Za nami 13. kolejka FOGO Futsal Ekstraklasy w sezonie 2023/24. W tej serii gier doszło do kilku przełamań. Bochnia dzięki dwóch zwycięstwach wskoczyła do czołowej ósemki ligi. Ponadto pierwszy punkt od ponad miesiąca wywalczyli zawodnicy Sośnicy Gliwice, remisując z Toruniem 2:2. Do podziału oczek doszło też w Łodzi. Łącznie padło 61 trafień, co dało średnią blisko 8 goli na spotkanie

BSF ABJ BOCHNIA – JAGIELLONIA BIAŁYSTOK 8:2 (5:0)

W środę odbyła się zaległe spotkanie 11. kolejki, gdzie BSF ABJ Bochnia podejmowała Jagiellonię Białystok

Od samego początku na parkiecie rządzili gospodarze, którzy po hat-tricku Minora Cabalcety prowadzili już 3:0. Do przerwy byli w stanie jeszcze dwukrotnie zmienić wynik – 5:0

Po zmianie stron bochnianie kontrolowali swoją grę i nie dali się zaskoczyć. Tym samym pewnie zwyciężyli 8:2, a wyżej wspomniany Minor zdobył łącznie cztery bramki

Bramki: Minor Cabalceta 8′,9′,13′, 24′, Kamil Surmiak 18′, Pedro Pereira 19′, Sebastian Leszczak 30′, Wojciech Przybył 40′ – Jacek Stefanowicz 29′, Piotr Skiepko 32′

CONSTRACT LUBAWA – AZS UW DARKOMP WILANÓW 8:2 (2:1)

13. kolejka futsal ekstraklasy rozpoczęła się w Lubawie, gdzie tamtejszy Constract podejmował AZS Wilanów. Dość niespodziewanie Mistrz Kraju długo męczył się ze znacznie niżej notowanym przeciwnikiem. Co prawda, już w pierwszej minucie za sprawą Jakuba Raszkowskiego objęli prowadzenie, lecz po dłuższej chwili Moustapha Diakate doprowadził do wyrównania. Do przerwy lubawianie mieli minimalną przewagę – 2:1

Po zmianie stron “Construktorzy” wrzucili wyższy bieg. Hat-tricka w 21′ skompletował Jakub Raszkowski. Na co natychmiast odpowiedzieli goście. Do własnej siatki trafił Tomasz Kriezel. Od tego momentu bramki zdobywali już tylko podopieczni Dawida Grubalskiego, a ich licznik zatrzymał się na ośmiu trafieniach. Ostatecznie wygrali 8:2. Teraz czeka ich wyprawa do Hiszpanii, gdzie wezmą udział w kolejnym etapie Ligi Mistrzów

Bramki: Jakub Raszkowski 1′,20′,21′, Pedro Oliveira Silva 24′, Sebastian Grubalski 25′, Adriano 33′, Claudinho 34′, 40′ – Moustapha Diakite 7′, Tomasz Kriezel 22′ (s)

CLEAREX CHORZÓW — DREMAN OPOLE KOMPRACHCICE 3:10 (2:4)

W Chorzowie tamtejszy Clearex zmierzył się z będącym ostatnio w lekkim kryzysie — Dremanem Opolem Komprachcice. Ich problemy były widoczne w pierwszej połowie, bowiem po 14 minutach przegrywali 2:1. Wrzucili wyższy bieg w końcówce, dzięki czemu do przerwy prowadzili 4:2

Po zmianie stron goście przypominali już zespół z początku sezonu i z każdą kolejną minutą powiększali swoją przewagą. W całym spotkaniu zaaplikowali rywalowi aż 10 trafień, a stracili trzy. Tym samym powrócili na zwycięską ścieżkę po trzech starciach bez kompletu oczek. Z hat-trickiem spotkanie zakończył Waldemar Sobota

Bramki: Michał Dubiel 4′, Przemysław Dewucki 14′, 30′ – Waldemar Sobota 9′, 22′, 30′, Vadym Ivanov 16′, 16′, Maksym Pautiak 20′, Brayan Parra Toloza 29′, 33′, Denys Blank 31′, Marek Bugański 40′

GI MALEPSZY ARTH SOFT LESZNO — EUROBUS PRZEMYŚL 6:1 (1:1)

W Lesznie, miejscowy GI Malepszy podejmował beniaminka z Przemyśla — Eurobusa. Waleczna postawa przemyślan pozwoliła im do przerwy remisować z gospodarzami. Wszystko w 2′ minucie otworzył Jose Luis Tangarite, a chwilę przed zakończeniem pierwszej połowy stan rywalizacji wyrównał Eryk Kiełbasa

Jak się później okazało, trafienie Eryka było bramką honorową. Leszczynianie po przerwie nie dali się już zaskoczyć i konsekwentnie punktowali rywala, aplikując im pięć trafień. Dało to w ostatecznym rozrachunku zwycięstwo 6:1

Bramki: Jose Luis Tangarife 2′, Daniel Gallego Carcia 24′, Jakub Kąkol 26′, Kacper Konopacki 29′, Albert Betowski 33′, Viacheslav Kozhemiaka 35′ – Eryk Kiełbasa 20′

WIDZEW ŁÓDŹ – RED DRAGONS PNIEWY 2:2 (1:0)

Do ciekawie zapowiadającego się widowiska doszło w Łodzi, gdzie miejscowy Widzew podejmował będący pod kreską Red Dragons Pniewy. W pierwszej połowie padło tylko jedno trafienie. W 5 minucie drogę do bramki znalazł Willy May

Zdecydowanie więcej działo się w drugiej połowie. Najpierw stan rywalizacji podwyższył Miłosz Krzempek, lecz waleczna postawa Czerwonych Smoków pozwoliła im wrócić do pojedynku i urwać punkt. W 31′ złapali kontakt za sprawą Mateusza Kosteckiego, a po dłuższej chwili Miłosz Krzempek pokonał własnego bramkarza, co zaważyło na końcowym wyniku. Pniewianie oddalili się od strefy spadkowej na 4 oczka

Bramki: Willy May 5′, Miłosz Krzempek 24′ – Mateusz Kostecki 31′, Miłosz Krzempek 37′ (s)

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK — REKORD BIELSKO-BIAŁA 0:8 (0:2)

Do jednostronnego pojedynku doszło w Białymstoku, gdzie miejscowa Jagiellonia podejmowała Wicemistrza Kraju i zdobywcę Superpucharu Polski — Rekord Bielsko-Biała

Bielszczanie do przerwy tylko dwa razy znaleźli sposób na pokonanie golkipera gospodarzy, lecz po przerwie wrzucili wyższy bieg i skończyli spotkanie z ośmioma bramkami na swoim koncie, nie tracąc przy tym żadnego. Hat-trickiem popisał się Matheus Ferreira

Bramki: Artur Popławski 3′, Matheus Ferreira 13′, 28′, 40′, Michal Seidler 24′, Mikołaj Zastawnik 24′, Gustavo Henrique 36′, Michał Marek 40′

BSF ABJ BOCHNIA – LEGIA WARSZAWA 4:3 (2:1)

Do kolejnego ciekawego i jak się później okazało, emocjonującego spotkania doszło w Bochni, gdzie miejscowy BSF zmierzył się z Legią Warszawą. Do przerwy bliżej zwycięstwa byli gospodarze, którzy po bramkach Łukasza Biela i Minora Cabalcety prowadzili 2:1

Po zmianie stron bochnianie podwyższyli prowadzenie i było już 3:1. W końcówce jednak Legioniści złapali kontakt, lecz chwilę później BSF ponownie miał dwubramkową przewagę. Koniec końców dowieźli korzystny wynik do końca – 4:3, dzięki czemu awansowali na 8. miejsce w ligowej tabeli

Bramki: Łukasz Biel 17′, 36′, Minor Cabalceta 20′, Adam Wędzony 22′ – Adam Grzyb 12′, Rui Pinto 35′, Pedro Pereira 39′ (s)

PIAST GLIWICE – WE-MET FC KAMIENICA KRÓLEWSKA 5:3 (2:0)

Brązowy medalista sprzed roku — Piast Gliwice podejmował u siebie beniaminka z Kamienicy Królewskiej, WE-MET. Dość niespodziewanie gliwiczanie od samego początku nie mieli łatwego zadania, bowiem goście umiejętnie się bronili. Do przerwy Piast prowadził 2:0 po trafieniach Breno Bertoline i Alexa Gonzaleza.

W drugiej połowie Kamienica Królewska doprowadziła do wyrównania i zapachniało niespodzianką. Zespół z województwa śląskiego wziął sprawy w swoje ręce i w 180 sekund trzykrotnie znalazł sposób na pokonanie bramkarza drużyny przeciwnej, czym zamknęli mecz. Ostatecznie pokonali walecznego beniaminka – 5:3

Bramki: Breno Bertoline 4′, 32′, Alex Gonzalez 10′, Edgar Varela 33′, Alan Gitahy 34′ – Wojciech Dobek 24′, Bartosz Stencel 27′, Brayan Mera 35′

FC REITER TORUŃ – SOŚNICA GLIWICE 2:2 (0:1)

Na zakończenie 13. kolejki FOGO Futsal Ekstraklasy FC Reiter Toruń podejmował u siebie zamykającą ligową tabelę — Sośnicę Gliwice

Gliwiczanie wyszli bardzo zmotywowani, przez co już w 3 minucie objęli prowadzenie za sprawą Marcina Kiełpińskiego. Jak się okazało było to jedna bramka do przerwy

Po zmianie stron torunianie najpierw doprowadzili do wyrównania, a sześć minut później uzyskali minimalną przewagę po golu Mateusza Waszaka. Ostatnie słowo należało do Sośnicy, która tym samym zdobyła pierwsze punkty od 16 października i domowej potyczki z Kamienicą Królewska (2:2).  Jest to również przełamanie dla gospodarzy po czterech ligowych porażkach z rzędu (Legia 2:7, Rekord 1:6, Jagiellonia 2:3 i Bochnia 0:4)

Bramki: Kacper Zboralski 24′, Mateusz Waszak 30′ – Marcin Kiełpiński 3′, Paweł Barański 33′