Mistrzostwa Świata juniorów w podnoszeniu ciężarów układają się bardzo dobrze dla reprezentacji Polski. Ostatnio 4 miejsce i “mały” brąz za podrzut wywalczyła Małgorzata Myjak. Dziś po raz pierwszy od 15 lat na podium stanęła polska sztangistka. Tej sztuki dokonała Martyna Dołęga.

Martyna Dołęga, startująca w kategorii -71kg, uzyskała 204kg w dwuboju, na co złożyły się 93kg w rwaniu oraz 111 w podrzucie. Po pierwszej części Polka była druga, dzięki czemu miała już zapewniony mały srebrny medal. Natomiast na 4 miejscu z wynikiem 89kg plasowała się druga z Biało-Czerwonych – Maria Karolak. Obie nasze zawodniczki miały na swoim koncie po 2 zaliczone próby. Podrzut Martyna Dołęga rozpoczęła od nieudanego podejścia do 111kg. Na szczęście w drugiej próbie Polka się poprawiła, ale już 115kg zaliczyć się nie udało. To sprawiło, że Martynę wyprzedziła Tajka Wongsing, ale na szczęście nasza zawodniczka pozostała na podium. Karolak uzyskała o 1kg mniej od Dołęgi i z łącznym wynikiem 199kg zajęła świetne 4 miejsce. Złoto trafiło do Mariany Garcii Gomez z Mekyksu – 216 kg (93+123), a srebro wywalczyła Phattharathida Wongsing z Tajlandii 208 kg (92+116).

Brązowy krążek Martyny Dołęgi to pierwszy polski medal na Mistrzostwach Świata Juniorów od 15 lat. Jej sukces, a także dobre wyniki innych zawodniczek mogą dawać nadzieję na udaną przyszłość polskich ciężarów.