Dwa nasze duety Małgorzata Ciężkowska/Urszula Łunio oraz Filip Lejawa/Szymon Beta awansowały do półfinałów Mistrzostw Starego Kontynentu w kategorii do lat 20.

Horror w ćwierćfinale pań

Nasze panie fazę grupową zakończyły z trzema wygranymi bez straty seta. Dzięki temu Polki awansowały bezpośrednio do 1/8 finału, gdzie przyszło im się zmierzyć z Norweżkami Tennoy/Mol. Biało-Czerwone również w meczu o awans do ćwierćfinału nie miały sobie równych. Małgorzata Ciężkowska/Urszula Łunio wygrały w dwóch setach do 16 oraz 17.  Natomiast w meczu o awans do strefy medalowej po drugiej stronie siatki stanęły jedne z faworytek do końcowego sukcesu – Hiszpanki Izuzquiza/Seranno.

Ciężkowska/Łunio 2-1 (10:21, 27:25, 15:10) Izuzquiza/Seranno (Hiszpania)

Lepiej spotkanie rozpoczęły Hiszpanki, które wykorzystywały błędy naszego duetu. Po autowym ataku Polek to zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego prowadziły 11:6. Ciężkowska/Łunio miały wyraźny problem w zakończeniu swoich akcji co wykorzystywały rywalki powiększając swoją przewagę (14:7). Finalnie Biało-Czerwone przegrały pierwszą partię 10:21.

W druga odsłonę meczu nasze zawodniczki weszły ze zdecydowanie lepszym nastawieniem niż w pierwszej partii. Po asie serwisowym Urszuli Łunio Polki prowadziły 2:0.  Po chwili Hiszpanki doprowadziły do remisu 4:4. Przez moment oglądaliśmy grę punkt za punkt ale nasze zawodniczki znowu odskoczyły na dwa “oczka” (7:5).  Na przerwę techniczną Biało-Czerwone schodziły przy prowadzeniu 11:10. W kolejnych piłkach widzieliśmy znowu zaciętą grę i wymianę ciosów z obu stron. Urszula Łunio skutecznym atakiem doprowadziła do remisu 20:20 i o zwycięstwie w drugiej partii musiała zadecydować gra na przewagi. Polki miały już nawet dwie piłki setowe w górze ale niestety ich nie wykorzystały. Dopiero za trzecia próbą udało się naszym zawodniczkom zakończyć set wygrywając 27:25!

Przez pierwsze kilka akcji decydującej części meczu oglądaliśmy grę punkt za punkt. Ale po skutecznym ataku to Hiszpanki wyszły na dwupunktowe prowadzenie 6:4. Przeciwniczki dwukrotnie skutecznie zagrały na kontrze dzięki czemu powiększyły swoją przewagę do czterech “oczek” (8:4). Polki nie odpuszczały i po po kilku wygranych piłkach Polki zmniejszyły straty do zaledwie jednego punktu (8:9). Hiszpanki stanęły w miejscu i to do naszych reprezentantek należała końcówka. Finalnie Polki wygrały 15;10 zapewniając sobie miejsce w półfinale!

Panowie również po tie-breaku z awansem do półfinału

Nasz męski duet podobnie jak panie fazę grupową przeszli jak burza z 3 wygranymi nie tracąc przy tym żadnego seta. W 1/8 finału na Filipa Lejawę i Szymona Betę czekał pojedynek z duńskim duetem Hansen/Bisgaard. Polacy nie dali szans rywalom wygrywając 2-0 (21:16, 21:19). Z kolei o wejście do strefy medalowej Biało-Czerwoni mierzyli się z innym duetem ze Skandynawii. Rywalami naszego duetu byli Holting Nilsson/Ask ze Szwecji.

Lejawa/Beta 2-1 (21;19, 23;25, 15;10) Holting Nilsson/Ask (Szwecja)

Lepiej spotkanie rozpoczęli nasi siatkarze prowadząc już na początku 5:2. W kolejnych akcjach tego meczu Biało-Czerwoni utrzymywali bezpieczną przewagę nad rywalami. Po skutecznym bloku Szymona Bety było to 9:6. Niestety Polacy stanęli w miejscu co wykorzystali Szwedzi doprowadzając do remisu 10:10. Po przerwie technicznej Lejawa/Beta powrócili do dobrej gry i ponownie odskoczyli na kilka “oczek” (14;11). Mimo małych problemów to ostatecznie Polacy wygrali pierwszą partie 21:19.

Od pierwszych piłek drugiego seta oglądaliśmy zaciętą grę punkt za punkt. Żaden z duetów nie zamierzał odpuszczać ale po wygranej piłce na siatce to Biało-Czerwoni wyszli na prowadzenie 9:7. Dwie kolejne akcje padły łupem Szwedów i znowu mieliśmy remis (9:9). W kolejnych minutach tego meczu widzieliśmy wymianę ciosów, gdzie żaden z duetów nie był w stanie przełamać rywali. Na tablicy wyników widniał remis 20:20, zatem o końcowym zwycięstwie w tym secie musiała zadecydować gra na przewagi. Więcej zimnej krwi w końcówce zachowali Holting Nilsson/Ask, którzy wygrali 25:23 doprowadzając do tie-breaka.

Decydującą partię tego meczu lepiej weszli Biało-Czerwoni. W kontrataku skuteczny był Filip Lejawa i to Polacy jako pierwsi wyszli na prowadzenie 4:2. Polscy siatkarze plażowi powiększali przewagę nad Szwedami. Blokiem punktowym popisał się Szymon Beta, a dzięki temu mieliśmy wynik 7:3. Biało-Czerwoni nie dali już dojść do głosu rywalom i to nasi zawodnicy wygrali 15:10 awansując do strefy medalowej !