W rewanżowym spotkaniu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy reprezentantki Polski w piłce ręcznej pokonały Kosowo 28:17, czym zagwarantowały sobie udział na EURO!

– Nie ma co ukrywać, że jesteśmy faworytkami i naszym obowiązkiem jest pokonanie Kosowa. Kosowo znamy z poprzednich eliminacji, myślę, że najmocniejszą stroną rywalek są rozgrywające, które podejmują bardzo dużo akcji i sądzę, że właśnie na tym powinniśmy skupić się najbardziej. Już w pierwszym spotkaniu chciałybyśmy zbudować wysoką przewagę, ale nie możemy zlekceważyć przeciwniczek – mówiła Monika Kobylińska, kapitan reprezentacji Polski, przed ostatnimi meczami w kwalifikacjach.

Do tej pory Biało-Czerwone przegrały dwa mecze z Danią i wygrały z Kosowem w Prisztinie 34:27 (17:17).

Początek spotkania należał do zespołu z Kosowa, który zdobył dwie pierwsze bramki. Po ataku Moniki Kobylińskiej i karnym Magdy Balsam na tablicy widniał remis 2:2.  W siódmej minucie po przechwycie dodała kolejną bramkę, a potem wykorzystała jeszcze trzy rzuty karne co dało gospodyniom czterobramkowe prowadzenie. W 18 minucie Polki zwiększyły przewagę na 10:4. Natomiast Arlindy Hajdari przerwała dwunastominutową bramkową posuchę w swoim zespole. W ostatniej akcji pierwszej części spotkania, z rzutu wolnego piętnastą bramkę dla Biało – Czerwonych zdobyła Monika Kobylińska.

W drugiej odsłonie Daria Michalak podwyższyła wynik na 18:9, a kolejne dwa trafienia zaliczyła Magda Balsam. W 47 minucie Aurora Kryeziu obroniła rzut Karoliny Kochaniak-Sali, a szybki atak Kosowianek zatrzymała Barbara Zima, która również w tym spotkaniu strzeliła bramkę rywalkom. Do końca spotkania Polki kontrolowały mecz, który ostatecznie zakończył się różnicą 11 bramek i awansem do ME.

Mistrzostwa Europy odbędą się na przełomie listopada i grudnia w Austrii, Szwajcarii oraz na Węgrzech.

Po spotkaniu Sylwia Matuszczyk mówiła: – Cieszymy się, że przypieczętowałyśmy awans na mistrzostwa Europy. Może nasza gra nie była porywająca, ale za jakiś czas nikt nie będzie o tym pamiętał. Mamy teraz czas, żeby przygotować się do mistrzostw, mam nadzieję, że jak najlepiej to przepracujemy i pokażemy kawał dobrej piłki ręcznej. Wiedziałyśmy, że jesteśmy faworytkami w meczach z Kosowem i musimy wygrać, ale mamy niedosyt, że gra nie wyglądała tak, jak sobie tego życzyłyśmy.

• Polska: Płaczek, Zima 1 – Balsam 9, Kobylińska 4, Górna 2, Michalak 2, Uścinowicz 2, Więckowska 2, Nocuń 2, Olek 1, Matuszczyk 1, Tomczyk 1, Nosek, 1, Kochaniak-Sala 1, Urbańska, Galińska
  • Kosowo: Kafexholli, Kryeziu – Demaj 4, Gjikokaj 3, Ujkic 2, Tahirukaj 2, A. Hajdari 2, E. Mulaj 1, Esati 1, M. Hajdari 1, Mustafa 1, Dinarica, Mirdita, Krasniqi, M. Mulaj, Shatri