Biało-Czerwone odniosły kolejne cenne zwycięstwo na siatkarskich Mistrzostwach Europy do lat 18. W przedostatnim spotkaniu fazy grupowej Polki pokonały 3:1 Turczynki i znacznie przybliżyły się do półfinału!

Po pewnych zwycięstwach nad Węgrami, Litwą i Grecją, porażce po tie-breaku z Bułgarią oraz wygraną po pięciosetowym boju z Niemcami, dziś nasza kadra po bardzo dobrym spotkaniu pokonała Turcję i jest coraz bliżej zapewnienia sobie miejsca w najlepszej czwórce, która będzie walczyć o medale.

W mecz nieco lepiej weszły Turczynki, które po chwili prowadziły 3:1. Po udanym bloku Liliany Wójcik Polki doprowadziły do wyrównania, a następnie objęły prowadzenie, którego przez długi czas nie oddały. W drugiej części seta sytuacja niestety się odwróciła. Najpierw rywalki wyrównały (16:16), a chwilę później ponownie wyszły na prowadzenie. Mimo walki Polek, górą w inauguracyjnej partii były przeciwniczki, które wygrały ją 25:23.

Drugą odsłonę spotkania od prowadzenia 2:0 rozpoczęły Turczynki, ale dobra gra Biało-Czerwonych sprawiła, że po chwili na tablicy widniał wynik 4:2 na ich korzyść. Rywalki nie zamierzały oczywiście odpuszczać, więc rywalizacja oscylowała w granicach remisu, jednak z lekką przewagą naszych siatkarek. Sytuacja zmieniła się kilka minut później, kiedy to Polki zupełnie zaczęły dominować nad rywalkami (13:6). Nasze reprezentantki spokojnie kontrolowały przebieg tego seta i pewnie wyszły z niego zwycięsko 25:18.

Podbudowane lepszą grą Biało-Czerwone szybko objęły prowadzenie również w trzeciej partii (2:0). Siatkarki z Turcji zdołały doprowadzić do wyrównania (3:3), ale później do koncertowej gry powróciły Polki. Najpierw dwoma asami serwisowymi popisała się Nadia Siuda, a następnie dobre ataki m.in. Zofii Pinderskiej pozwoliły powiększyć przewagę, która po kilku minutach wynosiła już 7 „oczek” (12:5). Pomagały również Turczynki, które popełniały coraz więcej błędów. Polki konsekwentnie powiększały przewagę i tę partię zakończyły wynikiem 25:15, obejmując prowadzenie w całym spotkaniu.

Czwartego seta od prowadzenia 3:1 rozpoczęły Polki. Turczynki szybko wyrównały, na szczęście nie na długo. Od stanu 4:4 prowadzenie przejęły nasze siatkarki. Nie było jednak łatwo, bowiem cały czas maksymalna przewaga Polek wynosiła 2 punkty. W końcu udało się powiększyć przewagę i doprowadzić do wyniku 16:11. Biało-Czerwone pewnie zmierzały po zwycięstwo i mimo nerwowej końcówki zakończyły czwartą partię wynikiem 25:22, wygrywając tym samym całe spotkanie 3:1.

Przed ostatnim meczem fazy grupowej Polki zajmują na ten moment pozycję lidera w grupie z bilansem 5 zwycięstw i 1 porażki. Biało-Czerwone fazę grupową zakończą jutro spotkaniem z Finkami.

Mistrzostwa Europy U18, faza grupowa: Turcja – Polska 1:3 (25:23, 18:25, 15:25, 22:25)

Polska: Weronika Janusz (3), Natasza Ornoch (15), Zofia Pinderska (19), Liliana Wójcik (21), Nadia Siuda (8), Maja Koput (5), Nicole Gucwa (libero) oraz Aleksandra Wika

Trener: Marcin Orlik