Strzelectwo sportowe jest jedną z tych dyscyplin olimpijskich, w których Polacy odnosili duże sukcesy. W tym roku również możemy spodziewać się dobrych wyników. W naszym cyklu zapowiedzi przyjrzymy się tej niezwykłej dyscyplinie nieco bliżej.

 

Kartka z kalendarza

Strzelectwo sportowe było obecne już na pierwszych rozegranych letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku w Atenach (Grecja). W pierwszej edycji najważniejszej sportowej imprezy znalazło się pięć konkurencji:

  • pistolet dowolny 50 m
  • pistolet szybkostrzelny 25 m
  • pistolet wojskowy 25 m
  • karabin wojskowy 200 m
  • karabin dowolny 3 postawy 300 m

Od tego czasu nie pojawiło się zaledwie dwa razy – w Saint Louis (Stany Zjednoczone, 1904) oraz w 1928 w Amsterdamie (Holandia).

 

Zestrzelone krążki

 

Biało-Czerwoni strzelcy zanotowali fantastyczny debiut podczas Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie. To właśnie na zawodach rozgrywanych u naszych zachodnich sąsiadów świetną formę zaprezentował Władysław Karaś. Polak wystartował w konkurencji karabin małokalibrowy 30 strzałów z pozycji leżącej, 50 m i zdobył brązowy medal. Uznanie dla osiągnięcia polskiego strzelca wyraził sam Janusz Kusociński, będący wtedy korespondentem Przeglądu Sportowego który mówił:

O trzecim miejscu na Olimpiadzie nie wypada tak mało pisać, jakby chodziło o zwyczajnego patałacha, który zginął gdzieś w przedbojach. A tem więcej trzeba pisać o kapitanie Władysławie Karasiu, który zdobył medal olimpijski w tak odległej dla przeciętnych sportowców dziedzinie, jaką jest strzelanie

Jeszcze ciekawszy jest fakt, że nasz reprezentant do kwalifikacji przedolimpijskich nie brał udziału w żadnych zawodach na międzynarodowym, a nawet krajowym podwórku. Obok Karasia w Berlinie, w tej samej konkurencji, zaprezentowali się także: 40. Jan Wrzosek oraz 44. Antoni Pachla

 

Australijskie srebro Smelczyńskiego

Na kolejne podium przyszło poczekać polskim strzelcom aż 20 lat. W 1956 roku w Melbourne (Australia) Wicemistrzem Olimpijskim w trapie został Adam Smelczyński. Warto zauważyć, że był to olimpijski debiut Adama, a sam zawodnik pojawił się na najważniejszej imprezie czterolecia sześć razy z rzędu (!).

 

Obroniony tytuł Zapędzkiego

W historii strzelectwa byli zawodnicy, którzy zdobywali więcej niż jeden olimpijski triumf. Pierwszy z nich to Józef Zapędzki, który podczas igrzysk w w Meksyku (1968) został Mistrzem Olimpijskim w konkurencji pistoletu szybkostrzelnego 60 strzałów do sylwetek, 25 m. Co więcej obronił złoto cztery lata później podczas zawodów w Monachium.

 

Dwa medale w Montrealu

Bardzo udane były dla Polaków Igrzyska Olimpijskie w 1976 roku. Z Montrealu Biało-Czerwoni strzelcy powrócili z dwoma krążkami. Brązowy medal w konkurencji ruchomej tarczy 30+30 50 m wywalczył Jerzy Greszkiewicz. Na najniższym stopniu podium stanął również Wiesław Gawlikowski (skeet).

W 1992 w Atlancie brązową medalistką najważniejszej imprezy czterolecia została Małgorzata Książkiewicz. Polka stanęła na podium w konkurencji karabinu sportowego 3×20, 50 m.

 

Fenomenalny występ w Atlancie

Nieco starszym sympatykom strzelectwa sportowego z pewnością najbardziej zapadły w pamięć Igrzyska Olimpijskie w Atlancie w 1996 roku. To właśnie wtedy Biało-Czerwoni wywalczyli aż trzy medale, a dwukrotnie na podium stawała najbardziej utytułowana zawodniczka w historii – Renata Mauer-Różańska. Legendarna strzelczyni w Stanach Zjednoczonych zwyciężyła w konkurencji karabin pneumatyczny 10 m oraz zdobyła brąz w karabinie sportowym 3×20, 50 m. Ponadto Wicemistrzem Olimpijskim został Mirosław Rzepkowski w skeecie. Warto dodać, że cztery lata później Mauer-Różańska znów zameldowała się na najwyższym stopniu podium. Tym razem w Sydney zwyciężyła w konkurencji karabinu 3 postawy.

 

Medalowe wspomnienie z Londynu

Najmłodszym kibicom może się wydawać, że od ostatniego olimpijskiego sukcesu minęły już całe wieki. Faktycznie na kolejne podium Biało-Czerwonych czekamy 12 lat. Ostatnią, która wpisała się na listę polskich medalistów olimpijskich była Sylwia Bogacka. Polka, specjalizująca się w karabinie pneumatycznym 10 m sięgnęła po srebro w swojej koronnej konkurencji podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku.

 

Jak było w Tokio?

Trzy lata temu podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio (Japonia) wystartowali: Aneta Stankiewicz, Tomasz Bartnik, Klaudia Breś, Sandra Bernal oraz Aleksandra Jarmolińska. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie startów naszych reprezentantów:

  • Sandra Bernal uplasowała się na 9. lokacie w kwalifikacjach trapu z dorobkiem 118 oczek. Do finału zabrakło jej dwóch trafień
  • Aneta Stankiewicz/Tomasz Bartnik8. duet w rywalizacji karabinu pneumatycznego 10 m mix
  • Aneta Stankiewiczkarabin pneumatyczny 10 m15. lokata w kwalifikacjach (warto odnotować, że Stankiewicz przeżyła w Japonii osobisty dramat, ponieważ aż do ostatniej serii znajdowała się na miejscu dającym kwalifikację do finału. Niestety w osiągnięciu tego celu przeszkodziła jej kontuzja kolana
  • Aleksandra Jarmolińska19. miejsce w kwalifikacjach skeetu
  • Tomasz Bartnik – 23. karabin pneumatyczny 10 m
  • Klaudia Breś21. pistolet pneumatyczny oraz 24. pistolet sportowy 25 m

Skład reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie we Francji

  • Aneta Stankiewicz –  karabin pneumatyczny (indywidualnie oraz mix)
  • Julia Piotrowska –  karabin pneumatyczny (indywidualnie oraz mix)
  • Aleksandra Pietruk – karabin 3 postawy
  • Natalia Kochańska – karabin 3 postawy
  • Tomasz Bartnik – karabin 3 postawy + karabin pneumatyczny (indywidualnie oraz mix)
  • Maciej Kowalewicz – karabin 3 postawy + karabin pneumatyczny (indywidualnie oraz mix)
  • Klaudia Breś – pistolet sportowy + pistolet pneumatyczny

We francuskim Châteauroux zaprezentuje się aż siedmioro reprezentantów Polski, którzy wystartują w siedmiu konkurencjach. Analizując ostatnie wyniki z całą pewnością możemy liczyć na więcej niż jeden finał, a nawet medalową zdobycz. Pamiętamy jednak, że strzelectwo jest sportem niezwykle wyrównanym i często o różnicy kilku miejsc decydują strzały w centralny środek.

Rozkład startów Biało-Czerwonych

Rywalizacja na francuskich strzelnicach rozpocznie się w sobotę 27 lipca, zaś zakończy w poniedziałek 5 sierpnia.

Rozpiska startów Polaków

27 lipca (sobota)

9:00 – kwalifikacje karabin pneumatyczny mix (Aneta Stankiewicz, Julia Piotrowska, Maciej Kowalewicz, Tomasz Bartnik)

10:30 – mecz o brązowy medal karabin pneumatyczny mix (ew. Aneta Stankiewicz, Julia Piotrowska, Maciej Kowalewicz, Tomasz Bartnik)

11:00 – mecz o złoty medal karabin pneumatyczny mix (ew. Aneta Stankiewicz, Julia Piotrowska, Maciej Kowalewicz, Tomasz Bartnik)

12:30 – kwalifikacje pistolet pneumatyczny kobiet (Klaudia Breś)

28 lipca (niedziela)

9:15 – kwalifikacje karabin pneumatyczny kobiet (Julia Piotrowska, Aneta Stankiewicz)

11:15 – kwalifikacje karabin pneumatyczny mężczyzn (Maciej Kowalewicz, Tomasz Bartnik)

12:00 – finał pistolet pneumatyczny kobiet (ew. Klaudia Breś)

29 lipca (poniedziałek)

9:30 – finał karabin  pneumatyczny kobiet (ew. Julia Piotrowska, Aneta Stankiewicz)

12:00 – finał karabin pneumatyczny mężczyzn (ew. Maciej Kowalewicz, Tomasz Bartnik)

31 lipca (środa)

9:00 – kwalifikacje karabin 3 postawy mężczyzn (Tomasz Bartnik, Maciej Kowalewicz)

1 sierpnia (czwartek)

9:30 – finał karabin 3 postawy mężczyzn (ew. Tomasz Bartnik, Maciej Kowalewicz)

12:00 – kwalifikacje karabin 3 postawy kobiet (Aleksandra Pietruk, Natalia Kochańska)

2 sierpnia (piątek)

9:00 – kwalifikacje pistolet sportowy, część dokładna (Klaudia Breś)

9:30 – finał karabin 3 postawy kobiet (ew. Aleksandra Pietruk, Natalia Kochańska)

3 sierpnia (sobota)

9:30 – finał pistolet sportowy (ew. Klaudia Breś)