Stanisław Aniołkowski ma za sobą kolejny udany dzień na tegorocznym Giro d’Italia. Polski sprinter zajął piąte miejsce na 18 etapie wyścigu dookoła Włoch! Naszemu kolarzowi do kolejnego podium na tym wyścigu zabrakło niezwykle niewiele!

Stanisław Aniołkowski (Cofidis) kolejny raz pokazał się z bardzo dobrej strony na Giro d’Italia. Dzisiejszy etap miał należeć do sprinterów, a wiodącą postacią być znajdujący się w znakomitej formie Polak i tak właśnie się stało. Nasz sprinter kolejny raz był w czołowej dziesiątce etapowej i do samego końca walczył o podium dzisiejszych zmagań. Ostatnie dni kolarze rywalizujący na Giro d’Italia przemierzali po włoskich górach, natomiast dzisiaj na 18 etapie czekał ich płaski 178 kilometrowy odcinek z Fiera di Primiero do Padwy.

Na samym początku etapu uformowała się czteroosobowa ucieczka: Andrea Pietrobon i Mirco Maestri (Team Polti Kometa), Filippo Fiorelli (VF Group – Bardiani CSF – Faizanè) oraz Mikkel Frølich Honoré (EF Education – EasyPost). Uciekinierzy dość długo utrzymywali kilkuminutową przewagę, na 60 kilometrów przed metą do wspomnianej czwórki dołączył Edoardo Affini (Team Visma | Lease a Bike). Czołowa piątka przez pięćdziesiąt kilometrów utrzymywała przewagę wynoszącą około 20 sekund. Uciekinierzy zostali złapani niecałe 10 kilometrów przed metą 18 etapu, od tego momentu do pracy wzięły się ekipy sprinterskie, które formowały swoje pociągi.

Niezwykle aktywny w tej fazie był Polak, Stanisław Aniołkowski, który szukał dla siebie miejsca w czołówce peletonu. Dobra dyspozycja naszego sprintera nie umknęła uwadze organizatorów, którzy pokazywali z motocykla gdzie znajduje się nasz reprezentant.

Wydawało się, że najsilniejszy pociąg tradycyjnie stworzyła drużyna Lidl-Trek, ale zgubili oni na ostatnich metrach swojego lidera Jonathana Milana, znacząco utrudniając mu rywalizację. W tej sytuacji jako pierwszy z peletonu zaatakował Hugo Hofstetter. Za reprezentantem Francji do ataku ruszyli najsilniejsi kolarze tegorocznego Giro d’Italia z naszym Stanisławem Aniołkowskim w składzie. Etap padł łupem genialnego Belga Tima Merliera (Soudal Quick-Step), drugie miejsce zajął Jonathan Milan (Lidl-Trek), a podium uzupełnił  Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck). Zaraz za czołową trójką znaleźli się Włoch Alberto Dainese (Tudor Pro Cycling Team) i nasz Stanisław Aniołkowski (Cofidis). Dla polskiego sprintera to czwarte miejsce w czołowej dziesiątce Giro d’Italia i drugie w czołowej piątce.

Nasz zawodnik jest wyróżniającym się sprinterem tegorocznej edycji i jego dyspozycja jest bez wątpienia zauważalna w światowym peletonie. Przed kolarzami teraz kolejne dwa etapy górskie. W niedzielę ostatnia szansa dla sprinterów w Rzymie, gdzie kolejnej swojej okazji będzie szukał Stanisław Aniołkowski. Dodajmy jeszcze, że nasz sprinter awansował na 11 miejsce w klasyfikacji punktowej!

Wyniki 18 etapu Giro d”Italia:

  1. Tim Merlier (Soudal Quick-Step)
  2. Jonathan Milan (Lidl-Trek) +00
  3. Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck) +00

…..

5. Stanisław Aniołkowski (Cofidis) +00

94. Rafał Majka (UAE Team Emirates) +028s