Za nami sesja poranna trzeciego dnia lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Rzymie. Pozytywną niespodziankę sprawiła Katarzyna Furmanek, która wraz z Anitą Włodarczyk i Malwiną Kopron zakwalifikowała się do finału rzutu młotem.

Półmaraton

Dzisiejszą rywalizację we Włoszech rozpoczęły półmaratony. Wśród mężczyzn reprezentował nas jedynie Mateusz Kaczor. Polak po odważnym i dynamicznym początku po pierwszych pięciu kilometrach zajmował 41. lokatę ze stratą 0,35 do lidera. Później było już tylko gorzej. Nasz reprezentant zwalniał, a ostatecznie nie ukończył zmagań. Liczną reprezentację mieliśmy za to w rywalizacji kobiet, bowiem udział wzięło aż 6 Biało-Czerwonych. Polek zabrakło jednak w czołówce, choć nowy rekord życiowy ustanowiła Aleksandra Lisowska (1:12:06), która zajęła 29. miejsce. Dwie pozycje niżej uplasowała się Izabela Paszkiewicz (1:12:15), czterdziesta szósta była Monika Jackiewicz (1:13:42), 49. – Aleksandra Brzezińska (1:14:21), 55. – Angelika Mach (1:15:55), a 62. – Sabina Jarząbek (1:16:48). Zwyciężyła Karoline Bjerkeli Grovdal z nowym rekordem Mistrzostw Europy – 1:08:09. Drużynowo Polki zajęły 8. lokatę, wygrały Brytyjki.

Rzut młotem

Bardzo dobrze zakończyły się dla nas eliminacje w rzucie młotem. W grupie A Malwina Kopron w ostatniej próbie uzyskała 69,13 m, co ostatecznie uplasowało ją na 8. miejscu dającym awans do finału. W grupie B mieliśmy dwie nasze reprezentantki. Anita Włodarczyk w ostatnim rzucie uzyskała 71,27 m, co dało 5. lokatę. Ostatnie miejsce dające awans wywalczyła Katarzyna Furmanek, która najlepszy wynik również uzyskała w ostatniej kolejce – 68,66 m.

Skok wzwyż

W eliminacjach skoku wzwyż mieliśmy dwóch naszych reprezentantów. Awansu do wielkiego finału nie zdołał wywalczyć Mateusz Kołodziejski, który wysokość 2,07 m pokonał w pierwszej próbie, 2,12 m zaliczył w trzecim podejściu, 2,17 również pokonał przy pierwszym skoku, ale za mocna okazała się dziś wysokość 2,21 m. Pokonał ją za to pewnie Norbert Kobielski, awansując tym samym do finału. Drugi z naszych reprezentantów odpuścił wysokość 2,07 m, a następnie 2,12 i 2,17 m pokonał w pierwszych podejściach.

200 m

Na dystansie 200 m we wszystkich biegach eliminacyjnych mieliśmy naszych reprezentantów. W pierwszym rywalizował Łukasz Żok, który po trudnej rywalizacji przyspieszył w dalszej części i dobiegł na metę jako czwarty z czasem 20.97 s. Niestety nie wystarczyło to na awans do półfinału. Wywalczył go za to biegnący w drugiej serii Albert Komański, który po szybszym biegu w końcówce również był czwarty, ale z czasem 20,81 s. Patryk Wykrota uzyskał czas identyczny co wcześniej Łukasz Żok, tym samym również nie wywalczając awansu.

400 m ppł

W eliminacjach na dystansie 400 m przez płotki rywalizowały dwie Polki. Pierwsza z nich, Anna Gryc, wyrównała życiówkę wynoszącą 56,91 s, co niestety nie wystarczyło do awansu. W półfinale zobaczymy za to Izabelę Smolińską, która awansowała z czasem 56,24 s. Wśród mężczyzn reprezentował nas Krzysztof Hołub, który finiszował na szóstym miejscu z czasem 50,42 s, co nie pozwoliło na awans do półfinału.