Bardzo udanie rozpoczął się dla polskich kibiców Puchar Świata w pięcioboju nowoczesnym, który rozgrywany jest w Budapeszcie. Aż szóstka Polaków zdołała przebrnąć kwalifikacje i awansować do półfinałów.

Kwalifikacje Pań

Od wczorajszych kwalifikacji pań rozpoczął się Puchar Świata w węgierskim Budapeszcie. W grupie A zobaczyliśmy tylko jedną Polkę – Annę Maliszewską. Nasza pięcioboistka nie rozpoczęła zawodów za dobrze gdyż podczas walk szermierczych i pływaniu zajęła 15. oraz 13. miejsce. Na szczęście Biało-Czerwona rewelacyjnie poradziła sobie w laser runie, w którym zanotowała 3 rezultat! Finalnie Anna Maliszewska zakończyła zmagania na 10. miejscu awansując tym samym do półfinału.

Z kolei w grupie B rywalizowały – Oktawia Nowacka oraz Małgorzata Karbowniak. Pierwsza ze wspomnianych Polek świetnie rozpoczęła kwalifikacje zajmując 5. lokatę w szermierce. Podczas pływania Oktawia Nowacka popłynęła w czasie 2:16.53 co przełożyło się na 10 miejsce. W laser runie Polka niestety zajęła dopiero 15 pozycję ale dzięki dobrym wynikom w poprzednich konkurencjach zakończyła kwalifikacje na 11. lokacie zapewniając sobie udział w półfinale. Z kolei druga z naszych reprezentantek – Małgorzata Karbownik nie zdołała awansować do półfinału. Polka mimo, że w pływaniu zanotowała najlepszy rezultat tak w szermierce zajęła 24., a w laser runie 20. miejsca przez co przekreśliła swoje szanse na awans.

Ostatnią Polką, którą zobaczyliśmy w eliminacjach była Natalia Dominiak. Polska pięcioboistka świetnie rozpoczęła zawody zajmując 3. miejsce w szermierce (19 zwycięstw). W pływaniu było troszkę gorzej, gdyż Biało-Czerwona zajęła 13 pozycję (2:17.63). Z kolei ostatniej konkurencji jaką był laser run Polka zanotowała 14 rezultat (12:12.50) i finalnie kwalifikacje zakończyła 9. miejscu awansując do półfinału.

Kwalifikacje Panów

Natomiast dzisiaj mogliśmy śledzić kwalifikacje mężczyzn. Jako pierwszy z Polaków kwalifikacje zaczął Daniel Ławrynowicz, który rywalizował w grupie A. Polak dobrze zaczął zmagania zajmując odpowiednio 10. miejsce w szermierce (16 zwycięstw) oraz 9. w pływaniu (2:02.43). W laser runie polski pięcioboista zanotował 6. (10:38.0) wynik dzięki czemu zakończył kwalifikacje na 2 lokacie pewnie awansując do półfinału.

W grupie B zobaczyliśmy naszego olimpijczyka do Paryża Łukasza Gutkowskiego. Polak dobrze rozpoczął kwalifikacje odnosząc 17 zwycięstw podczas szermierki co przełożyło się na 8. miejsce. Niestety ale w pływaniu reprezentant polski zaprezentował się słabo zajmując dopiero 22. pozycję (2:07.12). Na szczęście w laser runie Gutkowski powrócił do dobrej dyspozycji zajmując 13. lokatę. W klasyfikacji końcowej kwalifikacji Polak znalazł się na 10. miejscu awansując tym samym do półfinału.

W ostatniej grupie eliminacyjnej mogliśmy śledzić poczynania dwóch Polaków – Sebastiana Stasiaka i Kamila Kasperczaka. Stasiak dobrze zaczął rywalizację zajmując 9. miejsce w szermierce odnosząc przy tym 16 zwycięstw. Podczas pływania było trochę gorzej, gdyż z wynikiem 2:06.05 zajął 15. lokatę. Na szczęście w ostatniej konkurencji jaką był laser run Polak zajął 9. pozycję i finalnie w całych kwalifikacjach został sklasyfikowany na 12. lokacie uzyskując awans do półfinału. Z kolei Kamil Kasperczak nie rozpoczął eliminacji najlepiej, bowiem w szermierce zajął 18., a w pływaniu 20. miejsce. W laser runie jednak poprawił swoją dyspozycję notując 6 rezultat ale niestety nie pozwolił on na awans do półfinału, gdyż kwalifikacje zakończył na 17. miejscu.