Mogło być lepiej. Dwa poprzednie turnieje we francuskim Voiron były dla młodzieżowych kadr dość udane. Polki stanęły dwukrotnie na podium, a mężczyźni upolowali pierwszego dnia III miejsce. Dziś niestety nie było już tak dobrze i obie kadry zakończyły rywalizację poza podium.

W dniach 5-7 lipca we francuskim Voiron odbyły się turnieje FIBA 3×3 U21 Nations League. Są to pierwsze tegoroczne zmagania z cyklu Ligi Narodów. Niestety, pomimo przyzwoitego rozpoczęcia zawodów we Francji nasze kadry nie kończą ich w dobrych nastrojach.

Gorzej z dnia na dzień

W piątek były drugie, w sobotę trzecie, a dzisiaj zgodnie z tendencją mamy miejsce czwarte. Tak wyglądała przygoda naszych reprezentantek podczas pobytu w Voiron. Ostatni turniej, choć bardzo wyrównany, nie mógł zostać zaliczony do udanych. Zaczęło się jednak dobrze, ponieważ udało się odnieść pewne zwycięstwo z drużyną z Izraela w stosunku 17:12.

Lepsza gra, ale wyniki gorsze. Tak można określić to co działo się po pierwszej potyczce tego dnia. W rywalizacji o pierwszą pozycję w grupie ponieśliśmy porażkę z gospodyniami turnieju 16:18. Mimo wszystko mecz ten był lepszy od dwóch poprzednich pojedynków, gdzie przegrywaliśmy różnicą aż 8 i 14 punktów. Niestety spotkanie o 3 miejsce także zakończyło się dla nas klęską. Polki grały naprawdę dobrą koszykówkę, trzymały dystans i nie odpuszczały do samego końca. Słowenki po emocjonalnym rollercoasterze ostatecznie triumfowały 19:18 i stanęły na najniższym stopniu podium.

Krótka przygoda

Polacy po III i IV miejscu w dwóch poprzednich turniejach liczyli tym razem na lepszy rezultat. Nasi kadrowicze w pierwszym meczu fazy grupowej toczyli zacięty bój z reprezentacją Francji. Nie wytrzymali oni jednak końcówki spotkania i stracili dystans do gospodarzy, którzy zwyciężyli 19:11.

Lekko ponad godzinę później zagraliśmy w bardzo istotnym pojedynku. O awansie do strefy medalowej decydowała wygrana z ekipą z Izraela. Tak naprawdę byliśmy już w sytuacji być, albo nie być. Reprezentacja Polski trzymała się blisko rywali przez regulaminowe 10 minut gry, a nawet chwilę dłużej. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była bowiem dogrywka. Niestety tym razem nasi młodzieżowcy polegli 10:11 i odpadli już na etapie fazy grupowej. Ostatnia pozycja w grupie i V miejsce w całym turnieju to ogromne rozczarowanie po tym, co mogliśmy zobaczyć wcześniej w wykonaniu męskiej kadry.

 

Nie tak wyobrażaliśmy sobie końcówkę rywalizacji we Francji. Tendencja spadkowa jeśli chodzi o pozycje zajmowane przez nasze zespoły z pewnością nie mogła cieszyć. Mimo wszystko nie był to turniej słaby, ponieważ ostatecznie wywozimy z Voiron aż trzy miejsca na podium.