Piękne chwile polskiego kolarstwa piszą się dalej! Katarzyna Niewiadoma wygrywa w wielkim stylu wyścig La Flèche Wallonne! (Walońska Strzała). Polska kolarka była zdecydowanie najmocniejsza na finałowej wspinaczce, wyprzedzając takie gwiazdy jak: Demi Vollering, Elisa Longo Borghini czy Lotte Kopecky!

Wyścig La Flèche Wallonne Féminine (nazywany Walońską Strzałą) startował i kończył się na słynnym szczycie Mur de Huy. Podczas 27 edycji tego popularnego wyścigu zaliczanego do Ardeńskich Tryptyków kolarki miały do pokonania trasę o długości 144km. Oprócz pagórkowatego terenu zawodniczki musiały zmagać się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Było zimno (około 5 stopni Celsjusza), a dodatkowo wiał silny wiatr i padał deszcz. Podczas wyścigu mężczyzn było jeszcze gorzej na skutek czego ich zmagania ukończyło około 40 zawodników.

Od samego początku zmagań kolarki jechały bardzo aktywnie, ale dość długo musieliśmy czekać na ucieczkę dnia. Ostatecznie skład uciekinierek stworzyły: Sara Martín (Movistar Team), Julie Van de Velde (AG Insurance – Soudal Team) i Elena Hartmann (Roland). Kolarki dzielnie przez około 100km walczyły z peletonem mając w szczytowym momencie około 5 min przewagi. Ta różnica zaczęła stopniowo topnieć im bliżej było finałowych rozstrzygnięć. Podczas pierwszej z dwóch premii miejskich z grupy odpadła Hartmann. Cała ucieczka została złapana na 16km przed metą. Od tego momentu bardzo aktywne stały się już wszystkie grupy, mające liderki, które marzyły o podium dzisiejszych zawodów. Jako pierwsza na groźniejszy atak zdecydowała się Riejanne Markus (Team Visma). Holenderka zaatakowała podczas wspinaczki na Côte d’Ereffe. Samotnie uciekająca zawodniczka Team Visma dojechała do podjazdu na Mur de Huy. Od tego momentu kolarkom została do pokonania już tylko 1300m ze stromą wspinaczką do samej linii mety. W pościg za reprezentantką Niderlandów ruszyły: mistrzyni tego kraju Demi Vollering, Katarzyna Niewiadoma oraz Elisa Longo Borghini. Te zawodniczki dyktowały tempo malutkiego już peletonu.

Riejanne Markus została dogoniona dość szybko. Oprócz wspomnianej trójki tempo finałowego podjazdu trzymały również Evita Muzić (FDJ) oraz Ashleigh Moolman-Pasio (AG Insurance-Soudal Team). Natomiast dość niespodziewanie na początku finałowego podjazdu odpadła Mistrzyni Świata Lotte Kopecky. Długo na prowadzeniu była Demi Vollering, która sprawiała wrażenie najsilniejszej z zawodniczek, tuż za jej plecami była Polka i Włoszka. Katarzyna Niewiadoma zdecydowała się na finałowy atak na 150 metrów przed metą. Nikt nie był w stanie odpowiedzieć na szarżę szalenie ambitnej Polki, która w wielkim stylu wygrała Walońską Strzałę! Dla naszej zawodniczki to trzecie podium tej imprezy, w przeszłości zajmowała już drugie i trzecie miejsce. Dla Katarzyny Niewiadomej to także pierwsze zwycięstwo w wyścigu World Tour od pięciu lat! Poprzednio nasza zawodniczka triumfowała w 2019 roku w innym wyścigu Ardeńskiego Tryptyku Amstel Gold Race.

Przed kolarkami kilka dni odpoczynku. W niedzielę czeka je najbardziej prestiżowy z wyścigów Ardeńskich tzn. Liège-Bastogne-Liège. Nasza Mistrzyni Świata w kolarstwie gravelowym będzie jedną z największych faworytek tej imprezy. Jest szansa, że Polka ustrzeli przysłowiowy hat-trick i wygra wszystkie wyścigi ardeńskie. Pani Katarzyno w niedzielę cała Polska jest z tobą! 

 

Wyniku wyścigu: La Flèche Wallonne

La Flèche Wallonne | FirstCycling