Liliana Lewińska została Wicemistrzynią Europy w gimnastyce artystycznej w układzie z maczugami! To pierwsza Polka w historii, która zdobywa medal Mistrzostw Europy!

Zaledwie 15-letnia Liliana Lewińska zachwyca gimnastyczny świat i osiąga coraz to większe sukcesy. Dziś dokonała rzeczy historycznej dla Polski, zdobywając srebro w układzie z maczugami. Polka awansowała do finału z 8 pozycji, zdobywając 33.100 pkt, a w decydującym występie została oceniona na 32.950 pkt. Była to nota słabsza jedynie od wyniku Izraelki Danieli Munits, natomiast na trzecim stopniu podium stanęła Bułgarka Borjana Kalejn.

Poza tym Lewińska zajęła 10 miejsce w finale wieloboju z wynikiem 130.800 pkt. Druga z Polek, Emilia Heichel uplasowała się na 18 lokacie (126.450 pkt). Nasza zbiorówka zajęła z kolei w wieloboju 8 miejsce – najlepsze w historii polskiej gimnastyki. Dziś w finale układu z 3 wstążkami i 2 piłkami nasze reprezentantki w składzie: Mariia Balakina, Magdalena Szewczuk, Małgorzata Roszatycka, Madoka Przybylska, Julia Wojciechowska i Milena Górska zajęły znakomite 5 miejsce. Zapewnił im to wynik 32.150 pkt.

Warto zwrócić uwagę, że Liliana Lewińska miała dużą szansę na kwalifikację olimpijską, ale bilet do Paryża “zdobyła” Cypryjka Vera Tugolukova. Walka o kwalifikację stoczyła się w eliminacjach wieloboju. Wokół not dla gimnastyczki pochodzącej z Rosji rozpoczęła się dyskusja, bowiem wyglądały one zupełnie nieadekwatnie w stosunku do występu Tugolukovej. Sprawą zajął się Polski Komitet Olimpijski, który złożył już protest.