W szwajcarskiej Lucernie rozpoczęły się regaty kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Jest to ostatnia szansa na olimpijską przepustkę. Nasz kraj reprezentuje 8 osad. Do finału awansowali dziś Jerzy Kowalski i Daniel Gałęza.

Nasza dwójka podwójna wagi lekkiej walczyła już o kwalifikację na igrzyska w kwietniu w Szeged, ale wtedy Polakom ta sztuka się nie udała. Dziś Jerzy Kowalski i Daniel Gałęza zrobili pierwszy krok, bezpośrednio awansując do finału z 2 miejsca w eliminacjach. Awans do półfinału wywalczyła dwójka podwójna mężczyzn. Jakub Woźniak i Krzysztof Kasparek zajęli 3 miejsce w biegu eliminacyjnym. Natomiast bezpośrednio do ćwierćfinału po 3 miejscu w swoim biegu awansował Piotr Płomiński. Dwa biegi przepłynęła już Wiktoria Kalinowska, która w eliminacjach zajęła 4 miejsce. Na szczęście 3 lokata w repasażu zapewniła jej półfinał.

Repasaże ma przed sobą dwójka podwójna kobiet w składzie Jessica Sobocińska i Zuzanna Jankowska, a także czwórka bez sternika mężczyzn w zestawieniu: Tomasz Lewicki, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda i Michał Szpakowski. Panie zajęły 3 miejsce, natomiast panowie 5 lokatę. Bezpośredni awans do finału w tych konkurencjach dawało jedynie zwycięstwo.

Czwórki kobiece (zarówno ta bez sternika, jak i czwórka podwójna) wzięły jedynie udział w biegu o rozstawienie z powodu małej liczby zgłoszonych osad. Z lepszej strony pokazały się panie w czwórce bez sternika. Kinga Stałęga, Zuzanna Lesner, Weronika Kaźmierczak i Anna Potrzuska zajęły trzecie miejsce. Natomiast czwórka podwójna w składzie: Dominika Baranowska, Anna Khlibenko, Marta Wieliczko i Barbara Jęchorek uplasowała się na 6 lokacie. Awans na igrzyska uzyska top2 w każdej konkurencji.