W węgierskim Debreczynie rozgrywany jest turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich w koszykówce 3×3. O awans do Paryża, walczyły dzisiaj polskie drużyny, męska oraz żeńska. Awans na IO uzyskały 3 najlepsze drużyny turnieju.
Mężczyźni

Panowie dzisiejszą rywalizację rozpoczęli od ćwierćfinału z reprezentacją Austrii. Polacy od samego początku spotkania nie pozwalali swoim rywalom na wiele. Po pięknym wsadzie Boguckiego polscy koszykarze wyszli na prowadzenie 13:11. Jednak wtedy coś w grze Polaków się zacięło i do głosu doszli Austriacy. Nasi rywale wyszli nawet na prowadzenie 19:18. Na szczęście, Polacy w końcówce zachowali zimną krew i zwyciężyli z Austrią 21:18.

Kolejnym przeciwnikiem Polski była Litwa. Zwycięzca tego starcia zapewniał sobie awans na Igrzyska Olimpijskie. Niestety, biało-czerwoni przegrali starcie z Litwinami 15:21. Ostatnią szansą na to, żeby awansować na Igrzyska był więc mecz o 3 miejsce w turnieju kwalifikacyjnym. Rywalami Polaków w tym meczu była drużyna Mongolii, z którą nasi koszykarze przegrali starcie w fazie grupowej.

Spotkanie, które decydowało o awansie na IO zdecydowanie lepiej rozpoczęli nasi rywale. Po 90 sekundach spotkania prowadzili 6:4, a następnie skrupulatnie powiększali swoją przewagę. W pewnym momencie przewaga rywali wynosiła aż 6 punktów (9:15), od tego momentu biało-czerwoni zaczęli odrabiać stratę punktową. Po kilku udanych akcjach to Polacy prowadzili  w tym starciu (18:17). Następnie rywale bardzo szybko wyrównali stan rywalizacji. Obie drużyny miały szansę na to, aby zakończyć to spotkanie w regulaminowym czasie. Jednak po 10 minutach mieliśmy remis 20:20. O losach tego starcia musiała więc zadecydować dogrywka. Nie trwała długo, ponieważ bardzo szybko sprawę awansu rozstrzygnął Zamojski trafiając rzut za 2 punkty, który zapewnił Polakom awans na IO.

Kobiety

Panie w ćwierćfinale turnieju kwalifikacyjnego rywalizowały z Hiszpankami. Spotkanie lepiej rozpoczęły zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego, już po 3 minutach prowadziły z Polską ekipą 6:1. Polki szybko odrobiły część strat doprowadzając do wyniku 5:7. Hiszpanki były jednak dzisiaj zdecydowanie lepsze i po raz kolejny powiększyły swoją przewagę. Na nieco ponad 2 minuty przed końcem prowadziły 7 punktami (18:11). Polki nie były w stanie odrobić tych strat i przegrały to spotkanie 13:21.