Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wywalczyli srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er. Polacy poradzili sobie z nie najlepszymi warunkami pogodowymi i przywiozą z portugalskiego Valimour srebrne medale Starego Kontynentu.

Srebrni medaliści:

Podczas ostatnich kilku dni w Portugalii trwały żeglarskie Mistrzostwa Europy w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Nasi reprezentanci oprócz walki o medale toczyli także boje o przepustki olimpijskie. Najbardziej szczęśliwi z Portugali wrócą medaliści klasy 49er: Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. Polscy żeglarze od początku zawodów plasowali się w czołówce pomimo bardzo trudnych warunków pogodowych. Największym problemem był słaby wiatr, a gdy już się pojawiał zazwyczaj był bardzo niestabilny. Buksak i Wierzbicki przed wyścigiem medalowym kończącym zmagania znajdowali się na drugiej pozycji z nieznaczną stratą do liderujących Francuzów Lucasa Ruala i Emile Amorosa. Nasza załoga do “Trójkolorowych” przed ostatnimi zawodami traciła 0,4 punktu.  Niestety szansę na walkę o złoty medal odebrała naszej załodze pogoda. Brak wiatru spowodował, że pierwotnie przełożono zawody na późniejsze godziny, ale po południu na skutek ponownego braku wiatru i możliwości rozegrania regat zawody odwołano. Brązowe medale w tej klasie wywalczyli Austriacy Benjamin Bildstein i David Hussl.

Wczorajszy medal nie był pierwszym na ME dla Buksaka i Wierzbickiego. Nasza załoga zdobywała już w swojej karierze srebro podczas ME w 2018 roku, gdzie Polska była gospodarzem (Gdynia). W tej klasie nasi zawodnicy mieli już zapewnioną kwalifikację olimpijską, stało się tak podczas niedawnych Mistrzostw Świata, gdzie nasza załoga zajęła 10 miejsce.

Kategorie młodzieżowe:

Podczas portugalskich mistrzostw rozgrywano również konkurencje juniorskie. Bardzo dobrze w klasie 49er zaprezentowały się Gabriela Czapska i Hanna Rajchert. Nasze reprezentantki zdobyły brązowe medale w kategorii U-23, natomiast tuż za podium znaleźli się Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski. Polska załoga skończyła regaty na 4 miejscu.

Spory niedosyt:

W klasie 49erFX startowały Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak. Polskie żeglarki większość wyścigów kończyła w ścisłej czołówce, co pozwalało im piąć się do góry w klasyfikacji generalnej regat. Ostatecznie nasze żeglarki zakończyły mistrzostwa Europy na bardzo dobrym piątym miejscu. Niestety naszej załodze nie wystarczyło to do wywalczenia jedynej możliwej na tych zawodach kwalifikacji olimpijskiej. Polki przegrały tę rywalizację z Włoszkami Janą Germani i Giorgią Bertuzzi. Reprezentantki Italii wywalczyły w Portugalii tytuły wicemistrzyń Europy. Naszym dziewczynom pozostają zawody ostatniej szansy by zakwalifikować się na igrzyska do Paryża. Ostatnie zawody dające kwalifikacje odbędą się w kwietniu przyszłego roku, a będą to The Last Chance Regatta w Hyeres. Do wywalczenia tam pozostaną ostatnie cztery bilety olimpijskie.