Po 10 latach przerwy na mapę światowego beach volleya wrócił turniej w Starych Jabłonkach. Dzisiaj oglądaliśmy kwalifikacje, chociaż przez warunki atmosferyczne mecze musiały być na pewien czas przerwane. Polskie pary nie zdołały wywalczyć awansu, zatem w turnieju głównym zobaczymy jedynie Piotra Kantora/Jakuba Zdybka oraz Kingę Wojtasik/Katarzynę Kociołek.

Niestety pierwszy dzień turnieju Beach Pro Tour rangi Challenge w Starych Jabłonkach nie ułożył się po myśli zarówno zawodników jak i zgromadzonych Biało-Czerwonych kibiców. Jako pierwsze z polskich par na boisku centralnym pojawiły się Patrycja Jundził/Kinga Legieta, które walczyły z japońskim duetem Akiko/Ishii. Nasze siatkarki okazały się jednak zdecydowanie słabsze od swoich rywalek ostatecznie przegrywając w dwóch setach. Następnie coraz licznej zgromadzeni kibice mieli trochę powodów do optymizmu, gdyż Melania Marcinowska i Maja Kruczek sensacyjnie po tie-breaku pokonały kwalifikacyjną “3” Tajki Naraphornrapat/Worapeerachayakorn awansując do drugiej rundy kwalifikacji. Pechowo dwa pozostałe mecze Polek mimo naprawdę momentami dobrej gry zakończyły się porażkami w dwóch setach. Małgorzata Ciężkowska/Urszula Łunio uległy Francuzkom Vieira/Chamereau, a Marta Łodej/Julia Kielak musiały uznać przeciwniczek zza oceanu Coakley/Sweat.

Następnie czas przyszedł na kwalifikacje mężczyzn, w których na próżno mogliśmy szukać zwycięstw naszych par. Jednak blisko tego byli Igor Ciemachowski/Piotr Groszek, którzy dopiero po tie-breaku przegrali z włoskim duetem Dal Corso/Viscovich. Kolejnym meczem na boisku głównym było starcie Jarosława Lecha/ Jędrzeja Brożyniaka z siatkarzami z Szwajcarii Marco Krattigerem/Florianem Breerem. Mecz ten był bardzo jednostronny i finalnie Polacy przegrali w dwóch setach do 14 i 13. Po tym meczu nad boiskami pojawiły się chmury, a po chwili burza przez co organizatorzy podjęli decyzję o przerwaniu spotkań. Jednak po kilku godzinach udało się wznowić przebieg turnieju. Niestety trzy kolejne mecze par: Florczyk/Pietraszak, Gościański/Kałuża oraz Chiniewicz/Paszkowski zakończyły się wyraźnymi porażkami z duetami z Francji, Chile oraz Austrii. Ostatnim naszym męskim duetem, który pozostał w grze o awans byli rozstawieni z numerem “15” Maciej Rudol/Filip Lejawa. Polacy mimo dzielnej walki w trudnych warunkach ulegli po tie-braku Niemcom Sowa/Just.

Natomiast w meczu o wejście do turnieju głównego Melania Marcinowska i Maja Kruczek zmierzyły się z duetem z Ukrainy Davidova/Khmil. Polki niestety nie zdołały nawiązać wyrównanej walki i ostatecznie przegrały w dwóch setach do 10 i 9.

Pierwsza runda kwalifikacji kobiet:

Legieta/Jundziłł – Akiko/Ishii (Japonia) 0:2 (11:21, 16:21)

Kruczek/Marcinowska – Naraphornrapat/Worapeerachayakorn (Tajlandia) 2:1 (21:17, 14:21, 19:17)

Łodej/Kielak – Coakley/Sweat (USA) 0:2 (13:21, 20:22)

Ciężkowska/Łunio – Vieira/Chamereau (Francja) 0:2 (12:21, 19:21)