 zawodniczkę gospodarzy, Matilde Jorge i zdobyła swój pierwszy seniorski tytuł w karierze!

Ten sezon dla Moniki Stankiewicz jest przełomowy. Nasza 17-letnia tenisistka zaczęła grać w turniejach seniorskich, a dodatkowo osiągnęła ćwierćfinał juniorskiego Wimbledonu oraz zdobyła brąz Mistrzostw Europy U18. W tym tygodniu Monika Stankiewicz postanowiła wystąpić w swoim szóstym zawodowym turnieju. W tym celu udała się do portugalskiego Faro, gdzie wystąpiła w ITF35.

Dzisiejsze starcie było pierwszym finałem, a jednocześnie od razu wygranym turniejem w karierze. Rywalką w finale była zawodniczka gospodarzy, Matilde Jorge (366 WTA). Stankiewicz zdołała przełamać rywalkę już w pierwszym jej gemie serwisowym i wyszła na prowadzenie 2:0. Niestety Jorge od razu doprowadziła do odwrotnego przełamania. Następnie przez kilka gemów tenisistki na zmianę wygrywały swoje podania, ale bardzo nerwowo zrobiło się w końcówce pierwszego seta. W dziewiątym gemie Stankiewicz została ponownie przełamana, a w następnym to Polka odłamała rywalkę by ponownie zostać przełamaną. Portugalka ponownie stanęła przed szansą wygrania seta przy własnym podaniu, ale ta sztuka jej się nie udała. O losach pierwszej partii musiał więc zadecydować tie-break. W nim lepiej poradziła sobie mniej doświadczona tenisistka z Polski, która popełniła mniej błędów i wygrała tie-break 7:3 obejmując prowadzenie w spotkaniu.

Drugi set to prawdziwy popis chłodnej głowy i umiejętności młodej polskiej tenisistki, która znakomicie rozgrywała tę partię. Pierwsze gemy były na korzyść serwujących i obyło się bez przełamań (3:3). Sytuacja zmieniła się w siódmym gemie, gdy Polka ponownie przełamała rywalkę i objęła prowadzenie 4:3. Nasza tenisistka poszła jednak za ciosem i wygrała własny serwis by w kolejnym gemie ponownie przełamać rywalkę i zdobyć pierwszy seniorski tytuł w karierze!

Monika Stankiewicz za zwycięstwo w Faro dostanie ponad 30 punktów i wejdzie do siódmej setki światowego rankingu WTA!

Monika Stankiewicz – Matilde Jorge: 2:0 (7:6, 6:3)