Wieczorna sesja Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Rzymie zakończyła się dla nas niedosytem. Nasz mikst 4x400m zajął ostatnie miejsce w finale, a po dyskwalifikacji Francji przesunęli się o jedno oczko wyżej. Bardzo dobry start ma natomiast za sobą Oliwer Wdowik.

Pierwszy dzień mistrzostw za nami. O wynikach polskich lekkoatletów w sesji porannej pisaliśmy TUTAJ. Drugą część dnia rozpoczęła walka o medale w chodzie na 20km kobiet. Katarzyna Zdziebło po otrzymaniu czterech upomnień od sędziów musiała zejść z trasy. Olga Chojecka dotarła do mety na 12 pozycji, która zapewni jej punkty do rankingu olimpijskiego. Niezwykłe emocje przeżywała Klaudia Wojtunik, która pobiegła w dodatkowym biegu po cofnięciu dyskwalifikacji. Polska płotkarka nie ustrzegła się błędów, ale awansowała do półfinału (13,22s).

Dwie dziesiąte lokaty zajęli nasi reprezentanci w finałach pchnięcia kulą kobiet oraz rzutu dyskiem mężczyzn. Klaudia Kardasz niestety zaliczyła słabszy występ niż w eliminacjach – 17,66m, a do wystąpienia w wąskim finale trzeba było przekroczyć 18 metrów. Natomiast Oskar Stachnik uzyskał 62,35m w pierwszej próbie, co jest niezłym rezultatem.

W kwalifikacjach w pchnięciu kulą mężczyzn z trójki startujących Biało-Czerwonych do finału awansował tylko Michał Haratyk. Osiągnął to jednak z mizernym wynikiem – 19,79m. Dopiero 17 miejsce zajął Konrad Bukowiecki (19,20m), a 25 Szymon Mazur (18,76m).

Na 14 miejscu po 4 z 7 konkurencji siedmioboju plasuje się Paulina Ligarska. Polka uzyskała 14,51m w pchnięciu kulą oraz miała czas 24,96s na 200 metrów. Bardzo nieudany start w eliminacjach skoku wzwyż ma za sobą Paulina Borys, która zaliczyła jedynie wysokość 1,76m i zajęła ostatnie, 15 miejsce w swojej grupie.

Świetnym występem w eliminacjach na 100m zachwycił nas Oliwer Wdowik. 22-latek wygrał swój bieg z czasem 10,26s. Blisko awansu do półfinału był drugi z naszych sprinterów – 18-letni Marek Zakrzewski, ale zaważyła jedna setna sekundy. Młody Polak pokonał sprinterski dystans w czasie 10,36s. W półfinale oprócz Wdowika wystąpi Dominik Kopeć.

Ostatnią konkurencją z udziałem Polaków była sztafeta mieszana. Biało-Czerwoni pobiegli w składzie: Karol Zalewski, Marika Popowicz-Drapała, Maksymilian Szwed i Aleksandra Formella. Już po pierwszej zmianie znajdowaliśmy się na ostatniej lokacie. Później nasi biegacze próbowali się przesunąć, ale ostatecznie Formella przekroczyła linię mety na 8 miejscu. Po dyskwalifikacji Francuzów Polacy przesunęli się o oczko wyżej, na 7 pozycję.