Za nami pierwszy dzień rywalizacji podczas tegorocznych Mistrzostw Europy w łyżwiarstwie figurowym. Na tafli w Kownie (Litwa) swoje programy krótkie zaprezentowały pary sportowe i soliści. W obu tych konkurencjach reprezentanci Polski uzyskali awans do finałów!

 

Awans pary sportowej do finału po latach przerwy!

Starsi kibice łyżwiarstwa figurowego z pewnością ze wzruszeniem wspominają występy Mariusza i Doroty Siudków. Od sukcesów najbardziej utytułowanego polskiego duetu mijały jednak długie lata, a na horyzoncie nie widać było zawodników, którzy mogliby choć nawiązać do ich wyników. Sytuacja zmieniła się 10.01.2024. To właśnie dziś, na Mistrzostwach Europy w Kownie zadebiutowali Julia Szczecinina i Michał Woźniak. Był to pierwszy od 11 lat występ naszych zawodników w stawce par sportowych. Reprezentanci Polski uzyskali wysokie oceny za swój program krótki. Nota 53.61 sprawiła, że Biało-Czerwoni na półmetku rywalizacji zajmowali 11 lokatę, która dała im awans do finału konkurencji. Już jutro Julia i Michał staną przed szansą zaprezentowania programu dowolnego.

 

Awans także wśród solistów!

Nieco później na lodowej tafli pojawili się soliści, wśród nich Wladimir Samojłow. Reprezentant Polski rozpoczął program krótki od efektownego poczwórnego Salchowa. Niestety, skok ten zakończył się upadkiem, co wiązało się z utratą około 4-5 punktów. W dalszej części programu Samojłow pojechał czysto. Kibice mogli zobaczyć m.in. dobrze wykończonego potrójnego Axla czy kombinację potrójnego Lutza z potrójnym Tueloopem. Występ Wladimira został oceniony na 71.05 oczek, co dało pewny awans do programu dowolnego. Na półmetku rywalizacji Biało-Czerwony zajmuje 16  lokatę. Szansę na poprawienie miejsca dostanie w piątek 12.01.