Sobota w siatkówce stała pod znakiem półfinałów Pucharu Polski, gdzie Jastrzębski Węgiel podejmował Bogdanke Luk Lublin. W 2 spotkaniu Projekt Warszawa grała o awans do jutrzejszego finału z Aluronem CMC Wartą Zawiercie.

Jastrzębski Węgiel vs Bogdanka Luk Lublin

W tym sezonie oba zespoły grały ze sobą 1 mecz, w którym Jastrzębski zwyciężył 3:0.

Jastrzębski Węgiel:

Rafał Szymura, Jurji Gladyr, Benjamin Toniutti, Norbert Huber, Tomasz Fornal, Jean Patry, Jakub Popiwczak (L).

Bogdanka Luk Lublin:

Brand Tobias Christian, Jan Nowakowski, Damian Schultz, Alexandre Ferreira, Marcin Kania, Marcin Komenda, Thales Hoss (L).

Pierwsze 3 punkty zdobył zespół z Lublina po ataku Schultza oraz dwukrotnej skutecznej kontrze Ferreiry. Jastrzębski szybko odrobił straty, gdy dwa punkty zdobył Gladyr – po 7. W środkowej fazie seta siatkarze Luku mieli sporo problemów z przyjęciem zagrywki swoich rywali, przez co jastrzębianie wyszli na czteropunktowe prowadzenie 20:16. Pomimo że Bogdanka walczyła jeszcze o powrót do tej partii – 20:19, tak lider PlusLigi kontrolował już resztę tego seta, którego wygrał 25:21.

Druga partia miał wyrównany przebieg. W zasadzie przez większość tego seta oba zespoły grały na kontakcie poza małymi wyjątkami. Chociażby po ataku Branda, gdzie Lublin zbudował minimalną przewagę 14:12, również po bloku Ferreiry – 16:14 dla Luku oraz chwilę później, gdy zostali dwukrotnie zablokowani siatkarze Bogdanki – 20:18 dla Jastrzębskiego. W każdym z tych przypadków straty jednej z drużyn zostały błyskawicznie odrobione, co zapowiadało ciekawą końcówkę partii. W ostatniej akcji tego seta Party mocno nabił piłkę na blok rywali, a ona wylądowała na aucie, więc Jastrzębski zwyciężył w drugiej części tego meczu 25:23.

Huber na początku trzeciego seta efektownie i efektywnie zatrzymał Branda, a w następnej akcji Gladyr dołożył skuteczną zagrywkę – 10:7. Chwilę później przestrzelił Ferreira oraz Norbert dwukrotnie był skuteczny najpierw w ataku, a potem na zagrywce – 15:10. Po reakcji trenera z Lublina, dzięki serii punktowej przy zagrywce Ferreiry, Luk wrócił do tego seta – po 16. Dobry moment Bogdanki trwał jednak bardzo krótko, ponieważ Jastrzębie odpowiedziało również swoją serią – 23:17. Mecz został zakończony skutecznym blokiem Norberta Hubera, który został wybrany MVP tego spotkania – 25:18.

Lublin będzie mógł się zrewanżować za ten mecz już w najbliższy czwartek, gdzie oba zespoły zmierzą się ze sobą w PlusLidze.

Jastrzębski Węgiel vs Bogdanka Luk Lublin 3:0 (25:21, 25:23, 25:18)

Projekt Warszawa vs Aluron CMC Warta Zawiercie

W tym sezonie oba zespoły spotkały się raz w PlusLidze. W tym meczu Projekt Warszawa zwyciężył 3:0.

Projekt Warszawa:

Artur Szalpuk, Andrzej Wrona, Bartłomiej Bołądź, Kevin Tillie, Yurii Semeniuk, Jan Firlej, Damian Wojtaszek (L)

Aluron CMC Warta Zawiercie:

Miłosz Zniszczoł, Miguel Rodríguez Tavares, Bartosz Kwolek, Mateusz Bieniek, Karol Butryn, Trevor Clevnot, Luke Perry (L)

W pierwszych fragmentach tego spotkania lepiej wyglądała ekipa z Zawiercia. Po dwóch błędach w ataku siatkarzy Projektu, Aluron wyszedł na prowadzenie 11:7. Chwilę później Bieniek zablokował Bołądzia oraz Tavares dołożył skuteczną zagrywkę i mieliśmy już 5 punktów przewagi Aluronu – 14:9. Siatkarze Zawiercia kontrolowali resztę tego seta, którego wygrali 25:18. Zakończył go asem serwisowym Tavares, który, pomimo że jest rozgrywającym, zdobył w tej części gry najwięcej punktów z wszystkich zawodników.

Na początku drugiego seta Tillie zaserwował dwa asy serwisowe z rzędu – 8:5 dla Projektu. Po długiej akcji zakończonej skutecznym atakiem Kwolka Aluron zmniejszył stratę do 1 punktu – 11:10 dla Warszawy. Chwilę później pięknym za nadobne odpowiedział Artur Szalpuk – 15:12. W końcówce tego seta trzy razy przestrzelili siatkarze Projektu, przez co pozwolili się dogonić swoim rywalom – 22:21 dla Zawiercia. Po kilku akcjach rozegranych na kontakcie mieliśmy grę na przewagi. Ten set, który obfitował w wiele efektownych i długich wymian, zakończył błąd w ataku Wrony – 26:24 dla Zawiercia.

Po asie serwisowym Bołądzia na początku trzeciego seta Projekt wyszedł na dwupunktowe prowadzenie 5:3. Od tego momentu do stanu 9:7 oba zespoły grały punkt za punkt, wtedy Tavares zdobył kolejnego w tym spotkaniu asa serwisowego. Po dwóch punktach z rzędu Kwolka było 20:18 dla Aluronu, lecz chwilę później Firlej zablokował Clevnota i mieliśmy znów remis – po 20. Od tego momentu obie ekipy szły równo, więc wkrótce później przeszliśmy do gry na przewagi. Spotkanie asem serwisowym zakończył Bieniek – 29:27. MVP tego meczu został Karol Butryn, który zdobył 18 punktów.

Projekt Warszawa vs Aluron CMC Warta Zawiercie 0:3 (18:25, 24:26, 27:29)

Finał Pucharu Polski rozegrany będzie jutro o 14:45 pomiędzy Jastrzębskim Węglem oraz Aluronem CMC Wartą Zawiercie.