Za nami udany pierwszy dzień rywalizacji podczas I Pucharu Świata w Szeged. Równocześnie na Węgrzech odbywają się Mistrzostwa Świata w Parakajakarstwie, z których również napłynęła dziś pozytywna informacja.

Sesja poranna

Fantastycznie po raz kolejny spisały się nasze “Atomówki”. Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto (K4 500 m) wygrały swój wyścig eliminacyjny z rezultatem 1:38.83 i awansowały bezpośrednio do finału! W drugim biegu Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Olszewska i Helena Wiśniewska finiszowały jako piąte (1:41.71), co dało awans do półfinału. W nim Polki okazały się najlepsze i z czasem 1:36.79 również zameldowały się w finale! Ostatnią pozycję w swoim wyścigu zajęły Magda Stanny i Patrycja Mendelska (C2 500 m), na które również czekała walka w półfinale. Na tym samym dystansie startujące chwilę później Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak zajęły 7. miejsce, co również dało półfinał. Tam uplasowały się na 6. lokacie (2:05.74), co niestety nie wystarczyło na awans. Bardzo dobrą formę zaprezentowali za to Aleksander Kitewski oraz Arsen Śliwiński, którzy wygrywając swój wyścig z czasem 1:43.63 zameldowali się w finale! Dalsza walka czekała z kolei Kacpra Sieradzana i Adriana Kłosa, którzy finiszowali na 5. pozycji (1:50.54). W półfinale również zajęli 5. miejsce (1:47.84), co dało awans do finału B. Na 5. pozycji rywalizację w swoim wyścigu zakończyła Justyna Iskrzycka (K1 1000 m), co również dawało miejsce w półfinale. W nim Polka okazała się najlepsza, wygrywając z czasem 4:15.82 i meldując się w wielkim finale! Czwartą lokatę w swoim półfinale zajął Robert Wydera (VL3 200 m) z czasem 53.63 s, co dało przepustkę do finału B. Tam Polak powalczy już jutro o przepustkę do Paryża.

Sesja popołudniowa

Fenomenalnie spisał się Oleksii Koliadych (C1 200 m), który wygrał swój wyścig z czasem 40.32 s, dzięki czemu awansował bezpośrednio do finału. Na 7. lokacie uplasował się z kolei Juliusz Kitewski (42.15 s), co dało półfinał. Niestety w swoim półfinale zajął miejsce tuż za czołową trójką, które nie dało awansu do finału. Jako drugie linię mety w swoim wyścigu przecięły Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk (K2 500 m). Rezultat 1:44.91 dał miejsce w półfinale. Tam Biało-Czerwone pewnie wygrały z wynikiem 1:44.50 i awansowały do finału! Zdyskwalifikowane zostały niestety za dwukrotny falstart Martyna Klatt i Helena Wiśniewska. Jako trzeci na metę przypłynął Sławomir Witczak (K1 500 m), meldując się w półfinale. W nim okazał się najlepszy z rezultatem 1:39.50, awansując tym samym do finału! Awans do półfinału w dobrym stylu uzyskali też Jakub Stepun oraz Przemysław Korsak (K2 500 m), którzy z czasem 1:32.21 zajęli drugą lokatę. Podobny los spotkał Wojciecha Pilarza i Wiktora Leszczyńskiego, którzy finiszowali na 4. miejscu z rezultatem 1:33.83. Miejsce w finale zdołali wywalczyć ci pierwsi, finiszując w półfinale na 2. lokacie (1:31.45). Pozostała dwójka wystąpi jedynie w finale C. Awansu do półfinału nie udało się z kolei wywalczyć Łukaszowi Witkowskiemu (C1 500 m), który zajął 6. pozycję w swoim wyścigu z czasem 1:59.01. Pewny awans wywalczył za to Juliusz Kitewski, finiszując jako trzeci z wynikiem 1:53.58. Ostatecznie wystąpi w finale B. Świetnie zaprezentowała się Dominika Putto (K1 200 m), która w półfinale zameldowała się wygrywając swój wyścig eliminacyjny czasem 41.26 s. W półfinale również okazała się najszybsza, wygrywając z rezultatem 40.56 s i meldując się w finale! Awansowała też Julia Olszewska, zajmując 3. lokatę (42.10 s). W półfinale natomiast była szósta, co dało miejsce w finale B. Katarzyna Kozikowska (KL3 200 m) zameldowała się w półfinale po zajęciu 3. lokaty w swoim biegu eliminacyjnym (49.65 s). Tą samą pozycję wśród mężczyzn zajął Mateusz Surwiło, również awansując do półfinału.

Monika Kukla z przepustką do Paryża!

Najistotniejszą informacją dzisiejszego dnia jeśli chodzi o Mistrzostwa Świata w Parakajakarstwie jest bez wątpienia osiągnięcie Moniki Kukli (VL3 200 m). Polka wygrała finał B z rezultatem 1:05.45, dzięki czemu wywalczyła “bilet” na Igrzyska. Na 4. lokacie rywalizację zakończyła Justyna Regucka (1:09.23).