W poniedziałek zaprezentowano trasę jubileuszowej 80. edycji największego i najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego w Polsce – Tour de Pologne. Wielu kibiców kolarstwa może powiedzieć, że wreszcie mamy jakieś nowości na trasie, bowiem wyścig rozpocznie się w Poznaniu. Natomiast finałowe rozstrzygnięcia są zaplanowane już tradycyjnie w Krakowie. O losie klasyfikacji generalnej najpewniej zadecydują etapy numer 2 oraz 6. Kolarze o zwycięstwo w naszym narodowym Tourze będą walczyć w dniach 29 Lipca – 4 Sierpnia.
Trasa wyścigu:
1. Poznań — Poznań – 183,7 km
Trasa płaska zakończona metą na torze wyścigowym Automobil Klubu w Poznaniu, gdzie o zwycięstwo powalczą sprinterzy. ⠀
2. Leszno — Karpacz -202,9 km
Etap, na którym mogą rozegrać się losy wyścigu. Kolarze wystartują w Lesznie, a po drodze pokonają dwie górskie premie 2 kategorii — Przełęcz pod Średnicą oraz Sosnówka. Natomiast o zwycięstwie zadecyduje szalenie wymagający podjazd pod Orlinek (11 km).
⠀
3. Wałbrzych — Duszniki-Zdrój -163,3 km
Trzeci odsłona 80 Tour de Pologne to górski etap z Wałbrzycha do Dusznik-Zdrój, gdzie na zawodników czeka łączne przewyższenie 3000 metrów. Na kolarzy będą czekać trzy premie górskie 2. kategorii (Walim, Przełęcz Jugowska i Zieleniec). Meta zaplanowana jest arenie biathlonowej Centralnego Ośrodka Sportu w Dusznikach-Zdroju.
4. Strzelin — Opole – 198,6 km
Na czwartym odcinku rywalizacji kolarze będą ścigać się ze Strzelina do Opola. Trasa w zdecydowanej większości biegnie przez płaskie tereny, zatem zawodnicy będą mogli złapać trochę oddechu po męczących górskich etapach. O zwycięstwo na tym etapie powalczą sprinterzy na ulicach Opola.
5. Pszczyna – Bielsko-Biała- 198,8 km
Losy tego etapu rozstrzygną się na trzech rundach w Bielsko-Białej. Wcześniej natomiast na kolarzy czekają trzy premie górskie. Dwie z nich to podjazdy 1 kategorii — Ochodzita oraz Salmopol, a także Zameczek 2 kategorii.
6. Katowice – 16,6 km (ITT)⠀
Szósta część rywalizacji podczas Tour de Pologne to jazda indywidualna na czas ulicami Katowic. Trasa “czasówki” poprowadzona jest przez ścisłe centrum stolicy Górnego Śląska z metą tradycyjnie przy katowickim Spodku.
7. Zabrze — Kraków
Finałowy etap to głównie płaska trasa z Zabrza do Krakowa. Organizatorzy jednak nie oszczędzili kolarzy, bowiem będą mieli oni do pokonania dwa podjazdy 2 kategorii (Witanowice i Kaszów). Z kolei walka między sprinterami rozstrzygnie się na krakowskich błoniach.
Na polskich drogach nie zabraknie kolarzy światowego formatu bowiem nasz narodowy Tour nieprzerwanie jest wyścigiem World Tour. Oprócz zespołów najwyższej dywizji zobaczymy również ekipy z dzikimi kartami w tym reprezentacja Polski.
Źródło: Tour de Pologne
Zostaw komentarz