Dzisiaj w Kaliszu rozpoczęły się półfinały turnieju Final Four ORLEN Puchar Polski. Udział w nim bierze osiem zespołów – cztery drużyny kobiece i cztery męskie.

W poprzednim roku Puchar Polski wywalczył KGHM MKS Zagłębie Lubin, który w finale pokonał Eurobud JKS Jarosław. W historii turnieju najczęściej po wygraną sięgał zespół z Lublina – aż 11 razy. 8 razy Zagłębie Lubin, a po 5 chorzowskie drużyny AKS oraz Ruch.

W dzisiejszych półfinałach zmierzyły się cztery zespoły kobiet. Broniące tytułu KGHM Zagłębie Lubin z KPR Gminy Kobierzyce oraz MKS FunFloor Lublin z Młynami Stoisław Koszalin.

KGHM Zagłębie Lubin – KPR Gminy Kobierzyce  25:19 (13:8)

Pierwsza część była wyrównana i dość spokojna. Dopiero pod koniec pierwszych trzydziestu minut lubinianki odskoczyły na trzy bramki.

Na pierwszą skuteczną akcję trzeba było czekać aż do czwartej minuty. Rzutem z prawego skrzydła rozpoczęła Adrianna Górna. KPR swoją pierwszą bramkę zdobyły dopiero w siódmej minucie, a tablica wyników pokazała 3:1. Kobierzyczanki do bramki kontaktowej doprowadziły dopiero po kwadransie, ale Zagłębie skutecznie uciekało i na przerwę schodziło prowadząc 13:8.

Po przerwie zaczęła się dominacja Lubina. Worek z bramkami w drugiej części otworzyła Karolina Jureńczyk. Grą całego zespołu świetnie dowodziła natomiast Patricia Machado Matieli (MVP dzisiejszego spotkania), natomiast zespół z Kobierzyc w przeciągu dziesięciu minut zdołał zdobyć tylko jedną bramkę. W 40 minucie lubinianki prowadziły już 19:9. W dalszej części kobierkom udało się zmniejszyć nieco różnicę, ale ostatecznie przegrały całe spotkanie sześcioma trafieniami.

KPR Gminy Kobierzyce: Kowalczyk Saltaniuk, Chojnacka – Kucharska, Drażyk 1, Kocińska 1, Buklarewicz 7, Janas 1, Wiertelak 1, Kozioł, Ważna, Domagalska 3, Cygan 1, Despodovska 1, Smolinh 2, Melekesteva 1.

KGHM MKS Zagłębie: Zima 1, Maliczkiewicz – Promis, Pankowska, Grzyb, Przywara 2, Górna 4, Zych 1, Drabik 5, Szarkova, Milczarczyk, Michalak 3, Bujnochova 1, Machado Matieli 4, Jureńczyk 4, Milojević.

MVP: Patricia Machado Matieli

MKS FunFloor Lublin – Młyny Stoisław Koszalin 28:20 (14:7)

W minioną środę biało-zielone zmierzyły się z drużyną z Koszalina w ramach meczu Orlen Superligi Kobiet. Drużyna z „Koziego Grodu” pewnie wygrała 27:21, umacniając się na pozycji wicelidera w ligowej tabeli.

– Wierzę, że to zwycięstwo przybliży nas do srebrnego medalu. Mam poczucie, że zespół z Koszalina nie był tak skoncentrowany i skupiony, jak w ostatnim meczu. Moje podopieczne natomiast rozegrały świetne zawody w obronie. W piątek spodziewam się zupełnie innego meczu. Po długiej podróży czeka nas kolejna podróż i za dwa dni kolejny mecz. Moje dziewczyny są jednak na to przygotowane. Jesteśmy doświadczone grą w Europie w takim rytmie, więc mam nadzieje, że to nie odbije się fizycznie na moim zespole – mówiła przed spotkaniem Edyta Majdzińska, trenerka lublinianek.

W mecz lepiej weszły lublinianki wychodząc od razu na prowadzenie 2:0. Po wykorzystanej “siódemce” przez Magdę Balsam na tablicy było już 3:1. Biało-zielone popełniały całą masę prostych błędów, a zespół z Lublina sukcesywnie odskakiwał po kolejnych celnych rzutach. W 20 minucie prowadziły pięcioma strzałami, a do szatni zeszły z przewagą siedmiu bramek.

W drugiej połowie różnica urosła do ośmiu trafień i dopiero w 40 minucie zespół z Koszalina zaczął powoli zmniejszać straty. Najbliżej koszalinianki zdołały zbliżyć się na cztery oczka, ale trzy minuty później Lublin prowadził już 22:16. Rzutu wolnego nie wykorzystała Kinga Achruk, dobiła ją udaną wkrętką Daria Szynkaruk, Kolejne trzy bramko dołożyła Balsam i ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 28:20.

MKS FunFloor: Gawlik, Wdowiak – Olek 1, Płomińska, D. Więckowska, Tomczyk 1, M. Więckowska 2, Posavec 2, Pastuszka, Szynkaruk 6, Turkoglu 4, Balsam 9 (3/4), Kovarova, Roszak 1, Achruk 2.

Młyny Stoisław: Filończuk, Ivanytsia – Jura, Urbaniak 2, Mączka 4, Zaleśny 1, Haric, Choromańska, Koper, Szynkaruk 2 (1/2), Rycharska 6, Żmijewska, Kubisova 3, Nowicka, Szajek, Polańska 2.

MVP: Magdalena Balsam

Finał Pucharu Polski pomiędzy Lubinem i Lublinem odbędzie się w Kaliszu 5 maja o godz 14:15