Za nami pierwszy akord tegorocznego sezonu w strzelectwie sportowym. W słoweńskim Ruse zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w ramach Grand Prix. Szczególne powody do zadowolenia ma Aneta Stankiewicz, która otworzyła sezon zwycięstwem.

Złoto Anety Stankiewicz w karabinie pneumatycznym!

Aneta Stankiewicz przyzwyczaiła już polskich kibiców do fantastycznych wyników. Ubiegły sezon Polka zakończyła wygraną w finałowych zawodach Pucharu Świata. W równie dobrej formie nasza reprezentantka jest u progu sezonu olimpijskiego. Podczas Grand Prix w Ruse Stankiewicz zaprezentowała solidne strzelanie już podczas kwalifikacji, w których uplasowała się na 5 lokacie z wynikiem 630.6. Rezultat ten pozwolił na pewny awans do finału.

W walce o medale było jeszcze lepiej. Biało-Czerwona prowadziła od samego początku i nie oddała tego aż do końca. Rywalki walczyły ambitnie, szczególnie Niemka Anna Jansen, która w pewnej chwili miała już tylko 0.2 punktu straty. Jednak Stankiewicz do ostatnich strzałów utrzymała nerwy na wodzy. W końcowych seriach powiększyła przewagę do 1.3 i z taką różnicą wygrała pierwsze w 2024 międzynarodowe zawody osiągając 252.7 oczek. Rywalka zza naszej zachodniej granicy musiała zadowolić się srebrem (251.4). Z kolei brąz wywalczyła Ukrainka Viktoriya Sukhorukova (230.4).

W tej konkurencji startowały również Julia Piotrowska (15), Izabella Dudek (16), Natalia Kochańska (29) oraz Aleksandra Pietruk (33).

Dobry wynik miksta w karabinie pneumatycznym!

Z dobrej strony podczas słoweńskich zawodów pokazały się również polskie miksty. Julia Piotrowska i Tomasz Bartnik uzyskali 6 (627.6), natomiast Stankiewicz i Maciej Kowalewicz 8 (626.9) rezultat. Zwycięzcami zawodów zostali Serbowie Teodora Vukojevic i Lazar Kovacevic. W meczu o złoto pokonali oni Bułgarów Tanyę Rizovą i Antona Rizova 16:14. Na najniższym stopniu podium, po bratobójczym pojedynku stanęli Nie Maximcy Lisa Mueller imilian Dallinger. Medalu pozbawili swoich rodaków Annę Jansen i Maximiliana Ulbricha.

Maciej Kowalewicz najlepszy wśród panów

Wśród mężczyzn startujących w konkurencji karabinu pneumatycznego żaden z Polaków nie zdołał awansować do finału. Najlepiej spisał się Maciej Kowalewicz, który z dorobkiem 628.6 punktów zajął 16 miejsce. 20 był Michał Chojnowski (627.3), a 21 Tomasz Bartnik (627.1).

Maja Jarosińska o włos od finału!

Powody do zadowolenia może mieć także startująca w konkurencji pistoletu pneumatycznego Maja Jarosińska. Niespełna 23-lata wystrzelała 569 oczek, co wystarczyło do 11 miejsca. Do czołowej ósemki Polce zabrakło zaledwie punktu. Natalia Król była 13 (569), Agnieszka Korejwo 20 (564), Agata Nowak 25 (558), natomiast Julita Borek 29 (552).

Wśród panów w tej konkurencji najlepiej spisał się Grzegorz Długosz. Zawodnik ZKS Zielona Góra uzyskał 570 punktów i zajął 22 miejsce. Na 26 lokacie zawody zakończył Jerzy Pietrzak (567), a na 32 Filip Wagner (565).