Do Igrzysk coraz bliżej, zatem czas na zapowiedź kolejnej dyscypliny olimpijskiej. Tym razem czas przyszedł na siatkówkę plażową, w której  możemy mieć nadzieję na dobry występ aktualnych medalistów Mistrzostw Świata Michała Bryla i Bartosza Łosiaka.

Fijałek/Prudel = Największy sukces

Pierwszym jak i najlepszym występem w historii polskiego beach volleya podczas Igrzysk jest występ Mariusza Prudla i Grzegorza Fijałka w Londynie w 2012 roku. Polacy zaczęli tamten turniej od porażki 1-2 z łotewskim duetem Samoilovs/Sorokins. Na szczęście w dwóch kolejnych meczach grupowych Biało-Czerwoni odnieśli zwycięstwa. Najpierw wygrali 2-0 z duetem Gibb/Rosenthal z USA, a następnie rozprawili się w dwóch setach z reprezentantami RPA Chiya/Goldschmit. Biało-Czerwoni kontynuowali zwycięską ścieżkę i w 1/8 finału pewnie pokonali 2-0 Szwajcarów Chevallier/Heyer. Z kolei w ćwierćfinale Polacy trafili na jeden z czołowych wówczas duetów Świata czyli Brazylijczyków Alisona i Emanuela. W tym spotkaniu niestety nie obyło się od kontrowersyjnych decyzji arbitrów. Można teraz tylko gdybać co by było jakby na tych zawodach był już system challenge. Ostatecznie Polacy po trzysetowym boju ulegli 1-2 (17:21, 21:16, 15:17) Brazylijczykom, którzy później wywalczyli srebrne medale.

Pozostałe występy na Igrzyskach Olimpijskich

2016 Rio de Janeiro 

17 miejsce – Kantor/Łosiak oraz Fijałek/Prudel

9 miejsce – Brzostek/Kołosińska

Tokio 2020

9 miejsce – Fijałek/Bryl

17 miejsce – Kantor/Łosiak

Kto pojedzie do Paryża?

Michał Bryl/Bartosz Łosiak (Turniej mężczyzn)

Jedynym polskim duetem, który zobaczymy w stolicy Francji będą nasi aktualni brązowi medaliści Mistrzostw Świata Michał Bryl/Bartosz Łosiak. Biało-Czerwoni w rankingu olimpijskim zajęli 10 miejsce tym samym wywalczyli bezpośredni awans do Paryża. Niestety dwie pozostałe nasze pary walczące o udział w Igrzyskach Olimpijskich Piotr Kantor/Jakub Zdybek oraz Jagoda Gruszczyńska/Aleksandra Wachowicz były za nisko sklasyfikowane żeby wywalczyć awans z rankingu. Zatem ostatnią szansą na wywalczenie olimpijskich paszportów były europejskie kwalifikacje czyli Nations Cup. Przypomnijmy, ze w tym turnieju każdy kraj reprezentowany był przez dwie pary danej płci, a mecz składa się z dwóch meczów rozegranych pomiędzy poszczególnymi parami reprezentującymi dany kraj – w przypadku remisu decydował złoty set. Panowie w składzie : Piotr Kantor/Jakub Zdybek oraz Filip Lejawa/Maciej Rudol przegrali w ćwierćfinale z reprezentacją Austrii 0-2. Natomiast nasze panie (Gruszczyńska/Wachowicz oraz Kociołek/Wojtasik) uległy późniejszym triumfatorkom – Holenderkom, które wygrały dopiero po złotym secie.

Tokio czyli występ poniżej oczekiwań

Na poprzednie Igrzyska do Tokio polskie duety leciały z dużymi nadziejami na dobry wynik. Niestety zarówno Piotr Kantor/Bartosz Łosiak jak i Grzegorz Fijałek/Michał Bryl nie włączyli się do walki o medale. Piotr Kantor i Bartosz Łosiak miesiąc przed Igrzyskami wygrali turniej w Soczi pokonując po drodze między innymi późniejszych złotych medalistów olimpijskich Norwegów – Mola/Soruma. Niestety ale Biało-Czerwoni podczas zmagań w Tokio nie prezentowali się na miarę swoich możliwości przez co odpadli w barażach przegrywając 1-2 z hiszpańskim duetem Herrera/Gavira. Natomiast Grzegorz Fijałek dla którego były to ostanie Igrzyska jechał do Japonii wspólnie z Michałem Brylem, chociaż forma naszego duetu stała pod znakiem zapytania. Finalnie Polacy wyszli z grupy ale w 1/8 finału ulegli Włochom Nicolai/Lupo 0-2 odpadając z turnieju.

Terminarz turnieju olimpijskiego w siatkówce plażowej

27.7-3.08 – Faza grupowa

4-5.08 – Mecze 1/8 finału

6-7.08 – Mecze Ćwierćfinałowe

8.08 – Mecze Półfinałowe

10.08 – Mecze Medalowe

Gdzie rozstrzygnie się walka o medale?

Eiffel Tower Stadium – 12.000

Siatkarze oraz siatkarki plażowe walkę o medale rozstrzygną na Eiffel Tower Stadium, który jak można się domyślić jest położony w malowniczym miejscu tuż przy Wieży Eiffla. Zmagania będzie mogło śledzić aż 12 tysięcy kibiców. Ten stadion zostanie wykorzystany także w trakcie Igrzysk paralimpijskich kiedy to będzie służyć jako obiekt podczas turnieju blind football.

Fot. Olympics.com

Rywale grupowi Bryla/Łosiaka

30.07.2024 – 9:00 Thomas Hodges/Zachery Schubert (Australia) – 19 miejsce w rankingu światowym

Bilans bezpośrednich spotkań – brak

 

1.08.2024 – 21:00 Julien Lyneel/Rémi Bassereau (Francja) – 37 miejsce w rankingu światowym

Bilans bezpośrednich spotkań 2-0 (sety 4-0)

 

3.08.2024 – 9:00 Nils Ehlers/Clemens Wickler (Niemcy) – 3 miejsce w rankingu światowym

Bilans bezpośrednich spotkań 6-2 (sety 12-8)

Na co stać Polaków ?

Na pewno wszyscy kibice liczą na medal w halowej odmianie siatkówki ale nie możemy zapominać o siatkarzach plażowych. Przypomnijmy, że nasz jedyny duet olimpijski – Michał Bryl i Bartosz Łosiak to aktualni brązowi medaliści Mistrzostw Świata. Chociaż trzeba pamiętać, że w siatkówce plażowej jest bardzo wyrównany poziom i o medale jest w stanie walczyć spokojnie około 10-12 par. Natomiast Biało-Czerwoni od lat są w czołówce światowego beach volleya mimo to nigdy jeszcze nie udało się zdobyć olimpijskich medali. Szansa z pewnością na to jest patrząc, że forma Polaków podczas ostatniego turnieju Elite 16 wyraźnie rosła. Mimo to Michał Bryl i Bartosz Łosiak będą musieli liczyć na odrobinę szczęścia czy to jeżeli chodzi o dyspozycję dnia czy losowanie.