Niesamowitą formę na Grand Prix Pilzna (Czechy) przygotowali polscy strzelcy. Biało-Czerwoni w zmaganiach u naszych południowych sąsiadów wywalczyli worek medali. Dwa złota trafiły do rąk Michała Chojnowskiego.

Złoto i brąz Piotrowskiej

Fantastycznie spisali się reprezentanci Polski startujący w konkurencji karabinu pneumatycznego. Już w pierwszym dniu rywalizacji na najwyższym stopniu podium wśród seniorek stanęła Julia Piotrowska. Biało-Czerwona weszła do finału z szóstym rezultatem piątkowych kwalifikacji (627.5), a w kluczowym starciu pokonała rywalki uzyskując 251.1 punktów. Tuż za podium zawody zakończyła Izabela Dudek (207.8), która w serii eliminacyjnej była druga (628.6). Katarzyna Komorowska zajęła 11 (622.4), zaś Kamila Stępniak 12 miejsce (622.1). Do zwycięstwa, w sobotę Piotrowska dołożyła brązowy krążek. Wygrane kwalifikacje (632.2) i zdobycz 230 oczek w finale przełożyły się na najniższy stopień podium. Tym samym zawodniczka WKS Śląsk Wrocław wróci do Polski z dwoma medalami.

Dublet Chojnowskiego!

Formą na czeskich strzelnicach błyszczał także junior Michał Chojnowski. Zawodnik KS Kaliber Białystok rozpoczął zmagania w konkurencji karabinu pneumatycznego chłopców od 5 lokaty w piątkowych kwalifikacjach (621) i pewnego awansu do walki o medale. W niej Michał stoczył niezwykle pasjonujący pojedynek z drugim z Biało-Czerwonych – Wiktorem Sajdakiem, by ostatecznie wygrać zawody z wynikiem 249.5 punktów i zaledwie 0.3 przewagi nad reprezentacyjnym kolegą. Tym samym strzelec TKS Lok Tarnów wywalczył srebro, co oznaczało dublet reprezentantów Polski. W najlepszej ósemce znaleźli się także Jakub Goliszek (6) oraz Jakub Kowalski (8), którzy zdobyli odpowiednio 620 i 161.9 oraz 618 i 112.4 oczek. Na 11 miejscu rywalizację zakończył Adrian Augustynowicz (610.1). Szymon Jarowski był 19 (607.3), natomiast Maksymilian Garbień 24 (593.2).

Chojnowski powtórzył swój wyczyn i został zwycięzcą także sobotnich zmagań. W kwalifikacjach Polak był czwarty (620.4), jednak w decydujących chwilach znów okazał się najskuteczniejszy i z wynikiem 250.5 punktów zdobył drugi złoty medal. Wiktor Sajdak, który w piątek wywalczył srebro, dzień później stanął na najniższym stopniu podium (618 i 226.7). W finale wystąpił również Jakub Goliszek, który w eliminacjach był piąty (619.6). W kluczowej rozgrywce Biało-Czerwony poprawił się o jedną lokatę i został czwartym zawodnikiem czeskich zawodów (226.7). Jakub Kowalski zajął 1o (615.5), Adrian Augustynowicz 12 (614.1), Szymon Jarowski 17 (611.1), Walery Maksimow 18 (608.7), a Maksymilian Grabień 22 (600) miejsce.

Zwycięstwo Wośkowiak!

Także polskie juniorki startujące w konkurencji karabinu pneumatycznego dziewcząt spisały się na medal. Najwięcej powodów do radości może mieć Wilhelma Wośkowiak, która w sobotę “rzutem na taśmę” awansowała do ścisłego finału. Polka zajęła ósme miejsce (625.2) w eliminacjach i wyprzedziła dziewiątą w stawce Tuulevi Suomus (Finlandia) zaledwie o 0.2 punktu. Kilka godzin później Biało-Czerwona znów toczyła zacięty pojedynek, lecz tym razem o złoto. Rywalką Wilhelmy była zwyciężczyni kwalifikacji Dominika Skarupska (628.6). Losy złotego medalu ważyły się do ostatniego strzału, a górą w starciu naszych reprezentantek była pierwsza z nich. Wośkowiak zdobyła złoto z rezultatem 250.6, zaś 250.4 wystarczyło Skarupskiej do zdobycia srebrnego medalu. W ósemce znalazła się także 6 podczas eliminacji Julia Mikołowska (626.3), która zakończyła zmagania na piątej pozycji (185.8). Maja Gawenda uplasowała się na 14 (622.3), Kamila Lutowska na 15 (621.6), Karolina Gogol na 18 (620.1), Martyna Przybyłowska na 22 (616.5), a Martyna Krzesaj na 26 (614.7) miejscu.

Również w piątkowej rywalizacji mieliśmy polski akcent na podium. Nasze reprezentantki zasygnalizowały wysoką formę już w kwalifikacjach, z których awans do kluczowej fazy wywalczyły Skarupska (2; 627.3), Mikołowska (4; 626.1) i Gawenda (7; 625.5). W finale najlepiej poradziła sobie Maja. Broniąca barw KSS Piast Bieruń utrzymała koncentrację i uległa tylko gospodyni Barborze Dubskiej (252). Tym samym Polka zdobyła srebrny medal z rezultatem 249 oczek. Siódma była Mikołowska (144.1). Tuż za finałem, na 9 lokacie znalazła się sobotnia zwyciężczyni, Wośkowiak (624.1). 11 lokata przypadła w udziale Kamili Lutowskiej (621.8), 14 Karolinie Gogol (619), 18 Martynie Krzesaj (615.9), a 23 Martynie Przybyłowskiej (613.8).

Łukasz Czapla dwukrotnie srebrny!

Do wielkich wyników przyzwyczaił już swoich kibiców Łukasz Czapla. Najbardziej utytułowany zawodnik w historii polskiego strzelectwa (m.in. 9 tytułów Mistrza Świata) wystartował w Czechach w konkurencji ruchoma tarcza 30+30 oraz mix na dystansie 10 m. Strzelec Klubu Sportowego “Petarda” Kraków w obu startach spisał się na medal i z wynikami odpowiednio 573 i 376 punktów dwukrotnie sięgnął po srebrne krążki.

Natalia Król z dwoma podiami!

Wspominając o medalistach Grand Prix Pilzna nie możemy zapomnieć o Natalii Król. Strzelczyni WKS Śląsk Wrocław startowała w konkurencji pistoletu pneumatycznego kobiet. Już na starcie zawodów Polka zasygnalizowała wysoką formę. Rezultat 566-16x dał trzecie miejsce w piątkowych kwalifikacjach i pewny awans do finału. W nim Natalia jeszcze poprawiła swoje osiągnięcie, by z wynikiem 234.7 zdobyć srebrny medal. Nasza jedynaczka w tej konkurencji również w drugim dniu zmagań miała powody do radości. Sobotnie strzelanie Król rozpoczęła od 4 lokaty w eliminacjach (565-12x), a w finale ponownie wywalczyła medal, tym razem brązowy (215).

Czwarte lokaty Macieja Ogórka i Łukasza Łukaszyka

Biało-Czerwoni stanęli przed szansą na zdobycie medali również w konkurencji karabinu pneumatycznego mężczyzn. W piątek awans do finału wywalczyli czwarty w kwalifikacjach Maciej Ogórek (626.7) oraz siódmy Łukasz Łukaszyk (621.1). Ogórek również w decydującym starciu był czwarty (207.5), z kolei Łukaszyk poprawił się o jedno miejsce i zakończył rywalizację na 6 lokacie (164.9).

Dzień później tuż za podium znalazł się Łukasz. Polak rozpoczął dzień od 7 wyniku eliminacji (621.6), by znacząco poprawić swoją pozycję w kluczowym starciu. Ostatecznie 208.4 punktów wystarczyło do zajęcia czwartego miejsca. Maciej tym razem był 9 (620.5). Do awansu do finału zabrakło mu zaledwie 0.3 oczka.

Polskie finały w pistolecie pneumatycznym mężczyzn

Docenić należy także występy Biało-Czerwonych w konkurencji pistoletu pneumatycznego mężczyzn. W finałach znalazło się aż trzech Polaków. W piątek sztuki tej dokonał 5 w kwalifikacjach Stanisław Kozłowski (569-16x), który ostatecznie zajął 6 miejsce (154.5). Wiktor Blada był 10 (564-13x), a Jakub Rosa 15 (561-12x). W sobotę role się odwróciły. Poza finałem znalazł się 16 Kozłowski (561-16x), zaś pierwszą fazę przebrnęli szósty Rosa (568-17x) i siódmy Blada (568-17x). Obaj panowie powtórzyli te miejsca w kluczowym starciu, osiągając odpowiednio 155.9 i 131.7 punktów.

Zmagania w czeskim Pilźnie Polacy zakończyli z niezwykłym wynikiem 13 krążków.