Małgorzata Ciężkowska w parze z Urszulą Łunio dopiero w finale Mistrzostw Europy do lat 22 doznały porażki. W meczu o złoto Biało-Czerwone po tie-breaku uległy Czeszkom – siostrom Pavelkovym.

Ciężkowska/Łunio – Serdiuk/Romaniuk (Ukraina) 2:1 (18:21, 21:15, 15:9)

Podczas pierwszych piłek meczu półfinałowego lepiej prezentowały się Ukrainki, które szybko objęły prowadzenie (4:2). Jednak Polki po punktowej zagrywce Małgorzaty Ciężkowskiej doprowadziły do remisu 7:7. Od tego momentu oglądaliśmy zacięty mecz, a wynik oscylował wokół remisu. Niestety ale końcówka należała już do rywalek, które wygrały 21:18.

Podrażnione Polki świetnie rozpoczęły drugą odsłonę meczu od prowadzenia 6:1! Biało-Czerwone grały coraz lepiej dzięki czemu zaczęły powiększać swoją przewagę nad przeciwniczkami z Ukrainy (8:2, 15:6). Finalnie nasze siatkarki wygrały drugiego seta 21:15.

Ciężkowska/Łunio nie zatrzymywały się i również bardzo dobrze zaczęły tie-breaka. Polki najpierw wysunęły się na prowadzenie 5:2, a następnie powiększyły do stanu 8:3. Biało-Czerwone przez kolejne akcje utrzymywały bezpieczny dystans nad rywalkami zbliżając się po zwycięstwo w tym meczu. Ostatecznie Polki po błędzie rywalek zwyciężyły 15:9 awansując tym samym do finału!

Ciężkowska/Łunio – Pavelkova K./Pavelkova A. (Czechy) 1:2 (21:14, 17:21, 10:15)

Początek meczu finałowego był bardzo zacięty, gdzie żadna ze stron nie była w stanie przejąc inicjatywy. Jednak w środkowej fazie seta budować przewagę nad rywalkami zaczęły Polki, które wyszły na prowadziły 15:9. Biało-Czerwone utrzymały swoje prowadzenie wygrywając wyraźnie premierową odsłonę meczu 21:14.

Podrażnione przegraną w pierwszej partii Czeski świetnie zaczęły drugą od prowadzenia 5:1. Polki nie poddawały się i konsekwentnie odrabiały straty. Ostatecznie Ciężkowska/Łunio doprowadziły do remisu 13:13. Jednak końcówka należała do rywalek zza południowej granicy, które wygrały drugiego seta 21:17.

Czeszki kontynuowały swoją bardzo dobrą grę i to one szybko wyszły na prowadzenie 5:2. Nasze zawodniczki przerwały dobrą passę rywalek i dzięki serii punktowej doprowadziły do remisu 6:6. Niestety końcówka meczu była grana pod dyktando sióstr Pavelkovych, które wygrały finalnie 15:10 oraz zostały Mistrzyniami Europy do lat 22. Zatem Polki muszą zadowolić się srebrnymi medalami i tytułem wicemistrzyń Europy. Na szczęście Biało-Czerwone będą miały okazję do rewanżu w przyszłym roku, gdyż dalej będą uprawnione do gry w tej kategorii wiekowej.