Za nami finałowe rozstrzygnięcia podczas zawodów w węgierskim Szeged. Kwalifikację olimpijską wywalczyła dwójka kobiet wagi lekkiej Martyna Radosz i Katarzyna Wełna, które były bezkonkurencyjne dla rywalek.

Kwalifikacje Olimpijskie

W niedzielne przedpołudnie czekały na nas finałowe rozstrzygnięcia podczas regat w ramach europejskich kwalifikacji olimpijskich oraz Mistrzostw Europy. W trackie dzisiejszych startów polscy wioślarze mieli szanse na zdobycie aż 3 “biletów” do Paryża. Jako pierwsza na starcie stanęła Wiktoria kalinowska w rywalizacji jedynek kobiet. Biało – Czerwona niestety ale rezultatem 8:48.56 zajęła 6. miejsce tym samym nie wywalczając kwalifikacji olimpijskiej. Następnie czas przyszedł na dwójkę pań wagi lekkiej, z którą wiązaliśmy duże nadzieje. Polki mocno wystartowały dzięki czemu wyszły na prowadzenie całego wyścigu. Nasza osada utrzymywała mocne tempo przez co przewaga nad pozostałymi osadami zwiększała się. Ostatecznie Biało-Czerwone przekroczyły linię mety z czasem 7:48.08 zajmując 1. lokatę i tym samym wywalczając kwalifikację olimpijską! Ostatnim startem, gdzie Polacy mogli wywalczyć przepustki do Paryża był start dwójki wagi lekkiej mężczyzn Daniel Galeza/Jerzy Kowalski. Nasz duet niestety nie zdołał wywalczyć awansu na Igrzyska Olimpijskie, bowiem zajęła dopiero 3. miejsce (7:06.75).

Mistrzostwa Europy

Z kolei podczas dzisiejszych startów w ramach Mistrzostw Europy nie zobaczyliśmy żadnej polskiej osady w finale A. Pozostało nam tylko śledzić poczynania Biało-Czerwonych o niższe lokaty podczas finałów B i C. Bardzo dobrze poradziła sobie czwórka mężczyzn w składzie Bartosz Bartkowski, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda i Michał Szpakowski wygrywając finał B z czasem 6:35.15. Równie dobrze zaprezentował nam się Jakub Byczek w rywalizacji jedynek wagi lekkiej mężczyzn w także w finale B. Polak pewnie wygrał z czasem 8:07.93 kończąc całe Mistrzostwa Europy na 7. miejscu. Ostatnią polską osadą w finale B była dwójka kobiet Zuzanna Lesner i Weronika Kaźmierczak. Polki niestety dopłynęły do mety na 4. pozycji (8:32.17) i finalnie zostały sklasyfikowane na 10. lokacie. Natomiast w finale C zobaczyliśmy jedynie dwójkę mężczyzn w składzie Adam Woźniak i Piotr Juszczak. Biało-Czerwoni jednak dotarli do mety na 4. miejscu (7:34.01) wyprzedając jedynie reprezentantów Turcji.