To był znakomity dzień dla przedstawicieli PlusLigi w europejskich pucharach! Aluron CMC Warta Zawiercie pokonała 3:0 Allianz Milano w fazie play-off Pucharu CEV! Niespełna godzinę później swój mecz wygrał także Projekt Warszawa, który w trzech setach zwyciężył na wyjeździe nad Steauą Bukareszt.

Na arenie ArcelorMittalPark w Sosnowcu Aluron CMC Warta Zawiercie podejmowała włoski Allianz Milano w ramach fazy play-off pucharu CEV. Spotkanie było nazywane przedwczesnym finałem, bo oba zespoły to jedni z głownych kandydatów do triumfu w całych rozgrywkach. Jak się okazało, Zawiercianie nie przestraszyli się rywali i wypracowali znakomity wynik przed rewanżem.

Pierwsze minuty pokazały, że można spodziewać się rywalizacji na wysokim poziomie. Po asie Miguela Tavaresa Warta odskoczyła na trzy punkty przewagi, ale goście szybko doprowadzili do wyrównania. Inicjatywa pozostawała po stronie polskiego zespołu, a akcja, którą wykończył Trévor Clevenot przywróciła prowadzenie. Minimalna różnica punktowa została utrzymana do końca, a Ferre Reggers w ostatniej akcji trafił w siatkę, co dało Zawiercianom wygraną w całym secie.

Druga partia toczyła się od początku pod dyktando zespołu z PlusLigi. Dzięki narzuceniu presji na rywali bo bloku Bieńka było już 13:7. Rywali wyglądali na bezradnych, a przewaga ciągle rosła (19:10). Chwila dekoncentracji sprawiła, że przy stanie 21:16 Michał Winiarski zdecydował się na wzięcie czasu. Na szczęście Zawiercie dowiozło bezpieczną przewagę, a w decydującej akcji Tavares zatrzymał atak Kazijskiego.

Kolejnego seta lepiej rozpoczęli Włosi, bo od prowadzenia 6:3. Jak się okazało ich przebudzenie trwało tylko chwilę, a gospodarze szybko objęli proawdzenie. Po dublecie Tavaresa zrobiło się już 15:12 dla Jurajskich Rycerzy. Wtedy żółto-zieloni zupełnie przejęli inicjatywę, a chwilę później as Bieńka podwoi (20:14). Ten sam zawodnik atakiem ze środka wykorzystał piłkę meczową.

Dzięki wygranej bez straty seta w rywalizacji polsko-włoskiej to przedstawiciel naszego kraju jest znacznie bliżej awansu do następnej rundy.

Aluron CMC Warta Zawiercie – Allianz Milano 3:0 (25:23, 25:19, 25:19)

Szybka wygrana w Rumunii!

Świetną zaliczkę przed meczem rewanżowym wypracował sobie także Projekt Warszawa. Stołeczny zespół w ćwierćfinale CEV Challenge Cup pokonał 3:0 w Bukareszcie miejscową Steauę i jest już jedną nogą w kolejnej rundzie.

Najbardziej wyrównana okazała się pierwsza partia, w której Rumuni zbliżyli się na odległość jednego punktu. Na szczęście Projekt zachował zimną krew i wygrał 25:23. W kolejnych dwóch setach Warszawiacy nie mieli większych problemów z odniesiem zwycięstw. Dorobek w ofensywie to przede wszystkim zasługa Bartłomieja Bołądzia, autora aż 18 punktów oraz Artura Szalpuka (10 oczek).

Rewanż w Warszawie już 16 stycznia, jednak awans Projektu zdaje się być jedynie kwestią formalności.

Steaua Bukareszt – Projekt Warszawa 0:3 (23:25, 20:25, 21:25)