Od 26 do 30 grudnia trwały Mistrzostwa Świata FIDE w szachach szybkich przez pierwsze trzy dni oraz w szachach błyskawicznych przez kolejne dwa. Obie imprezy odbywały się w Uzbekistanie, a dokładniej w Samarkandzie. Polacy zjawili się tam w składzie Jan-Krzysztof Duda, Jakub Kosakowski, Kacper Piorun, Grzegorz Nasuta, Jakub Seemann wśród panów, a w damskiej rywalizacji brały udział Oliwia Kiołbasa oraz Michalina Rudzińska.

Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich (tempo 15+10)

Niestety podczas trzech pierwszych dni rywalizacji, Polakom nie szło najlepiej. Wśród panów najlepszym okazał się Jan Krzysztof Duda, zajmując dopiero odległe 44 miejsce, gromadząc 8 punktów na 13 możliwych. Jakub Kosakowski był dokładnie na 100 miejscu, a reszta polskich szachistów była sklasyfikowana jeszcze dalej. Wśród pań Oliwia Kiołbasa zajęła identyczne miejsce co Duda, czyli na 44 miejscu, z 6 punktami na 11. 96 była Michalina Rudzińska.

Mistrzostwa Świata w Szachach Błyskawicznych – Jan-Krzysztof Duda (tempo 3+2, 21 rund)

Jan w 1 rundzie zmierzył się w partii Hiszpańskiej z Lucasem van Forestem z Holandii, który podczas 24 posunięcia zdecydował się poświęcić hetmana za wieżę i skoczka, lecz kluczowym momentem dla losów tego spotkania było podstawienie wieży, przy małej ilości czasu przez van Foresta z czego Polak skrzętnie skorzystał.

Podczas 2 rundy z Arminem Tabatabaeiem w 30 ruchu w partii włoskiej Duda dał widły pionem na gońca i skoczka, lecz dwa posunięcia później oddał wieżę za konia. Ostatecznie w tym meczu padł remis przez trzykrotne powtórzenie pozycji.

W kolejnych 3 rundach Polak zwyciężał w około 30 ruchów z Nodirbekiem Yakubboevem, Ruslanem Ponomariovem oraz Volodarem Murzinem. W 6 meczu Duda jeszcze szybciej zremisował kolorem czarnym z Daniłem Dubovem.

W 7 rundzie białymi przyszła pierwsza porażka podczas rywalizacji w szachach błyskawicznych. Janek wpadł w pułapkę Węgra Sanana Sjugirova, który poświęcił wieżę na rzecz skoczka. Polak aby nie stracić hetmana po tej wymianie, musiał oddać również drugiego konia i pomimo że Duda jeszcze próbował przez kilkanaście posunięć, wyciągnąć partię na swoją korzyść, to rywal nie oddał nad nią kontroli, a że nieszczęścia chodzą parami, to też Janek przegrał kolejną partię, gdzie Polak nie skontrolował pionów rywala i jeden z nich w 42 ruchu dobrnął do 8 linii i przemienił się w Hetmana.

W 9 rundzie Polak zremisował kolorem białym z Peruwiańczykiem – Terrym Renato po partii, w której białe zagrały 100 ruchów i to nie był najdłuższy mecz Dudy, który się zdarzył w partii 12. W niej również padł remis, gdzie Jan-Krzysztof doprowadził do remisowej końcówki z Hetmana oraz Gońca na Krulówkę rywala.

W tak zwanym międzyczasie Polak zwyciężył z dwoma Hindusami. Pierwszy – Adhiban Baskaran nie zauważył wideł na swojego króla oraz wieżę, a w drugim spotkaniu, Aravindh Chithambram stracił w trakcie partii zbyt wiele pionów.

W 13 rundzie z Javokhirem Sindarovem Duda doprowadził do końcówki, gdzie miał 2 skoczki oraz 3 piony zamiast wieży, co jest lepszym zestawieniem, bo co 2 Konie zaatakują, to 1 Wieża nie obroni i tak w 60 posunięciu Uzbek podstawił mata w 6 ruchach, którego Polak znalazł bez problemu.

W trzech z czterech kolejnych partii padły remisy z Alexandrem Riazantsevem, Arseniy Nesterovem oraz Vladislavem Artemievem. Jedynie z Raunakiem Sadhwanim, Polak zwyciężył po podstawieniu mata w 2 posunięciach przez Hindusa.

W 18 rundzie Jan-Krzysztof Duda mierzył się z 1 światowych list rankingowych – Norwegiem Magnusem Carlsenem. Polak rozegrał w miarę wyrównaną partię ze swoim rywalem, ale dość szybko wpadł w mocny niedoczas, co spowodowało, że wylądował w końcówce, gdzie jego rywal posiadał dwa piony więcej, co przesądziło o porażce Dudy.

W kolejnej rundzie sytuacja się odwróciła, to rywal Janka wpadł bardzo szybko w niedoczas, co Polak wykorzystał bez najmniejszych skrupułów, doprowadzając dwa piony pod pole przemiany.

W przedostatniej rundzie Duda mierzył się z dwukrotnym wicemistrzem świata w szachach Klasycznych Ianem Nepomniachtchim. Niestety przegrał tę partię w 28 ruchów, na skrzydle hetmańskim mając tylko 1 piona na aż 3 rywali przy końcu partii.

W ostatnim meczu Mistrzostw Świata w Szachach Błyskawicznych z Irańczykiem Parhamem Maghsoodloo Duda najpierw poświęcił wieżę za skoczka, aby po dwóch kolejnych posunięciach wieżę zbić rywalowi, a później wykorzystał nieuwagę rywala, który podstawił drugą wieżę.

Ostatecznie Jan-Krzysztof Duda zakończył zawody na 10 miejscu, mając na koncie 13,5 na 21 punktów.

Mistrzostwa Świata w Szachach Błyskawicznych – reszta Polaków

Najlepiej z reszty Polaków na 95 miejscu był Jakub Kosakowski. Kacper Piorun, Grzegorz Nasuta i Jakub Seemann znaleźli się poza pierwszą 100. Wśród pań ponownie lepiej się zaprezentowała Oliwia Kiołbasa, która zajęła 49 miejsce, a Michalina Rudzińska była 86.