W naszym cyklu podsumowań sezonu w zimowych konkurencjach przyszedł czas na łyżwiarstwo figurowe. Kibice Biało-Czerwonych mogli cieszyć się z najlepszych od lat wyników podczas Mistrzostw Świata, lecz przeżywali też zawód związany z europejskim czempionatem.

Mistrzostwa Świata z najlepszymi wynikami od lat!

Zdecydowanie najważniejszą imprezą w tym sezonie były rozgrywane w Montrealu (Kanada) Mistrzostwa Świata. I choć łyżwiarzom i łyżwiarkom przyszło się mierzyć nie tylko z rywalami, ale i z nietypowym rozmiarem lodowiska, to Biało-Czerwoni wyszli z tego starcia obronną ręką. Liderka polskiej kadry Katia Kurakova dała siebie wszystko w konkurencji solistek i zajęła najlepsze od 25 lat miejsce dla naszego kraju. Katia po programie krótkim była klasyfikowana na 14 lokacie, by po programie dowolnym awansować na 11 miejsce. Był to jednocześnie jej najlepszy występ w sezonie.

Po wielu chudych latach powody do radości mieli w końcu sympatycy par sportowych. Julia Szczecinina i Michał Woźniak debiutowali na Mistrzostwach Świata i spisali się znakomicie. Reprezentanci Polski awansowali do finału konkurencji (na taki awans czekaliśmy 14 lat!), by z dorobkiem 155.91  ukończyć zmagania na 19 miejscu.

Niestety, zawodów w Kanadzie do udanych nie mogą zaliczyć Władimir Samoiłow oraz  Olivia Rybicka Oliver i Filip Bojanowski. Solista po błędach w programie krótkim został sklasyfikowany na odległym 31 miejscu. Z kolei para taneczna również nie zdołała awansować do finału konkurencji, zajmując 34 lokatę. W ich przypadku należy jednak pamiętać, że debiutowali na imprezie tej rangi.

Rozczarowanie Kurakovej i świetny “Wowa” na Mistrzostwach Europy!

Obok Mistrzostw Świata, również rozgrywane kilka tygodni wcześniej Mistrzostwa Europy miały swoje blaski i cienie. W czasie rozgrywanych po raz pierwszy na Litwie zawodów tej rangi świetnie wypadł Władimir Somoiłow. Polski solista co prawda po programie krótkim zajmował 16 lokatę (71.05), jednak w programie dowolnym wzniósł się na wyżyny. Niemal bezbłędny występ pozwolił Wowie na duży awans w klasyfikacji generalnej i zostanie ósmym zawodnikiem w Europie z łącznym rezultatem 230.17 oczek. Warto dodać, że program dowolny Samoiłowa był piątym w stawce, a sam zawodnik poprawił rekord życiowy aż o 19 punktów. Ostatnim solistą, który zajął miejsce w czołowej dziesiątce był 5 w 1992 w Lozannie Grzegorz Filipkowski.

Litwa okazała się przyjazna także dla Julii Szczecininy i Michała Woźniaka. Polska para sportowa uplasowała się na fantastycznym 10 miejscu. Nie możemy zapomnieć, że był to pierwszy start Polaków w tej konkurencji po 11 latach przerwy. Tak dobre występy Samoiłowa oraz Szczecininy i Woźniaka zaprocentują w przyszłym roku. Podczas kolejnych Mistrzostw Europy Biało-Czerwoni będą mieli prawo wystawić dwóch solistów i dwie pary sportowe.

Europejski czempionat w Kownie z pewnością z pamięci chciała wyrzucić Katia Kurakova. Reprezentantka Polski stawiana w gronie faworytek do awansu do finału nie spełniła oczekiwań. Błędy i upadek w programie krótkim przełożyły się na odległe 25 miejsce (49.57). Bez powodzenia wystartowała również druga z naszych solistek. Laura Szczęsna zakończyła rywalizację na 32 lokacie (40.03). Najmłodsi w stawce par tanecznych Sofia Dowhal i Wiktor Kulesza zostali ocenieni na 54.96 za taniec rytmiczny, co przełożyło się na 26 miejsce.

Kurakova i Samoiłow obronili tytuły Mistrzów Polski

W grudniu ubiegłego roku rozegrane zostały Mistrzostwa Czterech Narodów z udziałem reprezentacji: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Zawody poza międzynarodowymi zmaganiami miały na celu również wyłonienie Mistrzów Polski w poszczególnych konkurencjach. Zgodnie z oczekiwaniami wśród solistek najlepsza okazała się Kurakova, dla której był to już 6 tytuł. Wśród solistów prym wiódł Samoiłow, który 3 raz okazał się najlepszy na krajowym podwórku. W zmaganiach par pełną pulę zgarnęli debiutanci. Wśród par tanecznych zwyciężyli Oliwia Rybicka Oliver, a wśród par sportowych Julia Szczecinina i Michał Woźniak. Poniżej zamieszczamy medalistów poszczególnych konkurencji.

1. Julia Szczecinina i Michał Woźniak 161.58

Znaczący wynik Lofka na Mistrzostwach Świata Juniorów!

W tym sezonie obok seniorów, również juniorzy startowali w imprezach międzynarodowych. Z pewnością najważniejszą z nich były rozegrane na Tajwanie Mistrzostwa Świata Juniorów, podczas których rewelacyjnie spisał się Jakub Lofek. Aktualny Mistrz Polski Juniorów zaprezentował rewelacyjny program krótki, który na półmetku rywalizacji dawał mu 7 miejsce. Co więcej poprawił rekord życiowy aż o 13 punktów. I choć w programie dowolnym zaliczył niewielki spadek spowodowany błędem w potrójnym toeloopie, to 11 pozycja była najlepszym wynikiem Polaka na imprezie tej rangi od 41 lat! Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że to właśnie na Tajwanie Kuba po raz kolejny w sezonie wykonał czysto potrójnego Axla. Wśród solistek, nękana przez kontuzje Noelle Streuli zajęła 24 miejsce. Z kolei para taneczna Sofia Dowhal i Wiktor Kulesza uplasowali się na 19 pozycji.

Liderzy potwierdzili formę na Mistrzostwach Polski Juniorów

Rozgrywane w styczniu w Krynicy-Zdrój juniorskie Mistrzostwa Polski nie przyniosły wielu niespodzianek. Wśród solistów, zgodnie z przewidywaniami prym wiódł Jakub Lofek, który pokonał drugiego Matvieja Jefimineko o ponad 15 punktów. Brąz z rekordem życiowym zdobył Oskar Oliver. Również Noelle Streuli wywiązała się z roli faworytki. 16-latka pewnie sięgnęła po tytuł Mistrzyni Polski, a drugą Weronikę Ferlin pokonała o ponad 22 oczka. Podium uzupełniła Zofia Bochenek. W konkurencji par tanecznych po złoto sięgnęli Sofia Dowhal i Wiktor Kulesza, zaś w rywalizacji par sportowych bezkonkurencyjni okazali się Wiktoria Pacha i Szymon Derechowski.

Challengery

W sezonie 2023/2024 Biało-Czerwoni licznie startowali również w zawodach zaliczanych do serii challengerów. Najlepszy wynik osiągnęła w listopadzie podczas Warsaw Cup Katia Kurakova, która zwyciężyła w zawodach w stolicy, wyprzedzając Annę Pezzettę (Włochy) i Elyn Lin-Gracey (Stany Zjednoczone). Dla reprezentantki Polski była to druga z rzędu wygrana na warszawskich lodowiskach. Na tych samych zawodach brązowe krążki w rywalizacji par sportowych wywalczyli Julia Szczecinina i Michał Woźniak.

Krążek łyżwiarek synchronicznych

W podsumowaniu sezonu nie mogliśmy zapomnieć o sukcesie łyżwiarek synchronicznych. Podczas lutowych zawodów Dresden Cup (Niemcy) pochodząca z Torunia młoda drużyna Le Soleil Novice zdobyła 56.58 punktów i sięgnęła po srebrne medale.

Inne medale

Oprócz rywalizacji na najwyższym poziomie, reprezentanci Polski brali udział również w wielu mniejszych turniejach, z których wielokrotnie powrócili z medalami. Na podium stawali:

Budapest Trophy:

2. Sofia Dowhal i Wiktor Kulesza (juniorska para taneczna)