W węgierskim Szeged rozpoczęły się Mistrzostwa Europy oraz kwalifikacje olimpijskie w wioślarstwie. Za nami pierwsze starty z udziałem Biało-Czerwonych. Z dobrej strony pokazały się dwójki Radosz/Wełna i Gałęza/Kowalski oraz czwórka podwójna mężczyzn.

W kwalifikacjach olimpijskich biorą udział 4 polskie osady. Trzy z nich zameldowały się już w finale, natomiast Piotr Płomiński w półfinale. Eliminacji nie rozgrywano w konkurencji dwójki podwójnej wagi lekkiej pań z powodu zbyt małej liczby startujących. Odbył się za to bieg o rozstawienie, w którym zdecydowanie najlepsze były Martyna Radosz i Katarzyna Wełna. Polki o prawie 4 sekundy wyprzedziły Austriaczki. Z kolei przedbieg w dwójce podwójnej wagi lekkiej mężczyzn wygrali Daniel Gałęza i Jerzy Kowalski, co zapewniło im bezpośredni awans do finału. W decydującym o przepustce olimpijskiej biegu wystąpi też na pewno Wiktoria Kalinowska, która zajęła 2 miejsce w przedbiegu eliminacyjnym. Aż tak dobrze nie poszło nam w jedynce mężczyzn. Piotr Płomiński był 4 w swoim biegu eliminacyjnym, a to nie dało awansu. Na szczęście poprawił się w repasażu, w którym zajął 3 lokatę i wystąpi w półfinale. Kwalifikację mogą wywalczyć maksymalnie dwie osady, ale tylko w przypadku zajęcia 1 miejsc w swoich konkurencjach.

Jednocześnie w Szeged wioślarze walczą o medale Mistrzostw Europy. W eliminacjach wystąpiło 9 osad wioślarskich i jedna parawioślarska.

Bezpośrednio do finału awansowała czwórka podwójna mężczyzn. Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański byli  zdecydowanie najlepsi w swoim przedbiegu, który wygrali z czasem 5:41.46. Natomiast dwójka podwójna mężczyzn (Krzysztof Kasparek i Jakub Woźniak) zajęła drugie miejsce z rezultatem 06:19.19, a to dało przepustkę do półfinału.