Zakończyły się odbywające się we francuskim Grande Motte Mistrzostwa Europy w żeglarstwie w klasach 49er FX oraz 49er. Tuż za podium czempionat Starego Kontynentu zakończyła załoga Aleksandra Melzacka/Sandra Jankowiak.

Melzacka/Jankowiak tuż za podium

Nasza załoga w klasie 49er FX Aleksandra Melzacka/Sandra Jankowiak od początku regat z bardzo dobrej strony. Polki bardzo dobrze zaczęły zawody zajmując 12, 1 i 8 miejsce co dało wysoką 4 lokatę po pierwszym dniu. Drugiego dnia mimo niesprzyjających warunków udało się rozegrać jeden wyścig, w którym Polki zajęły 2 pozycję obejmując prowadzenie w całych regatach. Kolejnego dnia Biało-Czerwone dalej prezentowały dobrą dyspozycję uzyskując kolejne dobre wyniki. Mimo, że Melzacka/Jankowiak czwartkowe starty kończyły na miejscach: 3, 8, 10, 11 spadły na 2 miejsce w klasyfikacji generalnej. Natomiast w piątek w trakcie dwóch rozegranych startów Polki zajęły miejsca w drugiej dziesiątce przez co spadły poza podium na 4 miejsce. W przedostatni dzień zawodów pływały w kratkę zajmując miejsca zarówno wysokie miejsca (2,7) jak i poza pierwszą “10” (20, 15). Jednak przed niedzielnym wyścigiem medalowym Polki utrzymały 4 lokatę dzięki czemu pozostały w grze o medale. Niestety Polki podczas w ostatnim etapie zawodów dopłynęły jako 4 i także na 4 miejscu zakończyły Mistrzostwa Europy.

W klasie 49er FX rywalizowały także Gabriela Czapska/Hanna Rajchert, które rywalizację zakończyły na 7 lokacie. 

Klasyfikacja Końcowa

1. Maenhaut/Geurts (Belgia)

2. Steyaert/Picon (Francja)

3. Black/Tidey (Wielka Brytania)

4. Melzecka/Jankowiak (Polska)

7. Czapska/Rajchert (Polska)

Dwie polskie załogi w czołowej “10” klasy 49er

Udanie zakończyły się dla nas także regaty w klasie 49er. Niestety wyścig medalowy nie poszedł po myśli polskich załóg, w którym Biało-Czerwoni zamykalii stawkę. Jednak w końcowym rozrachunku Łukasz Przybytek/Jacek Piasecki zajęli 9, a Dominik Buksak/ Szymon Wierzbicki 10 miejsce.

Klasyfikacja Końcowa

1. Umpierre/Diz (Urugwaj)

2. Peters/Sterrit (Wielka Brytania)

3. Schneiter/Planta (Szwajcaria)

9. Przybytek/Piasecki (Polska)

10. Buksak/Wierzbicki (Polska)

23. Staniul/Sztochr (Polska)

30. Butowski/Podumis (Polska)

36. Kosmalski/Lewandowski (Polska)

46. Głogowski/Krusiec (Polska)