Za nami 70. Memoriał Janusza Kusocińskiego. W jubileuszowej edycji, rozgrywanej na stadionie Śląskim w Chorzowie Biało-Czerwoni nie tylko walczyli o zwycięstwa, ale również o minima na ME. Sztuki tej dokonali m.in: Filip Rak, Krystsina Tsimanouskaya oraz Aneta Konieczek.

Rak trzeci w polskich tabelach wszechczasów!

Z pewnością ozdobą dzisiejszego memoriału był start na 1500 m z udziałem Filipa Raka. Zaledwie 20-letni zawodnik nie tylko wygrał starcie z wymagającymi rywalami, ale też uzyskał fantastyczny czas. 3:33.74 jest najlepszym rezultatem Filipa w karierze, a dodatkowo rekordem Polski U23 i trzecim wynikiem w polskich tabelach wszech czasów. Szybciej od Raka pobiegli tylko Marcin Lewandowski i Michał Rozmys. Dodatkowo Filip wypełnił minimum na Mistrzostwa Europy, zaś do przepustki na Igrzyska Olimpijskie zabrakło naprawdę niewiele. Od upragnionego awansu młodego Polaka dzieliło 20 setnych (!) sekundy.

Minima na Mistrzostwa Europy w wykonaniu polskich lekkoatletek!

Prawo do startu w nadchodzących Mistrzostwach Europy w Rzymie wywalczyły sobie również Krystsina Tsimanouskaya i Klaudia Kardasz. Pierwsza z pań zajęła drugie miejsce w biegu na 200 m, w którym uległa jedynie Brytyjce Amy Hunt. Z kolei Kardasz w konkursie pchnięcia kulą wykonała próbę na odległość 18.05 m, co jest jej najlepszym wynikiem w sezonie, i również sięgnęła po drugą lokatę. W zawodach zwyciężyła Maria-Belen Toimil (Hiszpania). Aż dwie przepustki na czerwcowe ME wywalczyły reprezentantki Polski startujące w biegu na 3000 m z przeszkodami. Sztuki tej dokonały: czwarta na mecie Aneta Konieczek (9:33.17) i finiszująca tuż za nią Kinga Królik (9:34.09). W tej konkurencji najszybsza okazała się Marwa Bouzayani (Tunezja). Z kolei o włos od zapewnienia sobie wyjazdu do Rzymu była Klaudia Wojtunik. Reprezentantka Polski była 3. w biegu na 100 m. przez płotki, jednak czas 13.2 okazał się słabszy od minimum o 0,4 s.

Zwycięstwa Wdowika, Kaczmarek i Żodzik

Świetnie w trakcie zawodów na Śląsku zaprezentował się również Oliwer Wdowik. Polak w rywalizacji sprinterów pokonał rywali i z czasem 10.23 s. sięgnął po zwycięstwo. W biegu na 400 m, zgodnie z oczekiwaniami, zwyciężyła Natalia Kaczmarek. Liderka polskich tabel uzyskała czas 50.42 s. W rywalizacji skoczkiń wzwyż bezkonkurencyjna okazała się Maria Żodzik, która pokonała wysokość 1,90 m. W biegu na 110 m ppł najszybszy okazał się Damian Czykier (13.56), z kolei na najniższym stopniu podium stanął Jakub Szymański (13.63). Polaków rozdzielił Mark Heiden (Holandia). Na płaskim dystansie sprinterskim prym wiódł Łukasz Żak, który wynikiem 10.34 ustanowił nowy rekord życiowy. Na podium w swoich konkurencjach stanęli również drugi w rzucie młotem Paweł Fajdek (77.23 m) oraz trzecia w tej samej konkurencji wśród pań Anita Włodarczyk (71.16 m). Z kolei w pchnięciu kulą w czołowej trójce znalazło się aż dwóch Biało-Czerwonych. Drugie miejsce wywalczył Konrad Bukowiecki (20.44 m), a trzeci był Michał Haratyk (20.26 m).