Kolejna edycja Warsaw Cup za nami. 

Do stolicy przybyli utytułowani łyżwiarze z całego świata. Najbardziej przykuwającym wzrok nazwiskiem dla fanów łyżwiarstwa był z pewnością Amerykanin Jason Brown, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych zawodników w stawce. Jego programy, mimo że nie ma w swoim arsenale dużej ilości poczwórnych skoków, przyciągają uwagę nawet osoby, które na co dzień nie mają styczności z tym sportem. Ciężko oderwać od niego wzrok. Poza tym ma starcie mieliśmy reprezentantów w każdej kategorii, nawet w parze sportowej, co nie miało miejsca przez długi czas. Dużo osób przyszło na pewno zobaczyć naszą najbardziej utytułowaną zawodniczkę Jekaterinę Kurakovą, która nie zawiodła oczekiwań kibiców. Pomimo niezbyt pojemnej hali, kibiców nie zabrakło i praktycznie każdego dnia na trybunach zasiadał komplet kibiców. 

 

Programy kobiet

Na starcie stanęło pięć reprezentantek Polski. Klasyfikacja po programie krótkim prezentowała się następująco:

31. Agnieszka Rejment 32.73

22. Laura Szczęsna 46.17

20. Karolina Białas 47.52

19. Julia Poloniuk 48.09

6. Jekaterina Kurakova 57.45

Dość przeciętny przejazd Katii w programie krótkim. Błąd przy kombinacji 3 Lutz 2 toolop. Dokrętki w innych skokach i spora 8-punktowa starta do pierwszej Szwajcarki. Reszta naszych zawodniczek przejechała na miarę swoich możliwości. Agnieszka nie ustrzegła się upadku przy skoku, ale reszta przejechała swoje programy na czysto.

Drugi dzień przyniósł nam nieoczekiwane rozstrzygnięcia. Pomimo 8 punktów straty Katia wskoczyła na podium i to na jego najwyższy stopień. Dobre otwarcie potrójnym lutzem i potrójnym Salchowem. Żadnych błędów w kombinacjach ani dalszych elementach programu. Piruety zaliczone do najwyższych kategorii. Świetna prezentacja i egzekucja programu. Wskoczyła na pierwsze miejsce z aż 20-punktową przewagą nad drugą Szwajcarką. Do końca zawodów już nikt nie wyprzedził reprezentantki Polski. Włoszka straciła 2pkt. Drugą najlepszą Polką była Laura Szczęsna , która zaliczyła spory awans, bo aż o 8 miejsc, z 22 na 14 z notą ogólną 144.48. Pojechała bezbłędnie swój program. Awans zaliczyła również Karolina Białas z 20 na 16 – 136.67pkt. Niestety Julia Poloniuk spadła na 26 pozycję z 125,77 pkt, a Agnieszka Rejment zakończyła zawody na 29 pozycji z 102.40 pkt.

 

Program mężczyzn

Wśród płci męskiej reprezentowała nas trójka Polaków. Po programie krótkim tabela prezentowała się następująco:

20. Miłosz Witkowski 55,24

17. Matvii Yefymenko 59,59

14. Kornel Witkowski 64,51

Miłosz po programie długim spadł o jedną pozycję. Sporo błędów przy skokach. Była próba poczwórnego lutza, niestety zakończona upadkiem. Tak samo było w przypadku 17 Matviia, który ustrzegł się większych błędów. Było trochę zachwiań przy lądowaniach. Swoją pozycję utrzymał Kornel Witkowski.

 

Pary sportowe

Po kilku latach mamy ponownie parę sportową. Mowa tutaj o parze Julia Chtchetinina/ Michał Woźniak. To jest pierwszy ich sezon w polskich barwach i na dzień dobry w polskich zawodach zdobyli podium, brązowy medal. Nie byli zadowoleni z programu krótkiego. Pojawiły się spory błędy, za które od noty ogólnej zostały odjęte dwa punkty – upadek przy wyrzucanym 3 lutzie. Uplasowali się na 4 pozycji z notą 47,62 pkt. Dwa dni później po programie dowolnym awansowali o jedną pozycję i stanęli na podium!

 

Pary taneczne

Liczne grono reprezentowało nas również w tej konkurencji. Sytuacja po programie krótkim:

20. Olexandra BORYSOVA / Aaron 46.56

19. Anastasia POLIBINA / Pavel 48.85

14. Sofiia DOVHAL / Wiktor KULESZA 56.01

13. Olivia OLIVER / Filip BOJANOWSKI 57.83

Z rywalizacji musieli się wycofać Anastasia oraz Pavel. Niestety Anastasia nabawiła się kontuzji podczas treningu. Awans do pierwszej dziesiątki zaliczyli Sofia oraz Wiktor po widowiskowym programie do utworu “Upiór z opery”. Świetnie prezentowały się podnoszenia młodej pary na bardzo wysokim poziomie. Stawkę zamykali Aaron oraz Olexandra z 77.91 pkt. Olivia i Filip uplasowali się na 13 miejscu – 88.28pkt.