Nie tak to miało wyglądać. Koszykarska reprezentacja Polski zaliczyła wstydliwą porażkę przeciwko Macedonii Północnej w ramach kwalifikacji do Eurobasketu 2025. Polacy przegrali w Sosnowcu różnicą aż 25 punktów, 71:96 i obecnie zamykają tabele grupy H

Podopieczni Igora Milicicia jak najszybciej chcieli zmazać plamę po dość słabym występie w inauguracyjnym spotkaniu kwalifikacji do Eurobsketu 2025, przegrywając z Litwą 64:83, a punkty dla naszej ekipy zdobywało tylko pięciu zawodników (Sokołowski 26, Ponitka 13, Balcerowski 11, Michalak 10, Pluta 4). Więcej o spotkaniu przeczytanie, klikając tutaj

Macedończycy w swoim pierwszym pojedynku ulegli przed własną publiczności Estonii – 69:74 i bardzo utrudnili sobie sytuacje w grupie, bowiem od początku wiadome była, że o awans będą walczyć własne z Estończykami. Patrząc na trzy ostatnie rywalizacje z Polską, to ku zdziwieni lepszy bilans mają nasi przeciwnicy (2 zwycięstwa i porażka). Wygrywali w 2011 i 2014 roku kolejno 66:57 i 73:63, lecz przegrali wysoko kilka miesięcy temu – 52:84

W kadrze meczowej zabrakło naszego kapitana — Mateusza Ponitki. Ten został wezwany do Partizanu Belgrad, który za trzy dni rozegra bardzo ważne spotkanie w Eurolidze. Jego miejsce zajął Mikołaj Witliński.

Słaba skuteczność w pierwszej połowie

W wyjściowej piątce wyszli: Aleksander Balcerowski, Michał Sokołowski, Luke Petrasek, Andrzej Pluta i Michał Michalak. Walkę o pierwszą piłkę wygrał Olek, a premierowe punkty z “pomalowanego” zdobył nowy nabytek greckiego PAOKu — Michał Michalak, a chwilę później prowadzenie podwyższył Andrzej Pluta (4:0). Pomimo optycznej przewagi naszej reprezentacji, Macedończycy ciągle pozostawali w kontakcie, bowiem na 4 minuty 15 sekund przed końcem pierwszej kwarty przegrywali jedynie 13:14. Co gorsza, Polacy mieli już na swoim koncie limit przewinień. Przeciwnicy na tym skorzystali, zaliczając imponującą serię punktową – 13:0, przez co uzyskali trzy posiadania przewagi – 21:14. Niemoc przełamał dopiero Jarosław Zyskowski. Niestety podopieczni Igora Milicicia grali chaotycznie i po 10 minutach tracili do rywali 9 oczek – 16:25

Początek drugiej części pierwszej połowy rozpoczął się od kolejnej serii Macedonii – 4:0, a Polska popełniała coraz to więcej strat. Z czasem gra zaczęła się toczyć “kosz za kosz”, lecz w dalszym ciągu przewaga rywali utrzymywała się w okolicach 10 oczek – 41:30. Do przerwy nie działo się już nic ciekawego. Macedonia pilnowała przewagi i na przerwę zeszli przy stanie 47:38. Na pochwałę w biało-czerwonych barwach zasługuje Michał Michalak (17) i Sokołowski (11), którzy łącznie zdobyli 28 oczek. Martwi z kolei skuteczność z dystansu, która wyniosła zaledwie 13,33% (2/15) przy 33.3% rywali

Wstydliwy występ i kompromitująca porażka

Drugą połowę celnymi rzutami osobistymi rozpoczął Aleksander Balcerowski. Były to jego pierwsze oczka w spotkaniu. Chwilę później wychowanek wałbrzyskiego Górnika przełamał swoją niemoc, trafiając z gry. Natychmiast odpowiedziała na to Macedonia dwoma trójkami. Wykorzystali kolejny przestój naszej kadry, inkasując serie 12:0, odskakując na 19 oczek – 61:42. Macedończycy wykorzystywali każdy, najmniejszy błąd Polski i w szybkim tempie uciekali. W pewnym momencie mieli dwudziestodwupunktową zaliczkę, prowadząc po dwóch kwadransach 69:50. W międzyczasie zapunktował Luke Petrasek, który tym samym zdobył premierowe punkty w kadrze.

Od serii 7:0 Biało-Czerwoni rozpoczęli ostatnią część widowiska w Sosnowcu, co dało sygnał do odrabiania start. Niestety, było ono złudne, gdyż Macedonia dostała kilka prezentów i odpowiedzieli dziesięcioma punktami z rzędu – 79:57. Pomimo zrywu, nie udało się już odwrócić losów rywalizacji, przez co Polacy odnoszą dość kompromitującą porażkę, ulegając rywalom różnicą aż 25 oczek – 71:96

Kwalifikacje do Eurobasketu 2025 – czwarta runda

POLSKA — MACEDONIA PÓŁNOCNA 71:96 (16:25, 22:22, 12:22, 21:27)

Polska: Michalak 20, Sokołowski 15, Garbacz 9, Balcerowski, Pluta 7, Zyskowski 6, Petrasek 4, Nizioł 2, Dziewa 1

Macedonia Północna: Dimitrijevic 32, Happ 19, Gjuroski 17, Maslinko 10, Stojanovski 7, Mekic 5 (10 zbiórek), Magdevski 4, Krsvetski 2, Efremovski 0

***

Zarejestruj się w Fuksiarz.pl i odbierz swój zakład bez ryzyka na start, klikając tutaj! Jeśli Twój pierwszy zakład okaże się przegrany, otrzymasz zwrot do 500 zł. Otrzymane środki możesz przeznaczyć na dalszą grę lub swobodnie wypłacić bez dodatkowego obrotu!