Za nami 1. kolejka Ekstraligi Rugby w sezonie 2023/24! Po kilku tygodniach przerwy  rozgrywki ligowe zostały wznowione w ten weekend. Pierwsze punkty trafiły do zespołów z Sopotu, Lublina, Sochaczewa i Krakowa.

Zwycięstwo wicemistrzów Polski!

W Sopocie wicemistrzowie Polski podejmowali wracających do elity Budowlanych Łódź. Zgodnie z przewidywaniami gospodarze odnieśli wysokie zwycięstwo. Już w 3. minucie pierwsze przyłożenie zdobył Fidler. Do przerwy gospodarze zdobyli 36 punktów pozwalając rywalom na jedno przyłożenie z podwyższeniem. Po zmianie stron przewaga Ogniwa jeszcze się powiększyła i ostatecznie miejscowi zwyciężyli 79:21.

Ogniwo Sopot v KS Budowlani Łódź 79:21 (32:7)

Ogniwo: Jordan Tebatt 20, Wojciech Piotrowicz 10, Kacha Kawtaradze 10, Piotr Zeszutek 10, Sebastian Szulta 9, Thomas Fidler 5, Dwayne Borrows 5, Jakub Burek 5, Olgierd Sawicki 5.

Budowlani: Sebastian Stolarz 5, Bakari Mcheidze 5, Daniel Botero 5, Michał Dudek 4, Filip Szoszka 2

Zwrot akcji w Lublinie!

Sporo emocji przyniosło starcie pomiędzy Edach Budowlanymi Lublin, a Arką Gdynia. Mecz lepiej zaczęli Arkowcy za sprawą Antona Saszero. Ukrainiec zdobył 11 punktów dla swojej drużyny wyprowadzając ją na prowadzenie 21:17 do przerwy. Po zmianie stron do głosu zaczęli dochodzić gospodarze. Dzięki przyłożeniu i dwóm wykorzystanym rzutom karnym lublinianie zwyciężyli 28:17 w debiucie trenera Stanisława Powały-Niedźwieckiego.

Edach Budowlani Lublin – Arka Gdynia 28:21 (17:21)

Budowlani: Maciej Grabowski 7, Kuziwakwashe Kazembe 6, Michał Węzka 5, Kudakwashe Nyakufaingwa 5, Marzuq Maarman 5.

Arka: Anton Saszero 11, Eujaan Botha 5, Szymon Sirocki 5.

Juvenia zwycięża w Gdańsku

Przed meczem trener Juvenii Konrad Jarosz zapowiadał, że jego zespół zamierza powalczyć o czołową czwórkę na koniec sezonu. Krakowianie od początku meczu potwierdzali te słowa. Już po pierwszym kwadransie było 14:0 dla gości. Chwilę później przyłożenie dołożył Patryk Sakwa ustalając wynik do przerwy na 21 do zera. Po przerwie Lechia zbliżyła się na tylko siedem punktów różnicy za sprawą Pawła Boczulaka. Gospodarze nie byli w stanie już więcej zagrozić, a w końcówce Juvenia podwyższyła prowadzenie na 35:14. Drużyna z Małopolski jako jedyna w tej kolejce zdołała wygrać na wyjeździe.

Lechia Gdańsk – Juvenia Kraków 14:35 (0:21)

Lechia: Paweł Boczulak 4, Zavien Klaasen 5, Grzegorz Buczek 5

Juvenia: Riaan van Zyl 10, Oderich Mouton 5, Artur Fursenko 5, Patryk Sakwa 5, Marcin Morus 5, Denzil van Wyk 5

Udany początek brązowych medalistów

Inauguracyjną kolejkę kończyliśmy w Sochaczewie. Miejscowy Orkan pokonał 47:26 Awentę Pogoń Siedlce. Od początku gospodarze w pełni dominowali na boisku, a w pierwszej połowie zdobyli aż 40 punktów. Po zmianie stron siedlczanie odpowiedzieli trzema przyłożeniami, ale nie miało to wpływu na losy spotkania. Podopieczni Macieja Brażuka odpowiedzieli jednym przyłożeniem, które ustaliło wynik meczu oraz zapewniło ofensywny punkt bonusowy.

Orkan Sochaczew – Awenta Pogoń Siedlce 47:26 (40:7)

Orkan: Pieter Willem Steenkamp 22, Andre Meyer 5, Dawid Plichta 5, Patryk Chain 5, Kacper Wróbel 5, Marcin Krześniak 5.

Pogoń: Nkululeko Ndlovu 6, Rati Asatiani 10, Giorgi Maisuradze 5, Grzegorz Muszyński 5