Od nowego sezonu 2024 Ekstraliga Żużlowa będzie zarządzać Speedway Ekstraligą jak i Speedway 2. Ekstraligą, która zastąpi dotychczasową 1 Ligę Żużlową.

 

– Nasze logo jest otwarte na funkcjonowanie w przestrzeni sponsoringowej, a więc mamy komercyjną nazwę rozgrywek – PGE Ekstraligę – najwyższą klasę rozgrywkową oraz aktualnie Speedway 2. Ekstraligę, przy czym prowadzimy już od jakiegoś czasu zaawansowane rozmowy dotyczące sponsoringu tytularnego z bardzo poważnym graczem na rynku. Nie jest wykluczone, że w nowym sezonie rozgrywki drugiego szczebla ligowego będą miały nazwę nowego podmiotu komercyjnego – powiedział Wojciech Stępniewski, Prezes Zarządu Ekstraligi Żużlowej.

Na czym będą polegać zmiany? Powróci rywalizacja drużyn w play – off i grup 1-4 po sezonie zasadniczym, oraz pojawi się nowy schemat play – down dla zespołów z miejsc 5-8.

W sezonie 2025 w każdej z lig rozegranych zostanie 56 meczów systemem każdy z każdym czyli mecz i rewanż.

Nie dojdzie natomiast do poszerzenia PGE Ekstraligi do 10 zespołów, będą za to mecze barażowe między 2 drużyną Speedway. 2  Ekstraligi i 7 PGE Ekstraligi.

Różnica pomiędzy PGE Ekstraligą a Speedway 2. Ekstraligą będzie polegała na braku w tej drugiej meczu o trzecie miejsce, a także barażu z zespołem trzeciego poziomu rozgrywek.

W przyszłym sezonie będzie jeszcze obowiązywał dotychczasowy system rozgrywek, polegający na tym, że sześć czołowych drużyn po rundzie zasadniczej kwalifikuje się do walki o medale, siódmy kończy rozgrywki, a ósmy spada do niższej ligi.