Dzisiaj na  Stadionie Markéta w Pradze odbył się kolejny Grand Prix Czech.

To czwarta tegoroczna eliminacja mistrzostw świata na żużlu i 30. zawody w historii w ramach Grand Prix organizowane na Markecie. To jedyny tor, który gościł najwięcej razy najlepszych żużlowców świata.

Faworytem tych wyścigów był aktualny mistrz świata – Bartosz Zmarzlik. Chociaż w tym roku nie stanął jeszcze na najwyższym stopniu podium, ale dwa razy był drugi, raz czwarty, a dzisiaj trzeci. Te wyniki dały mu 66 punktów i pozycję lidera w klasyfikacji generalnej.

To właśnie w zeszłym roku znalazł się tuż za podium.  Zawody w Pradze wygrał wtedy Martin Vaculik (drugi raz z rzędu), drugi był Leon Madsen, a trzeci  Jack Holder.

Organizatorzy zawodów z powodu niekorzystnej pogody postanowili odwołać dzisiejsze kwalifikacje. W związku z tym numery startowe zostały  wylosowane.

Z powodu poważnej kontuzji zabrakło Jasona Doyle’a, który zakończył już starty w tym sezonie. Zastąpił go pierwszy rezerwowy tegorocznego cyklu – Max Fricke.

 

Bieg 1

Od początku do końca prowadził Leon Madsen. Na pierwszym łuku Szymon Woźniak wysunął się na drugą pozycję, a atakujący go Jan Kvech, nie utrzymał motocykla i upadł. Danielowi Bewley’owi udało się ominąć Czecha, który zdołał wstać i wsiadł na motocykl. 

Bieg 2

Andrzej Lebiediew świetnie ruszył spod taśmy. Mikkel Michelsen próbował go wyprzedzić, ale tamten nie oddał prowadzenia do samego końca. Trzeci dotarł Vaclav Milik, a pierwszy raz w tegorocznym GP bez punktów dojechał Jack Holder.

Bieg 3

Rezerwowy cyklu Max Fricke najlepiej wyjechał spod taśmy. Na wjeździe na prostą przeciwległą Robert Lambert przemknął obok Dominika Kubery i wpadł na metę jako drugi.

Bieg 4

Bardzo dobrze z drugiego pola ruszył aktualny mistrz świata, który jechał na żyletki z Martinem Vaculikiem. Jednak na przeciwległej prostej drugiego okrążenia, Zmarzlik zamknął drogę Vaculikowi i jako pierwszy przejechał linię mety. Tai Woffindenn przegrał z Kai’em  Huckenbeck’em.

Bieg 5

Najlepiej spod taśmy wyjechał Martin Vaculik, tuż za nim Fredrik Lindgren. Jadący po zewnętrznej Szwed, minął Leona Madsena i dowiózł dwa punkty. 

Bieg 6

Kolejny raz najlepiej ruszył Bartosz Zmarzlik. Dominik Kubera zablokował na pierwszym kółku Mikkela Michelsena, a bez punktów dojechał Szymon Woźniak.

Bieg 7

Start wygrał Robert Lambert, szybko ruszył również Daniel Bewley, ale nie zdołał dogonić rywala. Na trzeciego do mety dotarł Jack Holder, a kolejny raz bez punktu był Tai Woffinden.

Bieg 8 

Od początku do końca prowadził Andrzej Lebiediew. Max Fricke zdołał zablokować Jana Kvecha, a ten Kai Huckenbecka.

Bieg 9 

Najlepiej ze startu ruszyli Mikkel Michelsen oraz Robert Lambert. Tuż za nimi był Leon Madsen. Niewiele tu się działo, bo dokładnie w takiej kolejności skończyli bieg.

Bieg 10

Dobry start zaliczył Szymon Woźniak, któremu udało się pokonać Maxa Fricke, ale nie wystarczyło mu mocy na Vaclava Milika. Tai Woffinden pomimo zmiany motocykla, znowu skończył wyścig bez punktów.

Bieg 11

Zmarzlik przegrał ten start, ale na wyjeździe z pierwszego łuku wjechał między Fredrika Lindgrena i Andrzeja Lebiediewa, i wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał do końca.

Bieg 12

Na pierwszym łuku Martin Vaculik objął prowadzenie, za jego plecami Jack Holder rywalizował z Janem Kvechem i zdołał wyprzedzić Czecha. Na ostatniej pozycji dojechał Dominik Kubera.

Bieg 13

Jack Holder z początku był przed Maxem Fricke’em, ale na wjeździe w drugi łuk Frick minął Holdera. Niespodziewanie tylko z jednym punktem na metę dojechał Bartosz Zmarzlik.

Bieg 14

Szymon Woźniak zdecydowanie zaspał start. Ale miał szczęście, bo błąd popełnił również Andrzej Lebiediew i Woźniak dojechał z jednym oczkiem.

Bieg 15

Rewelacyjnie z trzeciego pola wystartował Dominik Kubera, który nie oddał trzech punktów do końca. Vaclav Milik nie dał się minąć Danielowi Bewley’owi. W tym biegu bez szans był Kai Huckenbeck.

Bieg 16

Świetnie spod taśmy ruszył wreszcie Tai Woffinden, ale zakopał się na pierwszym łuku i spadł na sam koniec. Na wjeździe w drugie kółko minął Jana Kvecha i dowiózł jedyny swój punkt w dzisiejszym turnieju. Wygrał Fredrik Lindgren z ogromną przewagą nad Mikkelem Michelsenem.

Bieg 17

Pierwszy ruszył Andrzej Lebiediew, ale na początku drugiego okrążenia wyprzedził go Dominik Kubera i zdobywając “trójkę” zapewnił sobie start w półfinale. Andrzeja Lebiediewa wyprzedził Leon Madsen, a ostatni znowu był Woffinden.

Bieg 18

Szymon Woźniak na początku prowadził, ale na prostej przeciwległej trzeciego okrążenia minął go Fredrik Lindgren i tym samym Polak stracił szansę na półfinał.

Bieg 19

Po starcie na prowadzeniu był Max Fricke, ale na drugim łuku pod samą bandą pojechał Martin Vaculik i wyprzedził Australijczyka. Trzeci dojechał Dan Bewley, a ostatni Mikkel Michelsen.

Bieg 20

Od startu prowadził Bartosz Zmarzlik, drugi dojechał Robert Lambert, który również awansował do półfinału. Czesi nie zdołali się zakwalifikować do końcowego etapu.

Półfinał nr 1

Bieg został przerwany. W taśmę wjechał Andrzej Lebiediew, który został wykluczony. Na linii startu, z ostrzeżeniami od sędziego ustawiali się Martin Vaculik i Robert Lampert. W powtórce najlepiej spod taśmy ruszył Martin Vaculik, za nim był Dominik Kubera, a na końcu Robert Lambert. Kubera tym biegiem dostał się do finału.

Półfinał nr 2

Pierwszy ruszył Bartosz Zmarzlik, tuż za nim Fredrick Lindgren, ale nie zdołał dogonić Polaka, który  zapewnił sobie jazdę w ścisłym finale.

Finał

Przycinkę po starcie spróbował zrobić Bartosz Zmarzlik, ale zabrakło mu prędkości do prowadzącego Martina Vaculika. Na początku trzeciego okrążenia Fredrik Lindgren objechał po zewnętrznej Zmarzlika, a ten dowiózł tylko punkt. Ostatni na mecie zameldował się drugi z Polaków – Dominik Kubera.

Martin Vaculik trzeci raz z rzędu wygrał Grand Prix w Czechach!

 

WYNIKI GRAND PRIX W CHECHACH:

1. Martin Vaculik (Słowacja) – 20 (2,3,3,3,3,3) – 20 pkt GP

2. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 14 (0,2,2,3,3,2) – 18

3. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 17 (3,3,3,1,3,3) – 16

4. Dominik Kubera (Polska) – 11 (1,2,0,3,3,2) – 14

5. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 12 (2,3,2,2,2,1) – 12

6. Mikkel Michelsen (Dania) – 9 (2,1,3,2,0,1) – 11

7. Max Fricke (Australia) – 13 (3,2,3,3,2,0) – 10

8. Andrzej Lebiediew (Łotwa) – 8 (3,3,1,0,1,t) – 9

9. Szymon Woźniak (Polska) – 7 (2,0,2,1,2) – 8

10. Leon Madsen (Dania) – 6 (3,1,0,0,2) – 7

11. Jack Holder (Australia) – 6 (0,1,2,2,1) – 6

12. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – 5 (1,2,0,1,1) – 5

13. Vaclav Milik (Czechy) – 4 (1,0,1,2,0) – 4

14. Jan Kvech (Czechy) – 3 (0,1,1,0,1) – 3

15. Kai Huckenbeck (Niemcy) – 2 (1,0,1,0,0) – 2

16. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 1 (0,0,0,1,0) – 1

17. Adam Bednar (Czechy) – ns – 0

18. Daniel Klima (Czechy) – ns – 0

 

Bieg po biegu:

1. Madsen, Woźniak, Bewley, Kvech

2. Lebiediew, Michelsen, Milik, Holder

3. Fricke, Lambert, Kubera, Lindgren

4. Zmarzlik, Vaculik, Huckenbeck, Woffinden

5. Vaculik, Lindgren, Madsen, Milik

6. Zmarzlik, Kubera, Michelsen, Woźniak

7. Lambert, Bewley, Holder, Woffinden

8. Lebiediew, Fricke, Kvech, Huckenbeck

9. Michelsen, Lambert, Huckenbeck, Madsen

10. Fricke, Woźniak, Milik, Woffinden

11. Zmarzlik, Lindgren, Lebiediew, Bewley

12. Vaculik, Holder, Kvech, Kubera

13. Fricke, Holder, Zmarzlik, Madsen

14. Vaculik, Lambert, Woźniak, Lebiediew

15. Kubera, Milik, Bewley, Huckenbeck

16. Lindgren, Michelsen, Woffinden, Kvech

17. Kubera, Madsen, Lebiediew, Woffinden

18. Lindgren, Woźniak, Holder, Huckenbeck

19. Vaculik, Fricke, Bewley, Michelsen

20. Zmarzlik, Lambert, Kvech, Milik

 

Półfinały:

21. Vaculik, Kubera, Lambert, Lebiediew (t)

22. Zmarzlik, Lindgren, Michelsen, Fricke

Finał:

23. Vaculik, Lindgren, Zmarzlik, Kubera