Niestety Polacy przegrywają w finale grupy D Nations Cup z reprezentacją Portugalii 0-2. W efekcie czego Biało-Czerwoni nie zdołali awansować do turnieju finałowego w Jurmali przez co praktycznie przekreślili szanse na wyjazd drugiego polskiego duetu do Paryża.

Rudol/Lejawa – G. Sousa/T. Sousa 1-2 (19:21, 22:20, 20:22)

Jako pierwsi na piasku pojawili się Maciej Rudol i Filip Lejawa, którym przyszło się zmierzyć z parą G. Sousa/T. Sousa. Już od pierwszych piłek tego meczu tempo nadawali Portugalczycy, którzy szybko wyszli na 2/3 punktowe prowadzenie. Rywale trzymali naszych zawodników na niewielkim dystansie ale w ostatnim możliwym momencie Biało-Czerwoni doprowadzili do remisu 19:19. Mimo to pierwsza partia padła łupem przeciwników, którzy wygrali 21:19.

Druga odsłona meczu wyglądała praktycznie identycznie jak pierwsza. Portugalczycy szybko objęli prowadzenie, które utrzymywali przez dłuższy czas. Jednak podobnie jak w pierwszym secie Rudol/Lejawa wyrównali stan meczu (19:19). Jednak tym razem decydujące akcje były wygrane przez Polaków, którzy wygrali druga partię 22:20 doprowadzając tym samym do tie-break.

W tie-breaku oglądaliśmy niezwykle zaciętą grę punkt za punkt, gdzie żadna ze stron nie zamierzała odpuszczać. Nie było widać żeby, któraś ze stron miała przechylić szale zwycięstwa na swoją korzyść zatem o wygranej musiała zadecydować gra na przewagi. Obie pary miały szanse na zamknięcie tego spotkania ale finalnie zrobili to G. Sousa/T. Sousa, którzy wygrali 22:20.

Kantor/Zdybek – Pedrosa/Campos 1-2 (21:16, 11:21, 13:15)

Spotkanie lepiej zaczęli nasi siatkarze szybko obejmując dwupunktowe prowadzenie (7:5). Biało-Czerwoni konsekwentnie z każdą kolejną akcją powiększali przewagę nad rywalami. Finalnie pierwsza partia zakończyła się pewnym zwycięstwem naszego duetu 21:16.

W drugim secie do gry wzięli się Portugalczycy, którzy szybko odskoczyli na trzy “oczka” (7:4). Pedrosa/Campos podobnie jak Polacy w pierwszej partii powiększali swoją przewagę. Ostatecznie Portugalczycy wygrali drugiego seta 21:11 doprowadzając tym samym do tie-breaka.

“Nakręceni” Portugalczycy kontynuowali swoją dobra grę szybko obejmując prowadzenie (5:2). Jednak Biało-Czerwoni nie poddawali się i zdołali doprowadzić do remisu 10:10. Niestety ale decydujące piłki padły na korzyść rywali, którzy wygrali 15:13.

Polska – Portugalia 0-2

Zatem grupę D oraz awans na turniej finałowy Nations Cup wywalczyli Portugalczycy. Polacy natomiast pechowo przekreślili praktycznie swoje szanse na wyjazd do Paryża drugiej naszej pary. Występ reprezentacji Polski w turnieju finałowym będzie zależeć od tego ile drużyn uprawnionych do występu w Jurmali będzie miało zapewnioną kwalifikację olimpijską dla dwóch par ze światowego rankingu.