Bartłomiej Kowalski i Kacper Woryna uzyskali awans do SEC Challenge podczas środowych eliminacji na torze w Austrii i na Węgrzech. Co ciekawe, obaj zapewnili sobie awans po wyścigu barażowym.

Bartłomiej Kowalski z awansem

Punktualnie o godzinie 14:00 w austriackiej miejscowości Mureck ruszył pierwszy turniej kwalifikacyjny do Speedway Euro Championship Challenge. Na liście startowej widniały nazwiska dwóch reprezentantów Polski — Jarosława Hampela i Bartłomieja Kowalskiego.

Patrząc po aktualnym wynikach w PGE Ekstralidze zdecydowanym faworytem do awansu był Jarosław Hampel. Zawodnik NovegoHotelu Falubazu Zielona Góra wywalczył 10 oczek, lecz pozwoliło to zająć szóstką lokatę, która tym samym nie dała przepustki do dalszej fazy kwalifikacji. Sztuki tej dokonał za to dość niespodzianie żużlowiec Betardu Sparty Wrocław. Bartłomiej Kowalski zdobył oczko więcej od bardziej doświadczonego Polaka, co pozwoliło mu jechać w wyścigu barażowym o bezpośredni awans. W nim Biało-Czerwony okazał się lepszy od Brytyjczka Toma Brenannem i wjechał do decydującej rundy eliminacji.

Najlepszy w Austrii okazał się Timo Lahti, który od tego sezonu jeździ na licencji szwedzkiej. Drugie miejsce zajął Frederik Jakobsen, a podium uzupełnił Niemiec — Erik Riss.

Wyniki turnieju kwalifikacyjnego w Murecku:

1. Timo Lahti (Szwecja) – 14 (2,3,3,3,3)
2. Frederik Jakobsen (Dania) – 12 (3,3,2,1,3)
3. Erik Riss (Niemcy) – 12 (3,2,3,2,2)
4. Bartłomiej Kowalski (Polska) – 11+3 (1,3,2,3,2) – 1. miejsce w biegu dodatkowym

***

5. Tom Brennan (Wielka Brytania) – 11+2 (2,1,3,2,3) – 2. miejsce w biegu dodatkowym
6. Jarosław Hampel (Polska) – 10 (1,2,3,3,1)
7. Ricards Ansviesulis (Łotwa) – 10 (3,2,1,2,2)
8. Andrij Karpow (Ukraina) – 7 (3,0,1,w,3)
9. Daniel Gappmaier (Austria) – 7 (0,3,2,1,1)
10. Jan Macek (Czechy) – 6 (2,1,2,w,1)
11. Jakub Valkovic (Słowacja) – 4 (0,2,0,2,0)
12. Hynek Stichauer (Czechy) – 5 (2,1,1,0,1)
13. Mathias Tresarrieu (Francja) – 4 (1,0,0,3,0)
14. Nicolas Vicentin (Włochy) – 3 (1,0,0,w,2)
15. Roman Kapustin (Ukraina) – 3 (0,1,1,1,0)
16. Milen Manew (Bułgaria) – 0 (0,0,0,0,0)

Bezbłędny Thomsen. Woryna wjeżdża do SEC Challenge

Godzinę później ruszyła runda kwalifikacyjna w węgierskim Debreczynie. Tym razem jedynym reprezentantem Polski na starcie był Kacper Woryna.

Zawodnik KRONO-PLAST Włókniarza Częstochowy stracił na torze zaledwie dwa oczka, lecz mimo to musiał się mierzyć z dwoma innymi zawodnikami o bezpośredni awans do SEC Challenge. Kacper okazał się najlepszy w wyścigu dodatkowym, gdzie pokonał Łotysza Jewgienija Kostygowa i Antonio Lindbaecka ze Szwecji i został sklasyfikowany na 3. miejscu.

Zawody wygrał bezbłędny na torze Anders Thomsen. Tuż za nim uplasował się Szwed — Jacob Thorsell.

Wyniki rundy kwalifikacyjnej w Debreczynie:

1. Anders Thomsen (Dania) – 15 (3,3,3,3,3)
2. Jacob Thorssell (Szwecja) – 14 (3,3,2,3,3)
3. Kacper Woryna (Polska) – 12+3 (3,2,3,2,2) – 1. miejsce w biegu dodatkowym
4. Jewgienij Kostygow (Łotwa) – 12+2 (2,3,1,3,3) – 2. miejsce w biegu dodatkowym
5. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 12+1 (3,2,3,1,3) – 3. miejsce w biegu dodatkowym
6. Stanisław Melnyczuk (Ukraina) – 9 (2,1,2,2,2)
7. Marius Hillebrand (Niemcy) – 8 (0,3,2,2,1)