Trener naszej kadry – Rafał Dobrucki wybrał piątego zawodnika do eliminacji Speedway Grand Prix. Jest nim Patryk Dudek z KS Apator Toruń.

Przez wiele sezonów z GP Challenge do cyklu Speedway Grand Prix kwalifikowała się najlepsza trójka zawodników. Poszerzenie grona awansujących zawodników z GP Challenge z trzech do czterech spowodowało, że zmniejszyła się liczba przyznawanych stałych dzikich kart z pięciu do czterech.

Do grona szczęśliwej czwórki (za utrzymanie miejsca w cyklu) dołączył Patryk Dudek.

Dzikie karty przyznawane są w różnych okolicznościach. Karty dostają na przykład zawodnicy z miejsc 7-8 z końcowej klasyfikacji SGP, którzy byli  blisko premiowanej awansem pierwszej szóstki. Zdarzają się sytuacje, w których dziką kartę otrzymuje zawodnik, którzy przez lata osiągał dobre wyniki, ale w ostatnim sezonie doznał kontuzji. Pod uwagę brana jest też narodowość, zwłaszcza w sytuacji kiedy jakiś kraj jest organizatorem rundy Grand Prix, a nie ma stałego uczestnika w serii. Od pewnego czasu FIM zależy również na tym, aby w IMŚ startowało jak najwięcej państw.

– Taki mam plan na sezon 2024, żeby jak najszybciej wrócić do jazdy w Grand Prix. Poprzez eliminacje mistrzostw Europy, bo nigdy nie byłem mistrzem. A jak nie to jest szansa, że wystartuję w eliminacjach – mówił Dudek portalowi PolskiŻużel podczas zgrupowania kadry na Malcie.

Wiemy już gdzie i kiedy nasi zawodnicy pojadą o awans do Grand Prix 2025. I tak: Dominik Kubera pojedzie 20 maja w Abensbergu, Kacper Woryna i Przemysław Pawlicki tego samego dnia wystartują w Debreczynie, 25 maja do Lonigo pojedzie Szymon Woźniak, a Patryk Dudek wystartuje w 4 rundzie kwalifikacyjnej, która odbędzie się 25 maja na Słowacji, w Żarnovicy.

 

KALENDARZ ELIMINACJI GP 2025

  • 20.05.2024 – runda kwalifikacyjna 1 – Abensberg (Niemcy)
  • 20.05.2024 – runda kwalifikacyjna 2 – Debreczyn (Węgry)
  • 25.05.2024 – runda kwalifikacyjna 3 – Lonigo (Włochy)
  • 25.05.2024 – runda kwalifikacyjna 4 – Żarnovica (Słowacja)
  • 04.10.2024 – Grand Prix Challenge – Pardubice (Czechy)

ZASADY KWALIFIKACJI DO GRAND PRIX 2025

  • Miejsca 1-6 z Grand Prix 2024
  • Miejsca 1-4 z Grand Prix Challenge (finał eliminacji)
  • Miejsce 1 z SEC 2024 (Indywidualne Mistrzostwa Europy)
  • Cztery stałe dzikie karty