W pierwszym meczu tegorocznej edycji Ligi Narodów Polskie siatkarki wygrały z reprezentacją Włoch 3:0! Dzięki temu zwycięstwu Biało-Czerwone awansowały jak dotąd najwyżej w historii, bo aż na piąte miejsce w rankingu FIVB.

Podobnie jak w poprzedniej edycji nasze siatkarki szykujące się do olimpijskiego występu w Paryżu, rywalizację w Lidze Narodów rozpoczęły w Turcji.

Polki świetnie rozpoczęły spotkanie i po asie serwisowym Katarzyny Wenerskiej prowadziły 5:1. Włoszki szybko jednak odrobiły straty, a później uzyskały jedno oczko przewagi. W środkowej części seta Polki popełniły sporo błędów, zwłaszcza w polu zagrywki co skutecznie wykorzystały przeciwniczki. Po serii dobrych zagrywek Anny Danesi, Włoszki odskoczyły na 16:21. Biało – Czerwone zdołały jednak odrobić straty i wygrać pierwszy set.

Początek drugiej części był bardzo wyrównany i żadna ze stron nie wyszła na większe prowadzenie. Na parkiecie znakomicie spisywała się Agnieszka Korneluk, która zatrzymywała ataki rywalek i zdobywała punkty po atakach z krótkiej, asa dołożyła Katarzyna Wenerska i było już 17:13. Włoszki jednak zmniejszyły różnicę do dwóch punktów, ale przy wyniku 23:24 Ekaterina Antropova zaryzykowała na zagrywce i piłka trafiła w siatkę.

W trzeciej odsłonie Włoszki zaczęły lepiej grać blokiem i uciekły naszej reprezentacji na 15:12. Później jednak zaczęły popełniać dużo błędów (psuły zagrywki, atakowały po autach) i dzięki temu Biało-Czerwone odskoczyły na cztery oczka. Ostatni, decydujący punkt w tym spotkaniu zdobyła debiutująca w Lidze Narodów – Julita Piasecka.

 

Polska – Włochy 3:0 (28:26, 25:23, 25:21)

Polska: Klaudia Alagierska, Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Katarzyna Wenerska, Natalia Mędrzyk – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Julita Piasecka, Monika Gałkowska, Marlena Kowalewska. 

Trener: Stefano Lavarini.

Włochy: Francesca Bosio, Caterina Bosetti, Anna Danesi, Sara Bonifacio, Loveth Omoruyi, Ekaterina Antropova – Eleonora Fersino (libero) oraz Ilaria Spirito, Alice Degradi, Carlotta Cambi, Camilla Mingardi.

 Trener: Julio Velasco.

Najwięcej punktów zdobyły: Magdalena Stysiak (17), Agnieszka Korneluk (12), Natalia Mędrzyk (11), Martyna Łukasik (10) – Polska; Ekaterina Antropova (16), Caterina Bosetti (10), Anna Danesi (10) – Włochy.

 

W kolejnym spotkaniu “Biało-Czerwone” zmierzą się z Francuzkami. To spotkanie odbędzie się w piątek o godzinie 16. Kolejnym rywalem będą Holenderki, z którymi Polki w ubiegłym tygodniu rozegrały dwa mecze kontrolne (pierwszy wygrały 5:0, a drugi przegrały 2:3).