W ostatnich dniach z zapartym tchem śledziliśmy rywalizację podczas Mistrzostw Europy XCO i XCC w kolarstwie górskim. Pomimo niezwykle trudnych warunków na trasie obfitujących w ulewny deszcz czy gęstą mgłę, Biało-Czerwoni zdołali wywalczyć wysokie lokaty. Najlepiej spisała się, startująca w elicie kobiet, Paula Gorycka.

Gorycka w czołówce Elity Kobiet

Polscy kolarze od początku Mistrzostw Europy w Cheile Gradistei (Rumunia) musieli zmagać się nie tylko z rywalami, ale również wymagającymi warunkami pogodowymi, a mimo to spisali się dobrze. I choć do miejsca w czołowej dziesiątce musieliśmy czekać do ostatniego dnia imprezy, to 9 miejsce Pauli Goryckiej w niedzielnym wyścigu Elity Kobiet było dobrym prognostykiem przed Igrzyskami Olimpijskimi. W tym samym wyścigu wartościowe rezultaty osiągnęły: Gabriela Wojtyła (20), Zuzanna Krzyształa (24) oraz Aleksandra Podgórska (25). Mistrzynią Starego Kontynentu została Holenderka Puck Pieterse, do której Paula straciła 6:33 minuty.

W zmaganiach elity mężczyzn najlepiej poszło Karolowi Ostaszewskiemu. Reprezentant Polski ukończył wyścig na 24 lokacie. Na 33 miejscu metę przekroczył Filip Helta, a bezpośrednio po nim na kresce pojawił się Krzysztof Łukasik. Najlepszy okazał się Simone Avondetto (Włochy).

Mazurkiewicz tuż za dziesiątką w wyścigu juniorek!

Na słowa uznania zasługuje także start Hanny Mazurkiewicz, która w wyścigu juniorek znalazła się tuż za czołową 10 i została sklasyfikowana na 14 miejscu. Nikola Gliniecka była 30, Zofia Bluszcz 38, a Natalia Dobrzyńska 39. Mistrzynią Europy została Marusa Tereza Serkezi (Słowenia). Wśród juniorów dobrze zaprezentował się, debiutujący w tej kategorii, Piotr Hankus, który po pokonaniu 6 okrążeń zajął 19 miejsce. 25 pozycję zajął Maciej Jarosławski, 27 był Jakub Półchłopek, 36 Kacper Doppke, zaś 58 Konrad Barcz. Złoto wywalczył Nikolaj Hougs (Dania).

Wśród zawodniczek do 23 roku życia Natalia Grzegorzewska uplasowała się na 25 lokacie. Natomiast w kategorii orlików Leszek Jaśkiewicz ukończył zawody na 41 miejscu. Sklasyfikowani zostali również: Brajan Świder (48), Mateusz Szyszko (52) i Maciej Petryszyn (54). Najszybsi okazali się Szwajcarka Monique Halter i jej rodak Finn Treudler.

Nieco wcześniej, również w Rumunii, rozegrane zostały Mistrzostwa Europy w short tracku, w trakcie których Biało-Czerwone zajęły miejsca: